تنوع در آشپزخانه

معمولاً ایجاد تغییرات دكوراسیون در هر خانه، شما را مجبور به پرداخت هزینه‌هائی می‌كند و این هزینه‌ها در آشپزخانه به حداكثر می‌رسد. آشپزخانه‌ها، گران‌ترین اتاق‌ها در هر خانه هستند. اسباب و وسایل موجود در آشپزخانه، كابینت‌ها، پرده‌ها، كف، وسایل برقی، در صورت تعویض، بسیار پر هزینه می‌شوند. ولی به روش‌های دیگر نیز می‌توانید آشپزخانه‌تان را عوض كنید و مجبور هم نیستید كه برای ایجاد این تغییرات هزینه‌ی زیادی پرداخت كنید و مبلغ زیادی را كنار بگذارید. روش‌های هوشمندانه‌ای برای ایجاد تغییر و تحول و نو تر به نظر رسیدن آشپزخانه وجود دارد. این تغییرات ساده، آشپزخانه‌ی قدیمی شما را به محلی جدید و مدرن تبدیل می‌كند.

رنگ
تقریباً همه ما می‌دانیم كه ارزان‌ترین روش برای تغییر ایجاد كردن در فضا و محیط، استفاده از چند لیتر رنگ است. اگر تصمیم گرفته‌اید برای نقاشی آشپزخانه از رنگ‌های خنثی استفاده كنید، پس بهتر است از سایر وسایل و اسباب به صورت رنگی‌تر استفاده كنید. مثلاً برخی كارهای هنری را به دیوار‌ها بزنید. از پرده‌هائی استفاده كنید كه بیشتر جلب توجه می‌كنند و به رنگ‌های یكنواخت و خنثای دیوارها، هیجان بیشتری می‌دهند.

عوض كردن ظاهر كابینت

اگر پایه‌ی كابینت‌ها‌ی شما، شكل و ظاهر مناسبی دارد، می‌توانید فقط درهای كابینت‌ها را عوض كنید و از همان بدنه‌ها استفاده كنید. با انجام این كار ظاهر كابینت‌ها به طور كلی تغییر می‌كند. این روزها برخی درهای جدید كابینت در انواع رنگ‌ها به صورت آماده فروخته می‌شوند و شما نیز می‌توانید از آنها استفاده كنید.

تیره‌تر كردن كابینت‌ها

اگر كابینت‌های شما هنوز شكل و ظاهر مقبول دارند می‌توانید به جای رنگ كردن كلی آنها یا عوض كردن درها، فقط آن‌ها را لكه‌گیری كنید. مثلاً اگر كابینت‌های چوبی آشپزخانه رنگ قهوه‌ای روشن دارند، با آوردن یك پرده رنگ قهوه‌ای روی آنها، جلوه‌ی تازه‌ای به آنها بدهید و ظاهرشان را تازه‌تر كنید. قبل از آنكه یك لایه رنگ روی آنها بزنید، به هر شیوه‌ای كه دوست دارید – مثلاً می‌توانید اینكار را با مقداری اسفنج یا پارچه انجام دهید، -روی سطح كابینت‌ها را كاملاً تمیز كنید. نتیجه‌ی كار حتماً رضایت‌بخش خواهد بود. اینكار برای كابینت‌های تیره كه جنس چوب دارند، مناسب‌تر است.

برخی درها را باز كنید

بعد از آنكه كابینت‌ها را رنگ كردید یا آنكه درهای كابینت‌ها را به طور كامل عوض كردید، می‌توانید برخی تغییرات خاص دیگر را به طور دلخواه روی آنها پیاده كنید. مثلاً از كابینت‌های بخش بالائی، یكی دو در را بردارید طوری كه كاملاً باز به نظر برسند و بدون در باشند و بعد در آن بخش‌هائی كه در ندارند برخی وسایل و ظروف تزئینی و یا حتی كارهای هنری قرار دهید.

از وسایل و ابزارهای جدید استفاده كنید
استفاده از برخی ابزارها و وسایل جدید و مدرن در آشپزخانه، باعث می‌شود كه آشپزخانه‌تان به یكباره جلوه‌ی زیبائی پیدا كند. مثلاً دستگیره‌های كابینت‌ها را عوض كنید و از دستگیره‌های شیك و مدرن استفاده كنید. اینكار باعث می‌شود تا كابینت‌های قدیمی شما بسیار تازه‌تر به نظر برسند.

ابزار و وسایل 
اگر ابزار و وسایل آشپزخانه‌تان هنوز قابل استفاده‌اند و از كار نیفتاده‌اند، می‌توانید با رنگ‌آمیزی كاری كنید كه آنها نیز تازه‌تر به نظر برسند و دیگر مجبور به پرداخت هزینه‌های بالا برای تعویض‌شان نباشید. اگر از اینكه خودتان اینكار را انجام دهید ترس دارید، می‌توانید از افرادی كه در مغازه‌های نقاشی اتومبیل كار می‌كنند، كمك بگیرید و از آنها بخواهید كه این‌كار را انجام دهند. مطمئن باشید كه حتی این‌كار نیز بسیار مقرون به صرفه‌تر از آن است كه انواع جدید این وسایل را بخرید. مخصوصاً زمانی كه هنوز قابل استفاده هستند.

پیشخوان
این روزها انواع سطوح و پیشخوان‌های جدید در اندازه‌های استاندارد در فروشگاه‌های مخصوص وسایل آشپزخانه، فروخته می‌شوند. این پیشخوان‌ها از قبل برش خورده و آماده شده‌اند و آماده‌ی نصب شدن در آشپزخانه‌ها می‌باشند. اگر سطوح كابینت‌ها و پیشخوان آشپزخانه‌تان بسیار كهنه به نظر می‌رسد، به جای هزینه‌های زیاد تعویض كامل كابینت، می‌توانید پیشخوان را عوض كنید و از پیشخوان‌های آماده در رنگ‌های متناسب با فضای آشپزخانه و خانه‌تان استفاده كنید.

كف آشپزخانه

گاهی اوقات، كهنه‌ترین و قدیمی‌ترین بخش آشپزخانه فقط كف آن است، دیگر مثل گذشته‌ها مجبور نیستید برای تعویض كف آشپزخانه، تمام كابینت‌ها را در آورید، بلكه با استفاده از كاشی‌هائی كه به صورت چسبی نصب می‌شوند، می‌توانید به راحتی هر چه تمام‌تر، كف آشپزخانه‌تان را نو كنید. انواع و اقسام كف و سطوح آشپزخانه در مدل‌ها و طرح‌های متفاوت به بازار عرضه می‌شوند و با كمی جستجو در اینترنت می‌توانید مورد دلخواه خود را بیابید و خیلی سریع اقدام كنید.

معمولاً در اغلب آشپزخانه‌ها برخی فضاهای خالی وجود دارد كه تقریباً بلا استفاده هستند و یا اینكه در صورت استفاده، به شكل درستی مورد بهره‌برداری قرار نمی‌گیرند، با كمی توجه و ابتكار می‌توانید در این بخش‌های باز برخی قفسه‌های باریك و بلند و یا پهن و كوتاه را نصب كنید و در داخل قفسه‌ها هر چیزی كه دوست دارید را بگذارید. فقط قفسه‌ها را بدون در استفاده كنید. اینكار را می‌توانید با برداشتن برخی درها نیز انجام دهید، همانطور كه در بخش قبل نیز گفته شد با انجام اینكار، آشپزخانه‌تان هم متفاوت‌تر از قبل می‌شود و هم بسیار دلبازتر و بزرگ‌تر به نظر می‌رسد. می‌توانید قسمت داخل كابینت مورد نظر را كه تغییر داده‌اید و درش را برداشته‌اید تغییر رنگ نیز بدهید تا زیبائی كاری كه انجام می‌دهید دو چندان شود.

 

منبع : zendegionline.ir
763
مطـالــب مرتـبــــط را بخوانید