با 10 کشور نخست دنیا از نظر علمی آشنا شوید

اگر بخواهیم بزرگ ترین مشکلات جامعه را از پیش روی خود برداریم و از پس مسائلی نظیر تغییرات آب و هوایی، ایمنی غذایی و مواردی از این دست برآییم به دانشمندان بیشتری نیاز خواهیم داشت.

از همین رو، سازمان توسعه و همکاری های اقتصادی به رصد فارغ التحصیلان جدید در 40 کشور پیشرفته دنیا می پردازد تا برای حل این مشکلات متخصصان مورد نیاز را بیابد.

این گروه به تازگی گزارش سال 2015 خود در این رابطه را در رشته های علوم، فناوری و صنایع منتشر کرده که در برگیرنده اطلاعات مربوطه تا سال 2012 میلادی است.

در نظر داشته باشید که رتبه بندی کشورها در این گزارش براساس درصد مدارک علمی اعطا شده در حوزه های مذکور است که نسبت به جمعیت این کشورها مورد سنجش و ارزیابی قرار گرفته و به همین خاطر می توان آن را مقایسه ای منصفانه در نظر گرفت که میان کشورهای مختلف با جمعیت های گوناگون صورت گرفته است.

برای نمونه، اسپانیا که 24 درصد از مدارک اعطایی آن به حوزه علوم طبیعی یا مهندسی مربوط می شود جایگاه یازدهم جدول را از خود کرده است. در ادامه این مطلب قصد داریم شما را با 10 کشوری آشنا کنیم که به لحاظ رتبه علمی عنوان برترین های دنیا را در اختیار دارند.

10-پرتغال

در پرتغال 25 درصد از دانشجویان این کشور در سال 2012 میلادی، در رشته های علوم، تکنولوژی، مهندسی و ریاضی فارغ التحصیل شده اند. این کشور بالاترین درصد دارندگان مدرک دکتری را دارد (72 درصد) که همگی در بخش های آموزش فعالیت دارند.

9-اتریش

اتریش (با 25 درصد) دومین جایگاه را از نظر تعداد شاغلین مدرک PhD دارد و از هر هزار نفر جمعیت این کشور، 6.7 نفر خانم و 9.1 نفر را آقایان دارندگان مدرک دکتری تشکیل می دهند.

8- مکزیک

مکزیک سومین کشوری است که شمار دارندگان مدرک دکتری آن از 24 درصد در سال 2002 میلادی به 25 درصد در سال 2012 افزایش یافت و این افزایش درحالی است که دولت این کشور معافیت های مالیاتی در حوزه تحقیق و توسعه را لغو کرده است.

7- استونی

استونی (26 درصد) از جمله کشورهایی است که بالاتری تعداد زنان فارغ التحصیل در رشته های علوم، فناوری، مهندسی و ریاضیات را دارد که در سال 2012 برابر با 41 درصد اعلام گردید.

6- یونان

طبق گزارشات، یونان در سال 2013 میلادی، تنها 0.08 درصد از تولید ناخالص داخلی اش را صرف حوزه تحقیق کرد که در میان کشورهای توسعه یافته از جمله کمترین بودجه هاست و این مساله به خوبی نشان میدهد که چرا جمعیت فارغ التحصیلان رشته های یاد شده از 28 درصد در سال 2002 میلادی به 26 درصد در سال 2012 کاهش یافت.

5- فرانسه

در فرانسه (27 درصد) اغلب پژوهشگران و دانشمندان این کشور به جای نهادهای دولتی یا دانشگاه ها توسط صنایع مختلف استخدام می شوند.

4- فنلاند

فنلاند (28 درصد) بیشتر از هر حوزه علمی دیگر در زمینه پزشکی مقالات تحقیقاتی ارائه می دهند.

3- سوئد

سوئد (28 درصد) با احتساب تعداد کامپیوترهای مورد استفاده جمعیت کار آن برای مصارف مختلف از جمله برنامه نویسی جایگاه دوم را بعد از نروژ در اختیار دارد. بیش از سه چهارم کارکنان این کشور در محل کار خود از کامپیوتر استفاده می کنند.

2- آلمان

آلمان (31 درصد) از نظر متوسط تعداد فارغ التحصیلان رشته های علمی یاد شده جایگاه دوم جهانی را در اختیار دارد و از این لحاظ بعد از کره جنوبی قرار می گیرد.

1- کره جنوبی

کره جنوبی (32 درصد) به خاطر افت تعداد فارغ التحصیلانش از 39 درصد در سال 2002 به 32 درصد در سال 2012 جایگاه نخست را در اختیار دارد با این همه، همچنان جایگاه اول لیست سازمان توسعه و همکاری های اقتصادی را به خود اختصاص داده.

روی هم رفته باید بگوییم که متوسط جمعیت فارغ التحصیلان رشته های علوم در چهل کشور دنیا از 23 درصد در سال 2002 به 22 درصد در سال 2012 کاهش یافته است. ایالات متحده آمریکا نیز از این نظر جایگاه سی و نهم جدول را با 16 درصد فارغ التحصیل در سال های 2002 و 2012 در اختیار دارد.

منبع : digiato.com
624
مطـالــب مرتـبــــط را بخوانید