ترمیم سریعتر پوست با هیدروژل جدید

تیمی از محققان دانشگاه کالیفرنیا در لس‌آنجلس به منظور ارتقای فرآیند ترمیم زخمهای مزمن پوستی، روش بسیار موثرتری را در بازسازی پوست توسط یک ماده جدید با قابلیت ایجاد چارچوب متخلخل که به ترمیم موثرتر زخم کمک می‌کند، توسعه داده‌اند.

زمانی که پزشکان با یک زخم پوستی مواجه می‌شوند که ترمیم نمی‌شود، معمولا به پوشش‌های مبتنی بر آب موسوم به هیدروژل‌ها روی می‌آورند. این مواد از عملکرد بسیار خود در محافظت از محل زخم و خشک نگهداشتن آن برخوردار است اما می‌تواند نقش بیشتری در تسهیل بازسازی پوست ایفا کند.

محققان آمریکایی برای ارتقای این فرآیند نوعی هیدروژل ساخته‌اند که شامل ذرات بازپخت شده ریزمتخلخل (MAP) است و زمانی که بر روی یک زخم اعمال می‌شود، این مواد یک چارچوب متخلخل ایجاد می‌کنند که می‌تواند مسکن سلول‌های جدید بوده و منجر به شکل‌گیری پوست و عروق خونی جدید شود.

استفاده از چارچوب کار جدیدی نیست و دانشمندان دیگر پیش از این بارها از آن استفاده کرده‌اند اما رویکرد تیم آمریکایی به دلیل قابلیت آن در تقلید از شکل زخم بر آن‌ها برتری دارد. در این روش، ذرات MAP بر روی زخم منتقل شده و به یکدیگر متصل می‌شوند تا یک چارچوب بوجود بیاورند.

برای اینکه این مواد بتوانند بطور موثری به ترمیم زخم بپردازند، باید به موقع تجزیه شوند یعنی نه آنقدر سریع که نتوانند پشتیبانی لازم برای بافت جدید ارائه کنند و نه آنقدر آهسته که باعث ایجاد بافت زخم شوند.

هیدروژل جدید بطور خاص در این زمینه موثر بوده و می‌تواند ویژگی‌های فیزیکی و شیمیایی خود را برای ارائه سرعت تجزیه مناسب برای بسترهای زخم خاص تنظیم کند.

محققان بجز کار نظری در این زمینه، آزمایشات بسیاری برای نمایش موثر بودن این روش انجام داده‌اند.

این تحقیق در مجله Nature Materials منتشر شده است.

منبع : ایسنا
440
مطـالــب مرتـبــــط را بخوانید