بیماران قلبی و ریوی،کودکان وسالمندان ازفعالیت های طولانی خارج از منزل بپرهیزند

دکتر خسرو صادق نیت ضمن اعلام این خبر،افزود: به دلیل افزایش غبار صبحگاهی و بروز پدیده اینورژن و تداوم آن تا نیمه های روز دوشنبه 23 آذرماه، انتظار می رود افزایش کیفیت آلاینده های ذرات معلق به مقادیر بالاتر از 166 رسیده و در محدوده ناسالم قرار گیرد.
وی با بیان اینکه تاثیرآلودگی هوا برسلامت به عواملی نظیر، نوع آلاینده های هوا، غلظت آلاینده های هوا، تداوم آلاینده های هوا و نوع گروه جمعیتی درمعرض خطر وابسته می باشد اظهارکرد:آلاینده های عمده درهوا شامل منوکسیدکربن، دی اکسید نیتروژن، دی اکسید گوگرد، ازون و ذرات معلق PM10,PM2.5 است که هر یک از این آلاینده ها با توجه به خصوصیات و ترکیبات آن پیامدهای سلامتی مختلفی را در بر خواهند داشت.
دکترصادق نیت تصریح کرد: امروز 22 آذرماه شاخص کیفیت هوا در شهر تهران 166 و آلاینده مسئول PM2.5 می باشد که در این شرایط افراد مبتلا به بیماری های قلبی یا ریوی، کودکان و سالمندان باید از فعالیت های طولانی یا سنگین خارج از منزل اجتناب ورزند و افراد دیگر باید فعالیت های طولانی یا سنگین خارج از منزل را کاهش دهند.
به گفته رئیس مرکز سلامت محیط و کار وزارت بهداشت به دلیل افزایش غبار صبحگاهی و بروز پدیده اینورژن و تداوم آن تا نیمه های روز دوشنبه 23 آذرماه ، انتظار می رود افزایش کیفیت آلاینده های ذرات معلق به مقادیر بالاتر از 166 رسیده و در محدوده ناسالم قرار گیرد.
دکترصادق نیت افزود: براساس پیش بینی سازمان هواشناسی به دلیل وجود توده هوای بارشی انتظار می رود از عصر 23 آذر ماه از غلظت آلاینده ها ی هوا کاسته شود.
رئیس مرکز سلامت محیط و کار وزارت بهداشت به شهروندان تهرانی توصیه کرد: هرگونه فعالیت بدنی خارج از منزل که افراد بطورمتناوب و طی مدت چندین ساعت انجام می دهند که باعث افزایش ریتم دم و بازدم شده و یا ضربان قلب را شدت می بخشد بعنوان فعالیت های بدنی سنگین تلقی شده که در شرایط آلودگی هوا برای کلیه افراد ممنوعیت و محدودیت ایجاد می کند که انجام فعالیت های ورزشی در فضاهای آزاد ، پیاده روی و کارهای خدماتی و عمرانی از این دست می باشند.
دکترصادق نیت خاطرنشان کرد: در شرایطی که افراد به جهت شغل شان موظف هستند در محیط آزاد شهری حضور یابند و زمان حضورشان حداقل 8 ساعت در روز است توصیه می شود از تجهیزات حفاظتی نظیر ماسک های تنفسی استاندارد FFP1 , FFP2 استفاده کنید.
وی تاکید کرد: این ماسک ها حفاظت کامل در برابر آلایندگی ایجاد نکرده و تنها در صورت اجبار برای حضور در فضای آزاد توصیه می شوند.

منبع : ایرنا
680
مطـالــب مرتـبــــط را بخوانید