تاخیر در سن بارداری عامل افزایش ابتلا به سرطان رحم

کارشناسان هشدار می‌دهند زنانی که صاحب فرزند نمی‌شوند یا سن بارداری‌شان را به تاخیر می‌اندازند بسیار در معرض ابتلا به سرطان رحم قرار دارند.
محققان مرکز تحقیق سرطان بریتانیا در گزارش اخیر مطالعاتی خود عنوان کردند که تغییر در الگوی مادرشدن از جمله عوامل تاثیرگذار بر افزایش قابل توجه بروز انواع سرطان ها در دهه گذشته بوده است.
نرخ ابتلا به سرطان رحم در طول دهه گذشته تا ۲۵ درصد افزایش یافته و در حال حاضر سالانه ۸ هزار و ۷۰۰ مورد ابتلا جدید گزارش می شود. اما یافته ها حاکی از آن است که ریسک بروز این بیماری در زنانی که هرگز بچه دار نشده اند سه برابر بیشتر است.
طبق گزارش محققان این مرکز، سبک زندگی از جمله چاقی، سیگار کشیدن، نوشیدن مشروبات الکلی و نداشتن فرزند از عوامل تاثیرگذار بر افزایش ۱۲ درصدی انواع بیماری های متفاوت از دهه ۱۹۹۰ تاکنون است.
تحقیقات بیشتر نشان می دهد که سرعت شیوع برخی از سرطان های مرتبط با سبک زندگی مدرن به سرعت در حال افزایش است. نرخ ابتلا به سرطان کبد نسبت به دهه گذشته ۵۹ درصد افزایش داشته که عمدتا ناشی از مصرف بیش از حد مشروبات الکلی و چاقی بیش از اندازه است.
نرخ ابتلا به سرطان پوست بدخیم ملانوما هم تا ۵۴ درصد افزایش یافته که بیشتر ناشی از گذراندن تعطیلات در کنار ساحل و زیر نور شدید آفتاب است.
در مورد سرطان رحم هم، نرخ ابتلا به آن در بین سال های ۲۰۰۳-۲۰۰۱ ، ۲۳ نفر به ازای هر ۱۰۰ هزار نفر بود که در سال های ۲۰۱۳-۲۰۱۱ به ۲۹ نفر در ازای هر ۱۰۰ هزار نفر افزایش یافته است. در حال حاضر چهارمین سرطان مرگبار در بین زنان بعد از سرطان سینه، روده و ریه محسوب می شود.
نرخ ابتلا به سرطان سینه هم در طول دهه گذشته ۸ درصد افزایش داشته است. ریسک ابتلا به این بیماری در زنانی که بچه دار نشده اند و هرگز به کودک شیر نداده اند به مراتب بیشتر است. البته ابتلا به این بیماری با سیگار کشیدن، چاقی و مصرف الکل هم مرتبط است.
«فیونا اوسگان»، مدیر اطلاعات بخش سلامت این مرکز، در این باره می گوید: «داشتن فرزند کمتر یا تاخیر در سن بارداری با افزایش ریسک ابتلا به سرطان سینه و رحم ارتباط دارد.»
محققان معتقدند هورمون استروژن موجب رشد تومور می شود، و از آنجائیکه سطح این هورمون در طول دوره بارداری و شیردهی کاهش می یابد، احتمال رشد تومور هم کاهش می یابد.
از طرف دیگر سطح پروژسترون در طول بارداری افزایش می یابد، هورمونی که از نظر محققان، عامل محافظ در مقابل ابتلا به سرطان است.

منبع : مهر
433
مطـالــب مرتـبــــط را بخوانید