بلاهایی که بی خوابی بر سر مغز می آورد!

خواب یکی از ضروری ترین نیازهای بدن انسان است و کم خوابی می تواند منشا بروز اختلالات حافظه، چاقی و ضعف سیستم ایمنی شود. به طور متوسط بدن باید از ۷ تا ۸ ساعت خواب شبانه بهره مند گردد. یکی از اندام هایی که در معرض عوارض جدی بی خوابی قرار دارد مغز است زیرا بسیاری از عملکردهای آن تغییر می کند.

 تحلیل حافظه

هیپوکامپ بخشی از مغز است که مسئولیت اصلی حافظه را بر عهده دارد. این بخش جز نخستین ساختارهای است که  مبتلا به بیماری آلزایمر می شود که با اختلالات حافظه و سردرگمی همراه است. به عقیده محققان، مغز در زمان خواب همه اتفاقات روز را بازیابی می کند تا اطلاعات مهم فراموش نشوند. در نتیجه، عدم خواب کافی و مطلوب می تواند زمینه ساز مشکلات حافظه شود.

خاطرات غیر واقعی

بی خوابی شب به طور جدی عملکرد هیپوکامپ، قشر قبل پیشانی ( اعمال شناختی) و بخش آهیانه ای ( جایگیری اطلاعات) را مختل می کند. بر اساس مطالعات صورت گرفته، افرادی که شب ها بیدارند بیشتر از دیگران خاطرات غیرواقعی و خیالی می بینند که علت این حالت عدم ذخیره سازی اطلاعات به شکل ساختاری است.

خشم

کم خوابی و بی خوابی باعث تمرکز روی افکار منفی می شود و فرد به سختی می تواند حالات چهره را تشخیص دهد. کاهش خلق و خو نیز به دلیل ارتباطات گسسته یا آشفته بین بخش های مختلف مغز به وجود می آید. از طریق تصاویر IRM مغز نشان می دهد که بین لوزه و بخش قبل پیشانی میانی ارتباط وجود دارد که به حفظ تعادل هیجانی کمک می کند. در نتیجه، زمانی که بدن از خواب محروم باشد این ارتبط برقرار نمی شود و اضطراب و استرس افزایش می یابد.

مشکلات سخنوری

کم خوابی می تواند عملکرد بخش گیجگاهی را مختل کند. این قسمت مغز نقش اصلی در زمان فرایند درک مفهوم و کلمات را دارد. در نتیجه فعالیت آن در کسانی که به اندازه کافی می خوابند بسیار خوب است اما در شرایط بی خوابی خیلی ضعیف عمل می کند.

تغییر ضریب هوشی

شاید تا به حال شما هم پس از یک شب بی خوابی احساس کرده اید که توانایی های هوشی افت کرده است. در واقع، کم خوابی بر عملکرد شناختی تاثیر می گذارد و افکار مختلفی به وجود می آورد. این مسئله باعث می شود که فرد نتواند به روشی مشخص فکر کند، همه چیز را متفاوت می بیند و در زمان گفتگو بارها موضوع را تغییر می دهد. متخصصان به این نتیجه رسیده اند که در این شرایط، فعالیت بخش زیرین پیشانی که نقش مهمی در درک زبان دارد  افزایش می یابد و افکار مختلف جایگزین عملکرد شناختی می شود.

تضعیف قدرت استدلال و قضاوت

کم خوابی موجب کاهش فعالیت در سطح بخش پیشانی می شود. این بخش نقش مهمی در تصمیم گیری و تشخیص خطر دارد. این تغییرات عصبی باعث می شود فرد استدلال درستی نداشته باشد و در این شرایط تمایل به خوردن، رقصیدن و خنده های ناگهانی افزایش می یابد.

توهم و خیال

مغزی که به خوبی استراحت کرده باشد محرک های خارجی مانند سر و صدا، نور و بو را فیلتر می کند تا از فعالیت زیاد حواس پیشگیری شود. اما پس از بی خوابی شبانه مغز نمی تواند به خوبی این عوامل را فیلتر کند و ممکن است فرد چیزهای غیر واقعی را ببیند.

تصمیم گیری های پرخطر

زمانی که فردی به اندازه کافی نمی خوابد تصمیم های پرخطری در زمینه های گوناگون می گیرد و در این شرایط قشر قبل از پیشانی فعال می شود و موفقیت را به وی القا می کند. در این شرایط بخش های مرتبط با ترس از خطر در مغز کاهش می یابد. به کمک این فعالیت مغز است که در تصمیم گیری ها جنبه های خوب و بد بررسی می شود.

حواس پرتی و گیجی

از دست دادن گاه گاه تمرکز امری کاملا طبیعی است اما زمانی که فرد از خواب طبیعی محروم شود افزایش می یابد. در واقع تمرکز نداشتن به دلیل فعالیت خیلی ضعیف بخش پیشانی و آهیانه ایجاد می شود. از طرفی این افرااز اختلالات بینایی و حسی نیز رنج می برند.

در پایان باید گفت که محرومیت از خواب کافی و مطلوب آسیب های جدی به مغز می رساند. این عادت نادرست سلول های مرتبط کننده مغز به ستون فقرات را نابود می کند. متاسفانه این آسیب ها جبران ناپذیر است.

منبع : قدس آنلاین
509
مطـالــب مرتـبــــط را بخوانید