تشخیص 10 دقیقه ای سرطان در خانه

تشخیص دیرهنگان سرطان یکی از مهمترین مشکلات درمان آن به حساب می‌آید. به گزارش بی‌بی‌سی اما پژوهشگران می‌گویند در آینده نزدیک با آزمایش یک قطره بزاق در خانه می‌‌توان سرطان را پس از ۱۰ دقیقه تشخیص داد.
در صورتی که این آزمایش ساده که فقط معادل حدود هفتاد و پنج هزار تومان خرج دارد در دسترس همگان قرار گیرد در تشخیص سرطان تحولی اساسی ایجاد خواهد کرد.
پروفسور دیوید وانگ، استاد دانشگاه ایالت کالیفرنیا این تست جدید را در نشست سالانه انجمن پیشرفت های علمی آمریکا که در واشنگتن برگزار شد معرفی کرد.
پروفسور وانگ و گروه محققانی که با او کار می‌کند متوجه شدند که در بزاق قطعاتی از آران‌ای (RNA) پیام‌رسان وجود دارد که می تواند شکل‌گیری سرطان را نشان دهد، از این رو در صدد بر آمدند که با استفاده از این یافته، تست “نمونه برداری مایع” را برای تشخیص سرطان با بزاق ابداع کنند.

تشخیص 10 دقیقه ای سرطان در خانه

به گفته پروفسور وانگ، یک قطره بزاق آنقدر اطلاعات در خود نهفته دارد که با آزمایش آن می‌توان به محض اینکه بافت سرطانی شروع به رشد کرد آن را تشخیص داد:
“فقط با کمتر از یک قطره بزاق می‌توان در ۱۰ دقیقه این تست را انجام داد. وقتی در مطب دکتر منتظر نوبت هستید می توان این کار را کرد.”
“مزیت روش ما این است که بدون درد و خونریزی است. اگر روش معتبری برای ارزیابی اولیه خطر سرطان وجود داشته باشد مردم می‌توانند در داروخانه یا مطب دندانپزشکی نیز آن را انجام دهند. مهترین نکته تشخیص زودهنگام است.”
پروفسور وانگ امیدوار است در آینده بتوان این تست را برای تشخیص همزمان چند سرطان به کار گرفت.
در حال حاضر نمونه‌برداری از بافت مبتلا قطعی‌ترین روش تشخیص سرطان است و اگر نمونه‌برداری انجام شده و دی ان‌ای (DNA) بافت سرطانی مشخص شده باشد، با آزمایش خون می‌توان انتشار سرطان در بافت‌های دیگر بدن (متاستاز) را بررسی کرد اما تشخیص اولیه سرطان با آزمایش خون فعلا امکان پذیر نیست.
به گفته محققانی که نمونه‌برداری مایع را ابداع کرده‌اند، دقت این روش در کارآزمایی‌های اولیه “تقریبا کامل” بوده است.
آزمایش این روش در انسان قرار است در سطح وسیعتر امسال در چین بر روی مبتلایان به سرطان ریه انجام شود و انتظار می‌رود “نمونه برداری مایع” در دو سال آینده مجوز سازمان غذا و داروی آمریکا را دریافت کند.
محققان امیدوارند این تست چهار تا پنج سال دیگر در دسترس همگان قرار گیرد.

منبع : khabaronline.ir
530
مطـالــب مرتـبــــط را بخوانید