بلندی یا کوتاهی قد؛ چه چیز در مورد سلامت جسمانی انسان می گوید؟

اغراق نیست بگوییم اگر برای اغلب ما کوتاهی و بلندی قد حداقل در مقاطعی از زندگی اهمیت ویژه ای داشته است. به همین دلیل، بسیاری از والدین به دنبال راهی هستند که بتوانند فرزندانی با قد بلندتر پرورش دهند، اما مسأله قد همانند وزن تنها به زیبایی و جذابیت منحصر نمی شود و ارتباط مستقیمی با سلامت افراد دارد. بنابراین، اگر ما از تأثیرات احتمالی قد بر سلامت جسمانی آگاه باشیم می توانیم از بروز برخی بیماری ها پیشگیری کنیم.

اگر دوست دارید با ارتباط شگفت انگیز میان وضعیت جسمانی و قد آشنا شوید گزارش ما را از دست ندهید.

بارداری

قد، یکی از عوامل مهمی است که به رشد جنین درون رحم مادر کمک می کند. زنانی با قد بلندتر هنگامی که باردار می شوند نه تنها شرایط بهتری برای نگهداری از جنینشان دارند بلکه بارداری با استرس کمتر را دنبال می کنند. به همین دلیل، احتمال ابتلا به قند دوران بارداری در این دسته از زنان کمتر از سایرین است و اغلب 9 ماه راحت تری را سپری می کنند.

لخته خون

بر اساس تحقیقات انجام شده، احتمال سکته های مغزی و لخته های خونی در زنان قد بلند بیشتر از کوتاه قامتان است. در واقع، قالب بدنی بزرگ این زنان گردش خون را قدری مشکل می کند و گاهی خون به طور کامل در سراسر بدن این افراد جریان پیدا نمی کند. در نتیجه چنین امری احتمال لختگی و سکته های مغزی در این دسته زنان به خصوص در سنین پیری افزایش پیدا می کند.

سرطان

شاید غریب به نظر برسد؛ ولی افراد قد بلند در مقایسه با افراد کوتاه قد بیشتر در معرض ابتلا به انواع سرطانی از جمله: سینه، کلیه و روده هستند. این امر از آنجا ناشی می شود که بدن بزرگ تر به معنای اندام های درونی بزرگ تر است و اندام بزرگ تر یعنی وجود سلول های بیشتر در هر عضو و سلول بیشتر یعنی افزایش احتمال آسیب پذیری و مورد حمله قرار گرفتن.علاوه بر این، حجم هورمون های موجود در بدن افراد قد بلند اغلب باعث از بین رفتن برخی سلول ها و افزایش آسیب پذیری در برابر سرطان می شود. بنا بر یافته های موجود، افراد قد بلند 13 تا 29 درصد بیش از دیگران در معرض ابتلا به سرطان هستند.

آلزامیر و زوال عقل

زنان کوتاه قد بیشتر از زنان بلند قد در برابر آلزایمر و زوال عقل آسیب پذیر هستند. بنا بر یک نظریه قدیمی در علم پزشکی، افراد کوتاه قد در زندگی خود با آسیب های بیشتری را مواجه می شوند و آلزایمر یکی از همین موارد است. البته این ارتباط نه تنها در زنان بلکه در مردان هم مشاهده شده است؛ مردانی با قد بلند 59 درصد کمتر از آنهایی که قد کوتاهی دارند به آلزایمر دچار می شوند.

بیماری های قلبی

اگر سرطان بلند قامتان را تهدید می کند در طرف مقابل بیماری ها و سکته های قلبی هم کوتاه قامتان را تهدید می کند. بنا بر مطالعات انجام شده، هر 5 سانتی متر بلندی قد حدود 14 درصد احتمال بیماری های قلبی را کاهش می دهد. دلیل این پدید به ژن هایی مربوط می شود که موجب کوتاهی قد می شوند، این ژن ها میزان کلسترول بدن را افزایش می دهند.

طول عمر

بر اساس مطالعات انجام شده در مؤسسه تحقیقی پزشکی آلبرت انیشتین، افراد کوتاه قد غالباً عمر طولانی تری نسبت به بلند قدها دارند. موضوعی که بیش از هر چیز به ژن های موجود در بدن این افراد مربوط می شود. در واقع تغییر کارکردی برخی اعضا و ارگان ها در بدن زندگی طولانی را برای آنها به ارمغان می آورد.

منبع : شفقنا زندگی
524
مطـالــب مرتـبــــط را بخوانید