با خواص درمانی گیاه بابا آدم آشنا شوید:

نام علمی: Arctium lappa

خانواده: Asteraceae

نام رایج: Arctium, Bardana, Greater Burdock

این گیاه بومی شمال آسیاست. این گیاه خودرو است و از ریشه آن در طبخ مواد غذایی استفاده می شود. برگ، ساقه و ریشه این گیاه مصارف غذایی و دارویی دارند.

مواد موثره این گیاه را tannins, carbohydrates, fatty oils, plant sterols و روغن های فراوان تشکیل می دهند. این گیاه همچنین دارای ترکیباتی چون quercetin, phenolic acids و luteolin است که اثرات آنتی اکسیدانی دارند.

این گیاه به عنوان تصفیه کننده خون ،آنتی میکروبیال و ضد تب شناخته می شود . از این گیاه در درمان اختلالات گوارشی ، پرفشاری خون، عفونت مثانه، درد مفاصل، مشکلات پوستی مثل اگزما- سوریازیس-آکنه و بیماری های کبدی هم استفاده می شود.

محققان دریافته اند که این گیاه دارای اثرات ضد دیابتیک، ضدالتهابی و ضد سرطانی است. گیاه بابا آدم به عنوان گیاه مدر، صفراآور و تولید کننده عرق نیز در بین متخصصان گیاه درمانی مطرح است.

کابرد ویژه این گیاه در دربیماری های مزمن کبد و سرطان کبد است. از کابردهای درمانی دیگر آن در T.C.M می توان به عفونت گلو، ذات الریه و دمل و آبسه و هموروئید اشاره کرد.

عوارض جانبی: در بیمارانی که دچار انسداد مجاری صفرا هستد منع مصرف دارد. گاها ممکن است بر اثر تماس حساسیت پوستی ایجاد شود.

هشدار: برخی گونه های آن سمی هستند و می توانند باعث مسمومیت و حساسیت شوند. حتما گیاه بابا آدم را از مراکز معتبر تهیه کنید.

منبع : سلامت دیجیتال
821
مطـالــب مرتـبــــط را بخوانید