با درونگراهای تنها کنار بیایید

دوستی و زندگی با این آدم‌ها فوت و فن خودش را دارد. ما این قلق‌ها را با شما در میان می‌گذاریم.
نه خجالتی است و نه منزوی. فردی که به اندازه شما در رفتارهایش احساسات را به نمایش نمی‌گذارد و هیجان‌هایش را خرج نمی‌کند، در گروه درونگراها جای دارد. نه برای عوض کردنش تلاش کنید و نه او را به‌خاطر خنثی به نظر رسیدنش از چرخه روابط حذف کنید. برای برونگراهای پرسروصدا و اجتماعی، شکستن یخ رابطه با یک درونگرا آسان نیست. اما اگر فرد مقابل‌تان واقعا برای‌تان ارزشمند باشد، می‌توانید چنین زحمتی را به خود بدهید و با کمک این باید‌ها و نبایدها رابطه‌ای ایده‌آل و ماندگار را بسازید.

باید

آداب را رعایت کنید
یک درونگرا به سختی و با صدای آهسته به شما سلام می‌کند اما قرار نیست شما مقابله به مثل کنید و از احوالپرسی با او پرهیز کنید. در این مورد باید با دوستان درونگرای‌تان هم مثل دیگران برخورد کنید و در زمان وارد شدن‌شان به جمع، گرم و صمیمی با آنها احوالپرسی کنید. البته در این مراوده تماس جسمی، بغل کردن و زیاد از حد خوش و بش کردن را فاکتور بگیرید.

باید

با او هم حرف بزنید
درونگراها را به زور به جریان بحث وارد نکنید اما وقتی صحبت می‌کنید، مثل مخاطبان دیگرتان به آنها نگاه کنید و از زبان بدن کمک بگیرید تا یخ‌شان آب شود. آنها برای وارد شدن به بحث شما به احساس امنیت نیاز دارند و زمانی که از حرکات شما این احساس را بگیرند، مشتاقانه به بازی‌تان وارد می‌شوند. در رابطه با یک درونگرا، اصرار برای ورود به بحث سم است؛ آنها به محض اینکه توجه زیادی ببینند، دست و پای‌شان را گم کرده و احساس خطر می‌کنند.

باید

فاصله را حفظ کنید
با یک درونگرا بیش از اندازه صمیمی نشوید و به زندگی خصوصی‌اش سرک نکشید. شاید دوست برونگرای شما به‌راحتی در مورد تصمیم‌هایش برای سفر رفتن، ازدواج کردن یا انتخاب شغل با شما حرف بزند اما اگر سؤال‌هایی در این موارد را از درونگراها بپرسید، احساس خطر می‌کنند و از شما فاصله می‌گیرند. اگر می‌بینید دوست درونگرای‌تان گرفته و کج‌خلق است، او را سؤال‌پیچ نکنید. کافی است بگویید «هر زمان خواستی با کسی حرف بزنی، من در کنارت هستم!»

باید

در جای درست استخدام‌شان کنید
اگر فرزند درونگرای شما به دنبال کار می‌گردد، آگهی‌های استخدام در پست‌هایی مثل روابط عمومی، مسئول دفتری یا بازاریابی و … را به او معرفی نکنید. چنین افرادی بیشتر می‌توانند یک حسابدار خوب باشند و با کارهایی که نیاز به تمرکز دارند اما استفاده از کلمات و ارتباط گرفتن با دیگران در موردشان ضروری نیست، کنار می‌آیند.

باید

به او فرصت دهید
اگر اوایل ازدواج‌تان با یک فرد درونگراست، انتظار شنیدن هر روزه دوستت دارم را از او نداشته باشید. شما باید به او برای کنار آمدن با این موقعیت و ارتباط تازه فرصت دهید. مطمئن باشید دوست‌تان دارد که تا اینجای راه با شما آمده اما یک درونگرا نمی‌تواند چنین راز مهمی را در همان ماه‌های اول فاش کند، یادتان نرود او به‌راحتی حرف دلش را به شما نمی‌زند.

باید

خودتان به سمتش بروید
اگر میان شما و یک درونگرا کدورتی ایجاد شده، منتظر معذرت‌خواهی و جلو آمدن او ننشینید. باز هم لازم است قانون درونگراها که احساسات‌شان را آسان بروز نمی‌دهند را با شما در میان بگذاریم و یادآوری کنیم که دوست درونگرای شما، حتی اگر بی‌اندازه دلتنگ‌تان باشد و واقعا به‌خاطر این فاصله متاسف باشد، نمی‌تواند احساساتش را کف دستش بگیرد و آنها را با شما به اشتراک بگذارد. پس اگر خواهان ترمیم این رابطه هستید، قدم اول را بردارید و به او برای برداشتن قدم‌های بعدی کمک کنید.

 

نباید

زیاد حرف بزنید
به جای اینکه احساسات‌تان را از طریق کلمات با درونگراها در میان بگذارید، آنها را به زبان بی‌زبانی ترجمه کنید. یک درونگرا از لبخند سرشار از محبت شما بیشتر انرژی می‌گیرد تا از شنیدن پی‌درپی جمله دوستت دارم. آنها دوست ندارند با کلمات درگیر شوند و بهتر از هر کسی، معنای رفتار شما را بدون نیاز به شنیدن صدای‌تان می‌فهمند.

نباید

انتظار تغییر داشته باشید
تصور نکنید یک درونگرا با روبه‌رو شدن با برونگراها و قرار گرفتن در مکان‌های شلوغ تغییر شخصیت می‌دهد. به خاطر داشته باشید این یک ویژگی شخصیتی است و تا پایان عمر با او می‌ماند. شاید سازگاری او با شرایطی که پیش از این برایش استرس‌زا بوده کمی بیشتر شود اما هرگز به صرف مواجهه با موقعیت‌هایی که برایش هراس‌آور هستند، به آدم دیگری تبدیل نمی‌شود.

نباید

سرزده مهمانش شوید
درونگراها از اتفاقات غیرمنتظره خوششان نمی‌‌آید. اگر نمی‌خواهید فردی که این ویژگی را دارد برای همیشه دورتان خط بکشد، فاصله‌تان را حفظ کنید و قبل از رفتن به خانه‌اش از اینکه کاری ندارد و دوست دارد شما را ببیند مطمئن شوید. برای یک درونگرا اینکه حتی با کیکی که شمع‌ها رویش را پوشانده‌اند سرزده وارد خانه شوید و تولدش را تبریک بگویید یک کابوس است.

نباید

به دستش خیره شوید
وقتی دوست درونگرای‌تان که در تعمیر لوازم خانگی ماهر است، مشغول تعمیر رادیوی شماست، کنارش ننشینید و حتی تشویقش هم نکنید. درونگراها وقتی توجه به سمت‌شان است و دیگران در حال مشاهده رفتارشان هستند، دست و پای‌شان را گم می‌کنند و توان انجام کار را از دست می‌دهند. مهم نیست چقدر در انجام آن توانا هستند، برای آنها مشاهده شدن توسط دیگران یعنی فراموش کردن همه دانسته‌های‌شان.

نباید

مدام درخواست‌تان را پیگیری کنید
اگر به یکی از همکاران درونگرای‌تان در یکی از شبکه‌های اجتماعی درخواست دوستی داده‌اید، او را برای قبول این درخواست در تنگنا قرار ندهید. درونگراها وقتی درخواست‌های دوستی متعدد را می‌بینند، گیج و سرشار از استرس می‌شوند. آنها به چند روز یا حتی چند هفته زمان برای فکر کردن به این موضوع نیاز دارند و نمی‌توانند به‌راحتی برونگراها دکمه را بزنند و دوست مجازی تازه‌ای را پیدا کنند. پس او را به بی‌تفاوتی و بی‌محبتی متهم نکنید و مدام نگویید چرا درخواستم را قبول نکرده‌ای! او برای راه دادن شما به حریم خصوصی‌ترش و نزدیک‌تر شدن به شما به زمان نیاز دارد.

نباید

او را مجبور به صمیمی شدن کنید
منابع انرژی درونگراها و برونگراها در روابط اجتماعی متفاوت است. درحالی که یک برونگرا به‌راحتی شبکه تعاملات اجتماعی‌اش را گسترده‌تر می‌کند، درونگرا با وسواس زیادی افرادی که قرار است به حلقه روابطش وارد شوند را انتخاب می‌کند.

به همین دلیل اگر با یک درونگرا ازدواج کرده‌اید، نباید انتظار داشته باشید به درخواست معاشرت با تک‌تک دوستان قدیمی‌تان بله بگوید. باید بپذیرید او مجبور نیست همان‌طور که شما با آدم‌ها رفتار می‌کنید، با آنها برخورد کند و برای انتخاب نزدیکانش حق انتخاب دارد.

نباید

او را تنها بگذارید
درست است که درونگراها با هر کسی و در هر زمانی کنار نمی‌آیند اما نمی‌توانید به این بهانه آنها را تنها بگذارید و از روابط اجتماعی محروم‌شان کنید. درونگراها منزوی نیستند. بلکه تنها به ارتباطات‌شان به عنوان یک دارایی ارزشمند نگاه می‌کنند و حاضر نیستند هر کسی را در هر زمانی شریک این دارایی کنند.

نباید

وسط حرفش بپرید
عادت بسیاری از ماست که هنگام وارد شدن به یک بحث هیجان‌انگیز کلام هم را قطع کنیم و جمله یا خاطره جالبی را بگوییم اما هنگام همکلام شدن با یک درونگرا، چنین عادتی را کنار بگذارید.

افرادی که این ویژگی شخصیتی را دارند، اگر کسی کلام‌شان را قطع کند، رشته صحبت را گم می‌کنند یا به‌خاطر شخصیت خاص‌شان، از ادامه آن آگاهانه صرف‌نظر می‌کنند. می‌دانیم مدیریت هیجان‌های‌تان برای‌تان دشوار است اما اگر می‌خواهید ارتباطی که به‌سختی ایجادش کرده‌اید به سکوت کشیده نشود چاره‌ای جز این ندارید.

منبع : مجله سیب سبز
490
مطـالــب مرتـبــــط را بخوانید