بیماری ژنژویت Gingiviti چیست؟

این بیماری به معنی التهاب لثه به علت تجمع باکتری ها بر روی دندان هاست.

افراد دچار این مشکل لثه های متورم و قرمز رنگ دارند ولثه آنها اغلب هنگام مسواک زدن خونریزی می کند. واقعیت این است که این عارضه با رعایت شرایط بهداشت دهان و دندان و مسواک زدن به موقع و صحیح برطرف می شود، در این راستا می توان از دهان شویه و نخ دندان نیز کمک گرفت.

ژنزویت می تواند به دلایل مختلف ایجاد شود ، پلاک های دندانی، فاکتورهای سیستمیک، درمان های دارویی ، سوءتغذیه ، ویروس یا باکتری ویا قارچ خاص، عوامل خارجی و دلایل ناشناخته.

تغییرات هورمونی ایجاد شده در دوران بلوغ و یائسگی نیز می توانند سبب بروز این بیماری گردند. بیماری هایی چون دیابت ، ایدز و برخی سرطان ها به پیشرفت و شدت گرفتن این عارضه دندانی کمک می کنند.

5

در صورت بروز بیماری فرد اغلب از دردناکی لثه شکایت می کند . علاوه بر این خونریزی لثه هنگام مسواک زدن و استفاده از نخ دندان از علائم شایع این بیماری است .

از علائم ناشایع می توان به بدبو شدن دهان(Halitosis) و لثه های نرم اشاره نمود.

با رعایت بهداشت دها ن و دندان در خانه و استفاده از دستورات درمانی دندانپزشک این بیماری درمان می شود. تحقیقات جدید نشان داده که عصاره بلوبری در درمان این بیماری و از بین بردن پلاکهای دندانی نقش مهمی دارد.

باید به این نکته اشاره شود که در پژوهش های اخیر محققان ، این نتیجه حاصل شده است که ارتباط مستقیمی میان بیماری های قلبی و لثه وجود دارد.

منبع : سلامت دیجیتال
799
مطـالــب مرتـبــــط را بخوانید