با كارهاي ساده به آشپزخانه تان نظم دهيد!

فضايي از آشپزخانه كه بهتر است فضايي در داخل كابينت ها باشد را در نظر بگيريد و ميله اي بلند را داخل آن نصب كنيد و سپس يكي يكي وسايلي چون ماهي تابه ها و ….را مرتب و منظم به اين ميله ها آويزان كنيد .

زدن برچسب روی قوطی ها

می توانید با توجه به محتویات داخل قوطی های آشپزخانه روی هر کدام یک برچسب از حرف اول محتویات را بچسبانید.هم چنین یک برچسب از نام کامل محتویات داخل آن را هم می توانید روی هر قوطی بچسبانید به این ترتیب نه تنها نمای روی قوطی ها زیباتر می شود بلکه دسترسی به آنها هم آسانتر شده و لازم نیست برای پیدا کردن یک قوطی تمام قوطی ها را به هم بریزیم.

 

زدن برچسب روی بسته های فریز شده 

بسیاری از مواد غذایی را مثلا از تابستان سال قبل و یا زمستان گذشته در فریزر بسته بندی می کنیم مثلا انواع توت ها را از تابستان گذشته در فریزر بسته بندی کرده و نگه داشته ایم . برای این کار بهتر است روی بسته های منجمد شده حتما یک برچسب بزنید و زمان فریز کردن آنها و تاریخ مصرف هر کدام را بنویسید تا بدانید که این مواد غذایی را تا چه زمانی می توانید مصرف کنید.

 

 وسایل ضروری کنار گاز

وسایل ضروری به هنگام آشپزی بهتر است در کنار گاز قرار گیرند به این ترتیب که که در یک سبدی مانند سبد های خرید وسایلی چون انواع قاشق های چوبی و انواع کفگیرها و …را در ظروف جداگانه قرار داده و همگی آنها را در سبد بزرگی که به صورت ریلی می باشد قرار داده و در کنار گاز بگذارید تا هنگام آشپزی تمامی وسایل در اختیارتان باشد و نخواهید همه جا را به هم بریزید.

 

وسایل آویزی

فضایی از آشپزخانه که بهتر است فضایی در داخل کابینت ها باشد را در نظر بگیرید و میله ای بلند را داخل آن نصب کنید و سپس یکی یکی وسایلی چون ماهی تابه ها و ….را مرتب و منظم به این میله ها آویزان کنید .

 

ساخت قفسه های سفارشی 

گوشه ای از فضای آشپزخانه را در نظر بگیرید و تصمیم بگیرید که قفسه های عمق داری را در این فضا بسازید و یکسری وسایل که باید در آشپزخانه وجود داشته باشد مانند انواع حوله های دستی یا کتاب های آشپزی و ظروف بسیار بزرگ و جاگیر را داخل این قفسه ها قرار دهید.

 

قفسه های اضافی

می توانید در هر گوشه ای از آشپزخانه خود قفسه هایی ساده و به سبک قدیمی که فقط کشویی هستند و درب ندارند را بسازید و در آنها یکسری وسایل را قرار دهید. وجود چنین قفسه های اضافی در هر آشپزخانه ای بسیار لازم است.

 

سبد آشپزخانه 

داخل قفسه هایی که در ندارند و روباز هستند یکسری سبد های مستطیلی شکل و یا سینی های فلزی ساده و شیک قرار دهید و سپس داخل آنها را با وسایل پر کنید .مهم آن است که سطح تمامی این سبدها و سینی ها صاف باشد تا هم اینکه جاگیر نباشند و هم اینکه وسایل زیادی در آنها جا شود.

 

سینی دوار در یخچال 

در یخچال و فریزر باید سینی های چرخشی قرار دهید و قوطی های خود را داخل آن بگذارید تا به این ترتیب دسترسی به تمام قوطی ها برایتان راحت باشد.

 

ظروف درب دار در یخچال

نگه داشتن مواد غذایی در داخل ظروف درب دار سایز بندی شده باعث می شود تا این مواد غذایی از فاسد شدن در امان باشند و علاوه بر آن فضای داخل یخچال مرتب و منظم بماند.

 

وسایل لازم برای درست کردن انواع کیک ها

وسایل لازم برای درست کردن انواع کیک ها و کلوچه ها و بیسکوییت ها را داخل جعبه هایی قرار داده تا در هنگام درست کردن هر نوع کیک یا … همه وسایل مورد نیاز به راحتی در دسترس باشد.

 

استفاده از فضای کشوها

به خاطر استفاده بهینه از فضای داخل کشوها بهتر است تمامی کشوها را اصطلاحا بلوک بندی کنید و انواع چاقوها و در سایز های مختلف را داخل آنها بچینید و از هرج و مرج  و به هم ریختگی داخل کشوها جلوگیری کنید.

 

کشوی کمک های اولیه 

آشپزخانه قسمت اصلی و مرکزی هر خانه می باشد و بهتر است یکی از کشوها را برای قرار دادن وسایل کمک های اولیه اختصاص دهید  و می توانید جداگانه هر سری از وسایل را داخل ظروف کوچکی قرار داده و در نهایت تمامی ظروف را داخل یک کشو بگذارید .

 

قرار داردن یک سطل پلاستیکی در داخل سینک ظرفشویی

هنگام شستن ظروف، استفاده از یک سطل پلاستیکی برای خیس کردن آنها وهم چنین  برای صرفه جویی در مصرف آب لازم است. هنگامی که شما در حال شستن  بسیاری از ظروف بسیار شکننده هستید ، مانند ظروف پایه دار کریستال ، ممکن است این ظروف به هنگام برخورد با با سینک آسیب ببینند پس بهتر است آنها را داخل یک سطل پلاستیکی قرار داده و سپس آن ها را بشورید.

 

سبدهای آویزی 

سبدهایی مانند سبدهای ماهیگیری و یا سبدهایی که  روی فرمان  دوچرخه وجود دارد را در نظر گرفته و پشت آنها یک قلاب بزنید و سپس به کمک یک میخ آنها را به دیوار آشپزخانه آویزان کنید و از آنها برای قرار دادن یکسری ازابزار آشپزخانه که بسیار بزرگ هستند  و یا میوه ها و سبزیجاتی که نیاز به یخچال ندارند استفاده کنید.

 

یک ظرف پایه دار

یکسری وسایل مانند روغن زیتون ، نمک ، فلفل، و دیگر ادویه جات و یکسری ترشیجات که مرتبا در آشپزخانه به آنها احتیاج داریم را در یک ظرف بسیار شیک پایه دار بچینید و به این ترتیب نه تنها یک دکوری زیبا را در آشپزخانه درست کرده اید بلکه وسایل ضروری هنگام طبخ غذا هم به راحتی در دسترستان اس

 

منبع : hipersian.com
755
مطـالــب مرتـبــــط را بخوانید