با اسپنسر آشنا شوید؛ روباتی که به کمک افراد گمشده در فرودگاه می شتابد

تا پایان ماه جاری میلادی، قرار است روبات جدیدی به نام اسپنسر به صورت آزمایشی در فرودگاه آمستردام مشغول به کار شود که می تواند ضمن خوشامدگویی به مسافران، آن ها را در بخش های مختلف و پیچیده ترمینال هدایت کند. خط هوایی KLM یکی از سرمایه گذاران اصلی این روبات به شمار می رود و مبلغی هنگفت به این پروژه اختصاص داده تا مشتریان اش با مشکلاتی از قبیل گم شدن در فرودگاه و از دست دادن پروازهایشان مواجه نشوند.

برای ساخت روبات مورد بحث، از نوعی لیزر محاسبه گر میزان فاصله بهره گرفته شده و دستگاه به نقشه کامل فرودگاه دسترسی دارد. معمولا مسیریابی در فرودگاه ها امری دشوار به شمار می رود؛ چرا که دائما با گیت های مختلف و ازدحام بسیار زیاد مردم مواجه هستید. اچیم لیلینتال، مدیر این پروژه در دانشگاه اوربو معتقد است ساخت چنین دستگاهی بسیار چالش برانگیز است.

وی می گوید که مسیریابی، دشواری های زیادی در روند پردازش اطلاعات برای ربات به وجود می آورد. برای مثال، دستگاه ممکن است برای مدتی طولانی در یک مکان ثابت بماند و بعد از آن، در پیدا کردن محل فعلی خود دچار مشکل شود. تیم سازنده این روبات، امیدوار است که با استفاده از جزییات کامل در نقشه ارائه شده به ربات، بتواند مسائل این چنینی را از پیش روی بردارد.

جدا از این ها، تیم سازنده، اسپنسر را به گونه ای تعلیم داده اند که می تواند رفتارهای انسان ها را درک کرده و نسبت به آن ها واکنش نشان دهد. برای مثال، روبات اسپنسر صرفا از میان یک جمعیت شلوغ عبور نخواهد کرد و سعی می کند که مسیر خود را از بخش های خلوت تر دنبال کند. اولین بررسی آزمایشی اسپنسر، آخر ماه نوامبر آغاز می شود و به مدت یک هفته به طول می انجامد. تیم سازندگان می خواهند با استفاده از اطلاعات به دست آمده در این یک هفته، اسپنسر را ارتقا داده و مشکلات احتمالی را برطرف کنند.

منبع : digiato.com
482
مطـالــب مرتـبــــط را بخوانید