به آشپزخانه خود نظم بدهیم

بزرگ یا كوچك فرقی نمی‌كند، یك آشپزخانه باید بیشترین كارایی ممكن را داشته باشد، خواه برای صرف وعده‌های غذایی یا خواه برای تفریح و سرگرمی. در دسترس بودن مهم‌ترین عنصر است. و عنصری كه در همه جا سودمند است، خواه یك سرآشپز ماهر باشید یا فقط مشغول آماده كردن یك ساندویچ ساده باشید، فضاهای نگهدارنده است.
طراحی آشپزخانه‌ای با كاركرد عالی نیازمند دانش عمیقی از نیازها و عادات كاری منحصربه‌فرد شماست. در یك آشپزخانه بزرگ، وقتی مشغول آماده كردن غذا هستید نباید مجبور باشید برای انجام كارها از این سوی آشپزخانه به آن سو بروید. در یك آشپزخانه كوچك وقتی مشغول انجام كاری هستید بی‌نظمی آزاردهنده است. وسایل كشویی می‌توانند به طور فزاینده‌ای كارایی آشپزخانه شما را افزایش دهند.
كابینت‌های كشویی مخصوص ادویه‌جات باعث استفاده بهینه و درست از فضا می‌شوند. در طراحی آنها از اکسسوری های زیبا استفاده كنید تا ظاهر آشپزخانه شما زیبا به نظر برسد.
برای زیباترشدن كابینت‌های كشویی مخصوص ادویه‌جات می‌توانید فضای درونی آن را از ماده دیگری بسازید تا كنتراست زیبایی بین این قسمت و فضای جلویی كابینت ایجاد شود.
ساخت كابینت كشویی مخصوص لوازم آشپزخانه برای نگهداری از قاشق‌ها، كف‌گیرها، و دستكش آشپزی استفاده خلاقانه‌ای از ایده كابینت‌های كشویی است. سعی كنید سطحی كه لوازم در آن قرار می‌گیرد فلزی و سوراخ دار باشد تا خیال شما از دسترسی ساده به آن‌ها راحت شود.
كابینت‌های كشویی هم‌چنین مناسب نگهداری وسایل بهداشتی است چراكه نه در دید هستند و نه بوی آنها در فضا پخش می‌شود
كابینت‌های كشویی مرتفع حتی فضاهای نگهدارنده بیش‌تری در اختیار شما قرار می‌دهند و در بعضی موارد می‌توانند به عنوان انباری آشپزخانه عمل كنند. می‌توانید برای راحتی حركت این كابینت‌ها تعداد چرخ‌های زیر آن‌ها را افزایش دهید.
آشپزخانه در گوشه‌‌ای از این آپارتمان كوچك قرار گرفته است. تمامی عناصر مورد نیاز مانند یخچال، پیشخوان، سینك، فریزر، مایكروفر، و ماشین ظرف‌شویی به زیبایی در كنار هم قرار گرفته‌اند. حتی میز غذاخوری هم هنگام صرف غذا به صورت كشویی از دیوار كنار آشپزخانه بیرون می‌آید.
آشپزخانه بالا نمونه‌ای عالی از كنار هم قرار گرفتن زیبایی و كاربردی بودن است. درهای كابینت‌ها به صورت عمودی باز و بسته می‌شوند و به همین دلیل فضای زیادی را اشغال نمی‌كنند و در این فضای بسیار كوچك وسایل مورد نیاز را به راحتی در اختیار شما می‌گذارند.

طراحی قفسه‌های شیشه‌ای در این آشپزخانه تحسین برانگیز است چراكه به شما این اجازه را می‌دهد كه از وسایلی كه در پشت ردیف اول وسایل در درون قفسه‌ها قرار دارند مطلع شوید.
در این فضا نیز همین ایده اما به صورت درهای مرتفع كه وسایل درون كابینت‌ها را پنهان می‌كند مورد استفاده قرار گرفته است
با كوچك‌تر شدن آشپزخانه‌ها نگهداری از وسایل آشپزی مانند سینی‌ها، بشقاب‌های شیرینی‌پزی، قالب‌ها، و غیره كار مشكلی می‌شود. استفاده از كابینت‌ها چند قسمتی (مانند عكس بالا) راه‌حل این مشكل است.
در فضاهای كوچك، برای افزایش راحتی، هر وسیله باید چند كاركرد داشته باشد. در عكس بالا از چاپ‌گر كه در درون كابینت كشویی قرار گرفته زمانی استفاده می‌شود كه نیمكت تبدیل به فضای كار ‌شود. ایده‌های نظیر این ایده زندگی را در فضاهای كوچك راحت‌تر و زیباتر می‌كند.
با استفاده از یك كابینت مفصلی اسفنج‌ها، برس‌ها، و دیگر وسایل كوچك را پنهان كنید. كابینت زیر سینك معمولا بی‌فایده و ناكارآمد است. كابینت عكس بالا كاربردی‌تر و زیباتر است.
دلیلی ندارد كه درها همیشه رو به بیرون باز شوند بلكه می‌توانند رو به بالا باز شوند. از همین ایده در این آشپزخانه استفاده شده است: یك قفسه مفصل‌دار در درون كابینتی كه درِ آن رو به بالا باز می‌شود. از چنین فضایی می‌توان برای نگهداری از وسایل برقی كوچك (هم‌زن، مخلوط‌ كن) استفاده كرد.
درهایی كه به سمت بالا باز می‌شوند در فضاهای كوچك كه باز شدن در به بیرون ممكن است ایجاد مانع كند بسیار سودمند و كارآمد هستند.
در این آشپزخانه از یك در یك‌تكه به‌جای در دو تكه در كابینت مخصوص ظروف پایه‌دار استفاده شده است. استفاده از چنین دری ظروف پایه‌دار را بهتر نمایان می‌كند و به راحتی می‌توان یكی از آن‌ها را انتخاب كرد.این كابینت زیباترین كابینت كشویی است كه تا به حال دیده‌ام.

منبع : cabinetbank.com
949
مطـالــب مرتـبــــط را بخوانید