بیماری هایی که گمان نمی کنید مسری باشند

 

قبل از غذا خوردن دست های خود را بشویید، هنگام عطسه جلوی دهان خود را بگیرید ، پس از دست دادن با کسی دست خود را ضدعفونی کنید…..

این ها همگی مواردی است که شما می دانید و انجام می دهید تا دچار بیماری واگیردار نشوید. اما هستند بیماری هایی که صابون های آنتی باکتریال هم نمی توانند شما را از سرایت آن ها محافظت کنند.

  • پوسیدگی ها و حفرات دندانی:پوسیدگی ها و حفرات دندانی

شما مسواک می زنید و مرتب از نخ دندان استفاده می کنید و مراقب سلامتی دهان و دندان خود هستید. اما مطالعات دانشمندان دانشگاه Helsinki نشان داد بیماری هایی چون التهاب لثه و periodontis در جوانانی که بایکدیگر تماس نزدیک دارند می تواند منتقل شود. مقاله چاپ شده در مجله Oral Microbiology and Immunology می گوید که از بین 20 زوج مورد مطالعه ، 4 زوج از نظر فلور میکروبی دهان با یکدیگر مطابقت داشتند.

  • سرطان:سرطان

 

شما نمی توانید از کسی که بیماری سرطان دارد این بیماری را کسب کنید. اما می توانید ویروس          papilloma (HPV) را از فردی که با او در ارتباط هستید دریافت کنید که سبب افزایش ریسک ابتلا به سرطان های دهانه رحم، آلت تناسلی، مقعد، دهان و گلو می شود.

  • بیماری های اتوایمن:بیماری های اتوایمن

براساس گزارش منتشر شده در مجله Clinical Gastroenterology and Hepatology آنهایی که بستگان درجه یک و یا همسرانشان از بیماری سلیاک رنج می برند بیشتر از سایر افراد مستعد بیماری های اتوایمن مانند بیماری کرون، پسوریازیس، آرتریت روماتوئید، لوپوس، یا کولیت اولسراتیو هستند . در یک تحقیق 10 ساله محققان دریافتند که این درصد افزایش ابتلا در این افراد 4.3% بیشتر از سایرین است.

  • چاقی:چاقی

به این نوع از چاقی infectobesity گفته می شود . محققان ترکیه ویروسی را در بافت های چربی آدیپوز( ذخیره ای) کشف کرده اند. این ویروس که denovirus-36 (Ad-36) نام دارد سبب می شود تا افرادی که با آن مواجه می شوند ،300 برابر بیشتر در معرض چاقی قرار گیرند. همچنین نتایج نشان داده که افراد چاق بیشتر در معرض ابتلا به بیماری های عفونی هستند.

منبع : سلامت دیجیتال
569
مطـالــب مرتـبــــط را بخوانید