تائید کلاه خنک کننده برای کاهش ریزش موی زنان در پی شیمی درمانی

ریزش مو یک عارضه جانبی معمول شیمی درمانی است، اما زنانی که به دلیل سرطان سینه تحت این درمان قرار می گیرند، احتمالا دیگر مجبور به تحمل این عارضه نخواهند بود.
اداره نظارت بر دارو و غذای آمریکا استفاده از سیستم DigniCap را به تصویب رساند، این سیستم یک کلاه خنک کننده است که توسط رایانه کنترل می شود و اثرات شیمی درمانی بر مو را جبران کرده و موجب کاهش ریزش مو می شود.
دکتر هوپ روگو مدیر بخش سرطان شناسی و آزمایش های بالینی در دانشگاه کالیفرنیا گفت: برخی از قویترین شیمی درمانی ها که موجب نجات زندگی انسان ها می شوند، هنوز باعث ریزش کامل مو می شوند؛ ریزش کامل مو یک عارضه جانبی شیمی درمانی است که برای بسیاری از زنان از لحاظ روانی ویرانگر است.
این کلاه خنک کننده که در طول شیمی درمانی بر سر بیمار گذاشته می شود؛ تحت کنترل یک سیستم رایانه ای است به طوری که مایع سردی را در کلاه به گردش درمی آورد و باعث می شود که عروق خونی در پوست سر منقبض شوند.
این کار مقدار ماده شیمی درمانی را که به سلول ها در فولیکول های مو می رسند، کاهش می دهد و علاوه بر آن، سرما موجب کاهش فعالیت فولیکول ها شده، تقسیم سلولی را آهسته می کند و اثرات شیمی درمانی بر مو را بیشتر کاهش دهد.
آزمایشات بالینی این کلاه روی 122 زن که در مرحله اول و دوم سرطان سینه تحت شیمی درمانی قرار داشتند، انجام شد.
نتیجه این آزمایش ها نشان داد که هفت بیمار از هر 10 بیمار، دستکم 50 درصد از موهای خود را حفظ کردند.

منبع : ایرنا
539
مطـالــب مرتـبــــط را بخوانید