بزرگ‌ترین و طولانی‌ترین غار آبی جهان


بزرگ‌ترین و طولانی‌ترین غار آبی جهان

اگر می‌خواهید در فضایی آرام و زیبا لحظاتی را با خود به دور از هیاهو و شلوغی‌های شهر خلوت کنید و از مشکلات دنیای امروزی فارغ شوید به بزرگترین، طولانی‌ترین و زیباترین غار آبی جهان، بهشت خاموش یعنی غار علیصدر در همدان سفر کنید.

 قدمت سنگ‌های غار علیصدر به دوره ژوراسیک از دوران دوم زمین‌شناسی (۱۹۰-۱۳۶ میلیون سال قبل) برمی‌گردد. دهانه اصلی غار علیصدر در فاصله ۷۵ کیلومتری شمال غربی همدان در کوه‌های زاگرس یکی از روستاهای شهرستان کبودراهنگ به همین نام، قرار دارد.

مردم روستای علیصدر کبودراهنگ و روستاهای اطراف، از قدیم‌الایام به وجود این غار پی برده بودند و از آب آن بهره‌برداری می‌کردند. علاوه بر این، در ۱۰۰ سال گذشته، اهالی روستا با هدایت مازاد آب نهر سراب به غار علیصدر، از آن به عنوان مخزن و سدی برای استفاده در فصل گرما بهره می‌بردند.

هوای مطبوع و مطلوب غار در ایام مختلف سال به‌خصوص در بهار و تابستان موجب شده تا گردشگران بسیاری این پدیده شگرف طبیعی را به عنوان اولین و مهم‌ترین مقصد گردشگری خود انتخاب کنند. در ایام نوروز ۹۲ استقبال از این غار به حدی بود که برخی افراد ساعت‌ها برای گرفتن بلیت در صف منتظر می‌ماندند. برخی نیز مجبور بودند شب را در روستای علیصدر به امید بازدید از این غار صبح کنند.

منظره داخل غار بسیار بدیع و هوای آن بسیار پاک و لطیف بوده و عاری از هرگونه گرد و غبار و آلودگی میکروبی است و در تابستان خنک و در زمستان گرم و مطبوع است. همچنین هوای داخل غار سبک بوده و حالت سکون مطلق دارد. به طوری که چنانچه شمعی در آنجا روشن کنند، هیچ گونه حرکتی در شعله شمع دیده نمی‌شود.

علیصدر غاری زنده است و هیچ گونه گاز سمی در آن یافت نمی‌شود و جریان هوایی که در آن وجود دارد از تنگی نفس جلوگیری می‌کند. همچنین به علت عدم وجود نور خورشید هیچگونه حیات جانوری در این غار دیده نمی‌شود.

اما فضای سراسر آرامش و معنوی این غار باعث شده تا در هنگام ورود احساس سبکی و نزدیکی خاصی با آفریدگار این پدیده عظیم داشته باشی. قندیل‌های زیبا که توسط نقاشی چیره‌دست بر بوم غار کشیده شده بیش از هر چیز چشم علاقمندان را به خود جذب می‌کند.

غار علیصدر به دو غار سراب و سوباشی متصل است که با هر کدام به ترتیب هفت تا ۱۱ کیلومتر فاصله دارد.هم‌اکنون ۱۴ کیلومتر از طول غار علیصدر شناسایی شده که در چهار کیلومتر آن می‌توان قایقرانی کرد. بسیاری از زمین‌شناسان معتقدند که غار علیصدر با غارهای دیگری همچون غار قوری‌قلعه در ارتباط است.

آنچه غار علیصدر را از سایر غارهای آبی جهان متمایز می‌کند، سهولت استفاده از کانال‌های آبی درون آن است که به سبب وسعت غار به ‌راحتی می‌توان در آن طی مسیر کرده و با قایق‌های معمولی از درون آنها گذشت.

در برخی از معابر غار ۱۰ الی ۱۱ کیلومتر پیشروی شده است، ولی هنوز تمام کانال‌ها و شبکه‌های ارتباطی غار کشف نشده‌اند. در حال حاضر، پس از طی مسیر قابل قایقرانی، غارنوردی پیاده، در قسمت خشک غار آغاز می‌شود و گردشگران پس از طی مسافتی نسبتاً طولانی مجدداً با قایق ادامه مسیر می‌دهند.

غار علیصدر از بسیاری جهات، علی‌الخصوص به علت وجود گذرگاه‌های ممتد آبی و دریاچه‌های وسیع و قابل قایقرانی که در سرتاسر غار گسترده شده‌اند، یکی از زیباترین جلوه‌های طبیعی ایران و جهان و پدیده‌ای منحصر به فرد در نوع خود است.

فقط در معدودی از غارهای جهان، مثل غار مولیس در فرانسه و غارهای شوالیه و بوکان در استرالیا، چنین زیبایی‌های خیره کننده‌ای وجود دارد.

نکته جالب این که غار از نوع غارهای تحکیم یافته است که در طول پنج میلیون سال گذشته هیچ گونه ریزشی در آن صورت نگرفته چرا که استالاگتیت و استالاگمیت‌های موجود در غار با عمری به همین میزان دیده می‌شوند.

آب دریاچه غار به قدری زلال بوده که تا عمق ۱۰ متری با نور معمولی و چشم غیرمسلح به خوبی قابل رویت است. عمق آب غار، در قسمت‌های مختلف آن از صفر تا ۱۴ متر در نوسان است.

در مجموع، بازدید از محوطه وسیع قندیل‌ها، قندیل بزرگ، جزایر سوم و چهارم، قایقرانی، غارنوردی و گذر از پیچ و خم گذرگاه‌های آبی و دالان‌هایی با سقف بلورین، به بیننده می‌باوراند که این اثر، حقیقتاً یکی از شاهکارهای جهان آفرینش است و هیچ وصفی توان توصیف این همه شکوه و زیبایی را ندارد.

منبع : خبرگزاری ایسنا
507
مطـالــب مرتـبــــط را بخوانید