بین قهوه و ضربان نامنظم قلب ارتباطی وجود ندارد

مطالعه بین نوشیدن قهوه و افزایش احتمال فیبریلاسیون دهلیزی رابطه‌ای نیافت.

تحقیق جدیدی بیان می‌کند که نوشیدن قهوه به نظر نمی‌رسد احتمال نوعی ضربان قلب نامنظم به نام فیبریلاسیون دهلیزی را بالا ببرد.

اما این یافته‌ها لزوماً به این معنا نیستند که آنهایی که قهوه می‌نوشند، در امان هستند. محققان خاطرنشان کردند که قهوه ممکن است منجر به دیگر انواع ضربان‌های نامنظم شود. آن‌ها جز این اظهار کردند که تحقیق بیشتری لازم است تا تأیید شود که نوشیدن قهوه به فیبریلاسیون دهلیزی ارتباطی ندارد.
مطالعه شامل 75 هزار فردی بود که که در سال 1997 مصرف قهوه را گزارش کرده بودند. میزان متوسط مصرف قهوهٔ این افراد، سه فنجان در روز بود. محققان سلامت این افراد را به مدت 12 سال دنبال کردند. آن‌ها جز این، یافته‌های مطالعات قبلی را که حدود 250 هزارنفر را به مدت 12 سال تعقیب کرده بود، مرور کردند. تمام این مطالعات در سوئد یا ایالات متحدهٔ امریکا انجام شده بود.
محققان در هیچ‌یک از مطالعات ارتباطی را بین نوشیدن قهوه و فیبریلاسیون دهلیزی پیدا نکردند. این موضوع حتی در بین افرادی که مقادیر بسیار بالای قهوه مصرف می‌کردند هم صادق بود.
یافته‌ها روز 22 سپتامبر در ژورنال BMC Medicine منتشر شد.
سوزانا لرسون در یک نشست خبری ژورنال گفت: «این بزرگترین مطالعهٔ آینده‌نگری است که ارتباط مصرف قهوه با خطر فیبریلاسیون دهلیزی را بررسی می‌کند. ما هیچ شاهدی پیدا نکردیم که مصرف بالای قهوه بتواند موجب فیبریلاسیون دهلیزی شود.»
لارسون در مؤسسهٔ کارولینسکای سوئد، دانشیار اپیدمیولوژی است.

به گفتهٔ محققان، فیبریلاسیون دهلیزی به طور چشمگیری خطر سکتهٔ مغزی، نارسایی قلبی و مرگ را بالا می‌برد.

 

منبع : سلامانه
487
مطـالــب مرتـبــــط را بخوانید