تاثیر ژن‌ها بر هیکل زنان/ لگن بزرگ و کوچک در زنان نشانه چیست؟


تاثیر ژن‌ها بر هیکل زنان/ لگن بزرگ و کوچک در زنان نشانه چیست؟

مطالعات نشان داده‌اند زنانی که لگن بزرگتری دارند، با احتمال کمتری به دیابت نوع 2 مبتلا می‌شوند و اکنون دانشمندان دارند تصویر بهتری از ژنتیکی که پشت ماجراست دریافت می‌کنند.

تحقیق اخیر نشان داده است که تغییری در ژنی که KFL14 نام دارد با خطر ابتلا به دیابت نوع 2 مرتبط است. این ژن جز این به نظر می‌رسد که تنظیم‌کننده محل و چگونگی ذخیره چربی بدن زنان باشد. زنانی که یک «الل» یا نسخه خاصی از ژن را داشته باشند، با احتمال بیشتری لگن لاغرتری دارند و زنان دارای الل دیگر، «گلابی‌شکل» هستند.
حالا یک تیم محققان بین‌المللی چیزهای بیشتری از طرز کار ژن متغیر کشف کرده است. انگار این ژن صدها ژن دیگری که در سلول‌های چربی فعال هستند را تنظیم می‌کند و ساختار و عملکرد آنها را تغییر می‌دهد.
به گزارش محققان، این یافته‌ها سر نخ‌هایی به دست می‌دهند که چرا لگن‌های باریک‌تر با خطر افزایش یافته دیابت همراهند.
محقق اصلی، کرین اسمال، محقق ژنومیک در کینگز کالج لندن، گفت: «اکثر ژن‌هایی که با دیابت نوع 2 پیوند دارند به پانکراس مرتبطند. نکته متفاوت درباره ژن KLF14 این است که در بافت چربی بیان می‌شود.»
اسمال توضیح داد که این نشان می‌دهد که تغییرات ژنی، حساسیت افراد به انسولین را تحت تأثیر قرار می‌دهد. انسولین هورمونی است که قند خون را تنظیم می‌کند. دیابت نوع 2 وقتی اتفاق می‌افتد که بدن به انسولین پاسخ کمتری می‌دهد و باعث می‌شود که هم هورمون و هم قند خون افزایش یابند.
چاقی عامل خطری برای ابتلا به دیابت نوع 2 است اما توزیع چربی بدن هم مهم است. افرادی که وزن‌شان را در میانه بدن حمل می‌کنند، به صورت خاص در معرض خطر دیابت و بیماری قلبی هستند.
اسمال خاطرنشان کرد که: «تفاوت‌های متغیرهای ژن KLF14 بر وزن کلی چربی بدن بی‌تأثیرند و فقط به نحوه توزیع چربی مرتبطند.»

منبع : سلامانه
315
مطـالــب مرتـبــــط را بخوانید