برای لاغر شدن تعداد وعده‌های غذایی خود را بیشتر کنید

یک کارشناس ارشد تغذیه به افرادی که قصد لاغر شدن دارند، توصیه کرد که حجم وعده‌های اصلی غذایی خود را کاهش داده و در عوض تعداد وعده‌های غذایی را افزایش دهند.
فرید اردیخانی با بیان اینکه حذف وعده‌های غذایی بدترین کاری است که برخی افراد برای لاغر شدن بکار می‌برند، گفت: این کار اشتباه است و می‌تواند مشکلاتی را برای افراد در پی داشته باشد.
اردیخانی به افرادی که قصد کاهش وزن دارند، توصیه کرد: علاوه بر وعده‌های اصلی، میان وعده‌ها را نیز در برنامه روزانه خود گنجانده و در هریک از وعده‌های غذایی یا میان وعده‌ها حجم کمی از غذاها و خوراکی‌ها را بگنجانند.
این کارشناس ارشد تغذیه افزود: افزایش میزان تحرک و فعالیت فیزیکی در کنار کاهش میزان دریافت مواد قندی و غذاهای پرچرب می‌تواند برنامه خوبی برای لاغر شدن افراد چاق باشد.
اردیخانی گفت: کاهش دریافت مواد قندی ساده، شیرینی‌ها، تنقلات و چربی‌ها به ویژه چربی‌های اشباع در کنار فعالیت فیزیکی مناسب، روش‌های منطقی برای کاهش وزن هستند.
وی در ادامه استفاده از داروهایی را که با عناوین مختلف برای کاهش وزن معرفی می‌شوند به افراد توصیه نکرد و گفت: تنها در موارد خیلی خاص تجویز داروها برای کنترل وزن صورت می‌گیرد که در موارد لزوم نیز تجویز دارو باید زیر نظر متخصصان و کارشناسان باشد.
اردیخانی افزود: در اکثر موارد افراد برای لاغر شدن نیازی به مصرف دارو ندارند و تنها با تغییر سبک زندگی آن هم به شکل همیشگی و نه مقطعی می‌توانند وزن خود را متعادل کنند.
اردیخانی چاقی را قابل بازگشت دانست و گفت: اگر کاهش وزن تنها با رژیم غذایی و دارو انجام گرفته باشد و فعالیت بدنی و ورزش در آن در نظر گرفته نشده باشد، می‌تواند آسیب‌هایی را متوجه بافت‌های ماهیچه‌ای بدن کند.
وی اختلالات گوارشی، مشکلات پوستی، ریزش مو، مشکلات عصبی و… را از عوارض کاهش وزن متکی به رژیم غذایی و دارو و عدم تناسب در برنامه کاهش وزن برشمرد و گفت: افرادی که رژیم لاغری می‌گیرند باید تناسب را در برنامه غذایی خود در نظر داشته باشند تا به مشکل برنخورند.
منبع : ایسنا
500
مطـالــب مرتـبــــط را بخوانید