بیرون کردن میکروب ها از خانه:

تا به حال به این فکر کرده‌اید که پرمیکرب ترین نقاط خانه ی شما کجا هستند؟ چگونه می‌توان این مکان‌ها را تمیز کرد؟

دفعه بعد که خواستید مرغ را قطعه قطعه کنید، توصیه می‌کنیم بر روی سطح تمیزتری این کار را انجام دهید. شاید شنیدن این مسئله برای شما عجیب باشد، ولی طبق یک بررسی انجام‌شده، مشخص شده است که روی تخته خرد کن، 200 برابر سطح یک صندلی معمولی دست‌شویی فرنگی، کلیفرم های مدفوعی (گروهی از باکتری‌های موجود در مدفوع که به عنوان باکتری‌های مدفوع نیز شناخته می‌شوند) وجود دارد. سطح صندلی دست‌شویی، کمترین میزان باکتری را در کل خانه دارد!

علت آن این است که بیشتر مردم تخته خرد کن را تنها آب کشی می‌کنند و کامل شستشو نمی‌دهند و همه شیارهای کوچکی که با ضربات چاقو ایجادشده، محلی عالی برای رشد و تکثیر باکتری‌ها فراهم کرده است. پس از هر بار استفاده، تخته خرد کن را در ماشین ظرف‌شویی یا به صورت دستی بشویید یا اگر جنس آن چوبی است، با چند قطره مایع سفیدکننده مخلوط با آب آن را ضد عفونی کنید.

می‌خواهید بدانید چه چیزهای دیگری چنین آلودگی وحشتناکی دارند؟ چرک روی حوله حمام، بطری آب، و حتی بند ساعت. احتمالاً حتی دوست ندارید به یاد بیاورید آخرین بار کی آن‌ها را تمیز کرده‌اید، اما احتمال این که حداقل یکی از این‌ها شما را بیمار کنند کم نیست. در یک مطالعه چند کشوری که اخیراً انجام شد، 28 درصد از لوازم خانگی به شدت با باکتری‌هایی که روزها یا حتی ماه‌ها بر روی سطوح خشک زندگی می‌کنند، آلوده بوده‌اند. باکتری‌ها می‌توانند از دست‌شویی به دست و تخته خرد کن و دهان شما منتقل شوند. در حقیقت 50 تا 80% از بیماری‌هایی منتقل شونده از راه غذا، در خانه وجود دارند نه در رستوران‌ها چون در حین آماده سازی غذا در منزل بازرس بهداشت مراقب شما نیست!

پیش از این که شروع به پاشیدن سفیدکننده بر همه خانه کنید ، آرام باشید: مهم‌ترین کار این است که تمیز کاری را دائماً انجام دهید. برخی از چیزهایی که ممکن است هرگز حتی به تمیز کردن آن‌ها فکر نکرده باشید، ممکن است راهی برای انتقال ویروس‌ها و باکتری‌ها باشند. در ادامه مطلب با برخی از این مواردِ از یاد رفته آشنا شده و استراتژیهای ضد میکروبی برای تمیز کردن آن‌ها یاد می‌گیرید:
فنجان چای اداره: فضایی مملو از میکروب درست روی میز شما

فنجان خالی از چای را بیشتر از یک ساعت نگذارید بماند
استفاده مجدد از فنجان چای، برای محیط‌زیست خوب است اما برای سلامتی شما مناسب نیست. جمعیت زیادی از میکروبها بر روی فنجان مورد علاقه تان زندگی می‌کنند. 20% از فنجان‌های اداری حاوی باکتری‌های مدفوعی و 90% حاوی میکرب‌های دیگر هستند. علت آن این است که در اداره بیشتر افراد فنجان‌هایشان را با اسکاچ مملو از میکروب و بدون مایع می‌شویند و آن باکتری‌ها را به فنجان منتقل می‌کنند. این باکتری‌ها به مدت 3 روز در آنجا زنده می مانند.

تمیز کردن فنجان:
لازم نیست فنجان داغ چای را همین که خالی شد، بشویید اما  فنجان را بیشتر از یک ساعت نگذارید بماند. هر روز فنجان خود را به خانه بیاورید تا درست آن را بشویید و مطمئن شوید کامل خشک شده باشد. اگر از ماشین ظرف‌شویی استفاده می‌کنید آن را با بیش‌ترین دمای ممکن خشک‌کنید تا همه میکرب‌های باقیمانده از بین بروند، در غیر این صورت آن را با آب داغ، صابون و دستمال کاغذی بشویید و تمیز کنید. اگر لیوان پس از استفاده، به صورت شسته نشده بر روی میز بماند، میکرب‌ها در آن فوراً شروع به تکثیر می‌کنند و حتی اگر در آن چیزی به جز باقیمانده چای یا قهوه نباشد، کلونی های باکتری گسترش می یابند.

ساک ورزشی: تا حالا آن را تمیز کرده‌اید؟

اگر ساک ورزشی تان قابل شستشو در ماشین است، هر هفته آن را در ماشین لباس‌شویی بشویید
احتمالاً پاسختان منفی است اما باید این کار را انجام دهید.  وقتی لباس‌های خود را داخل ساک ورزشی می‌گذارید، عرق بسیاری از افراد دیگر را نیز به ساک منتقل می‌کنید و محل عالی برای رشد و تکثیر باکتری‌هایی مانند MRSA (استافیلوکوکوس اورئوس ) که موجب عفونت‌های پوستی می‌شود، درست می‌کنید. از آنجایی که باکتری‌هایی مانند MRSA حداقل یک روز می‌توانند زنده بمانند، اگر بریدگی روی پوست خود داشته باشید، می‌توانند منجر به عفونتی مهلک شوند.

تمیز کردن ساک ورزشی:
پس از برداشتن لباس هایتان، داخل کیسه را با مواد ضدعفونی کننده تمیز کنید. می‌توانید برخی لوازم دیگر را در جیب کناری ساک بگذارید که علاوه بر در دسترس بودن از لباس ها جدا باشند. این کار به میزان قابل توجهی باکتری‌ها را کاهش می‌دهد اما اگر ساک ورزشی‌تان قابل شستشو در ماشین است، هر هفته آن را در ماشین لباس‌شویی بشویید. دمپایی حمام را نیز بشویید چون به همین اندازه کثیف هستند.
حوله‌ها: حوله‌ها تنها رطوبت را جذب نمی‌کند

باکتری‌ها در محیط های مرطوب حوله بیشتر رشد و تکثیر می‌یابند
هر زمانی که از یک حوله استفاده می‌کنید، سلول‌های پوست شما بر روی بافت حوله می‌چسبند. این سلول‌ها به عنوان غذا مورد استفاده باکتری‌ها قرار می‌گیرند. به علاوه باکتری‌ها در محیط های مرطوب و پر الیاف آن‌ها که پر از حفره‌ها و سوراخ‌های دنج برای پنهان شدن است، بیشتر رشد و تکثیر می‌یابند. هنگامی که از حوله دوباره استفاده می‌کنید این باکتری‌ها به بدن شما منتقل‌شده و موجب عفونت‌های پوستی می‌شوند. اگر هر نوع زخمی داشته باشید ممکن است با تماس با حوله قبلاً استفاده‌شده، آن را عفونی کنید.

تمیز کردن حوله:
توصیه می‌شود حوله را در صورتی که تنها خودتان از آن استفاده می‌کنید، حداقل هفته‌ای یک بار بشویید و در صورتی که حوله مشترک دارید هر روز باید از حوله تمیز و تازه استفاده کنید. در مورد چیزهایی که در آب آغشته می‌شوند مانند لیف، باید پس از هر بار استفاده شسته شوند. حوله‌های مهمان را فراموش نکنید. هر مرتبه که مهمان به منزلتان می‌آید، آن‌ها را بشویید، شما نمی‌دانید چه باکتری‌هایی به حوله منتقل کرده‌اند.
ملحفه‌ها: واقعیت این است که رختخواب شما پر از موجودات ذره‌بینی است

میکروب های ملحفه های رختخواب را می توانید با آب داغ نابود کنید
وقتی در رختخواب خود می غلتید، در واقع بر روی آلودگی‌ها و میکرب‌ها غلت می‌زنید. مطالعات نشان داده است که مدفوع، سالمونلا و ای کولای در ملحفه‌ها و رختخواب‌ها (حتی آن‌هایی که تازه شسته شده‌اند)، وجود دارند. تحقیقات نشان داده است که ملحفه‌ها تنها پس از یک شب خوابیدن، حاوی 0.1 گرم مدفوع، سالمونلا و ای کولای هستند. معنی آن این است که مجموعاً ملحفه‌ها حاوی حدود 10 میلیارد میکروب هستند.

تمیز کردن ملحفه‌ها:
ملحفه‌ها را هفته‌ای یک بار بشویید، دمای آب هنگام شستشو باید داغ باشد. تنها درصد بسیار کمی از مردم هنگام شستشوی ملحفه‌ها از آب داغ استفاده می‌کنند درحالی‌که میکرب‌ها در آب سرد و حتی آب گرم (نه داغ) می‌توانند زنده بمانند. خشک کن نیز ممکن است کمک چندانی نکند. اگر چه ای کولای معمولاً در خشک کن از بین می‌رود اما سالمونلا و میکوباکتریوم که موجب مشکلات و بیماری‌های ریوی می‌شوند، زنده می مانند. با آب داغ می‌توانید آن‌ها را نابود کنید.

بطری آب: نوشیدن باکتری ها

بطری آب را باآب داغ و صابون بشویید و از برس شیشه شور برای شستشوی آن استفاده کنید
حتماً برای صرفه‌جویی در پول و کاهش تولید زباله، از بطری آب پلاستیکی استفاده می‌کنید؟ فقط نگذارید بطری آب تبدیل به بمب باکتری شود. تحقیقات نشان داده است که مقدار قابل‌توجهی باکتری‌های کولیفرم (مدفوعی) در 9% از بطری‌های آبی که دانش‌آموزان پیش‌دبستانی استفاده می‌کنند وجود دارد و این نشان می‌دهد که وقتی کودکان با دستان کثیف بطری آب را باز می‌کنند، در واقع مواد مدفوعی را در آب آشامیدنی‌شان می‌ریزند. وقتی بطری خالی می‌شود، فضای بسته، گرم، و مرطوب آن، محیطی عالی برای تکثیر باکتری‌ها می‌شود.

تمیز کردن بطری آب:
از آنجایی که بطری های آب گردن باریکی دارند نمی‌توان آن‌ها را در ماشین ظرف‌شویی تمیز کرد. اگر می‌خواهید بطری را دوباره استفاده کنید آن را با آب داغ و صابون بشویید و از برس شیشه شور برای شستشوی آن استفاده کنید. به شرطی که پس از هر بار استفاده بطری را بشویید و بگذارید در هوای آزاد خشک شود و کاملاً در آن را ببندید، می‌توانید دوباره از بطری استفاده کنید.

بند ساعت: محل جذب میکروب

بندهای پلاستیک ساعت را با آب صابونی می‌توان تمیز کرد
تا به حال فکر کرده‌اید چرا بند چرمی ساعت پس از چند ماه بوی بد می‌دهند؟ این بو به واسطه میکرب‌ها و احتمالاً استافیلوکوکوس اورئوس (باکتری که موجب عفونت پوستی می‌شود) متصاعد می‌شود. چون چرم  متخلخل است عرق و سلول‌های مرده پوست را جذب می‌کند و این مواد غذای خوبی برای باکتری‌ها هستند. اگر هر گونه بریدگی یا خراشیدگی در مچ دست شما ایجاد شود، باکتری‌ها وارد آن شده و موجب عفونت می‌شوند.
تمیز کردن بند ساعت:
پلاستیک بهتر از چرم است چون به راحتی عرق را جذب نمی‌کند و با آب صابونی می‌توان آن را تمیز کرد. اگر چرم را ترجیح می‌دهید، یک بار در هفته با پاک کننده چرم آن را بشویید.
ریموت کنترل: ریموت آلودگی

از یک محافظ پلاستیکی بر روی کنترل استفاده کنید تا بتوانید آن را با مواد ضدعفونی‌ کننده بشویید
شاید زمانی برسد که با امواج مغزی مان کانال‌ها را عوض کنیم و آن زمان است که بسیار سالم‌تر خواهیم بود چون طبق تحقیقات انجام‌گرفته 50% از ریموت ها حاوی ویروس سرماخوردگی (راینوویروس) هستند. به لطف پناهگاه های فراوانی که دکمه های پلاستیکی روی کنترل و ال ای دی های متعدد فراهم می‌کنند، راینوویروس چند روز بر روی ریموت کنترل می‌تواند زنده بماند و میکرب‌های دیگر نیز تا چند ماه زنده خواهند ماند. تا به حال در حین تماشای تلویزیون تخمه یا پاپ کورن خورده‌اید؟ با این کار وضعیت میکرب‌های ریموت کنترل را بدتر می‌کنید. اگر خوراکی چرب بخورید مقداری از آن به دستان شما چسبیده و به ریموت کنترل می‌رسد و برای میکرب‌ها محافظتی در ریموت ایجاد می‌کنید که اصلاً مرتب تمیز نمی‌شود.

تمیز کردن ریموت کنترل:
ضد عفونی کردن در مورد کنترل ها تأثیری ندارد چون نمی‌توانید ضدعفونی‌کننده را وارد درز و شکاف‌ها کنید. توصیه می‌شود از یک محافظ پلاستیکی بر روی کنترل استفاده کنید تا بتوانید آن را با مواد ضدعفونی‌کننده تمیز کنید. وقتی به مسافرت می‌روید، چند کاور زیپ دار پلاستیکی با خود ببرید تا ریموت کنترل هتل را در آن بگذارید.
فرش: پهنه سرتاسر میکروبی

حداقل یک بار در سال فرش ها را به قالیشویی بدهید که با بخارشور آن ها را کامل تمیز کند
تحقیقات نشان داده است که احتمالاً فرش منزل حاوی حدود 80000 باکتری در هر سانتیمتر مربع است و 4000 برابر آلوده‌تر از سنگ توالت است. فرش‌ها پارک گیاهی و جانوری هستند و هزاران هزار نوع مختلف گونه‌های زنده در آن زندگی می‌کنند. علت آن این است که هر فرد حدود 1.5 میلیون سلول پوست در ساعت بر زمین می‌ریزد. این سلول‌های پوست وارد فرش شده و منبع غذای میکرب‌ها را تشکیل می‌دهند. گرد و غبار و ذره‌های غذا را نیز به این‌ها اضافه کنید تا متوجه شوید چه میزان میکروب در فرش‌ها نگهداری می‌کنید. از آنجایی که مکش جاروبرقی و برس جارو معمولاً به ته فرش و قالی نمی‌رسد، باید در کنار ای کولای، سالمونلا، استافیلوکوکوس و باکتری‌های دیگر موجود در فرش زندگی کنید. هر بار که روی فرش راه می‌روید یا کودکانتان بر روی آن دراز می‌کشند، وضعیت باکتری‌ها را به هم زده و باعث می‌شوید به سطح فرش نزدیک‌تر شوند.

تمیز کاری فرش:
حداقل یک بار در سال فرش‌ها را به قالی‌شویی بدهید که با بخارشور آن‌ها را کامل تمیز کند و در نواحی که زیاد رفت و آمد دارید، فرش های کوچک تر قابل شستشو در ماشین استفاده کنید.

منبع : ksabz.net
747
مطـالــب مرتـبــــط را بخوانید