تویوتا، بزرگ‌ترین خودروساز جهان

تویوتا برای چهارمین سال متوالی به عنوان بزرگ‌ترین کمپانی خودروساز دنیا از نظر میزان تولید رسید. این کمپانی در سال گذشته‌ی میلادی بیش از ۱۰ میلیون دستگاه خودرو به فروش رسانده است.
تویوتا سال ۲۰۱۵ را با فروش ۱۰.۱۵ میلیون دستگاه خودرو به پایان رساند و با این رقم توانست وضعیت خود را به عنوان بزرگ‌ترین خودروساز دنیا حفظ کند. این چهارمین سال پیاپی است که کمپانی ژاپنی به عنوان بزرگ‌ترین خودروساز جهان شناخته می‌شود. سال ۲۰۱۴ هم تویوتا تعداد ۱۰.۲۳ میلیون خودرو را به فروش رسانده بود. اما به هر حال رقم مربوط به سال اخیر هم به قدری بزرگ بود که کماکان تویوتا را جلوتر از سایر رقبا به عنوان بزرگ‌ترین خودروساز دنیا نگه دارد. کمپانی‌های فولکس ‌واگن با ۹.۹۳ میلیون دستگاه و جنرال موتورز با ۹.۸ میلیون دستگاه در سال ۲۰۱۵ در رده‌های دوم و سوم قرار دارند. رنو نیسان هم با ۸.۲۲ میلیون دستگاه فروش در رده چهارم قرار داشت و در نهایت هیوندایی کیا هم با ۸.۱ دستگاه به عنوان پنج کمپانی برتر دنیا از حیث تعداد تولید در سال ۲۰۱۵ شناخته شدند.
در نگاه نخست به نظر می‌رسید که فولکس واگن به عنوان پیشتاز این رقابت شناخته شود چون در نیمه‌ی نخست سال پیش از کمپانی تویوتا پیشی گرفته بود. اما روند صعودی کمپانی آلمانی پس از وقوع رسوایی مربوط به آلایندگی پیشرانه‌های دیزلی با مقداری افت روبرو شد و در بازارهای چین و روسیه کاهش محسوسی را در پی داشت. کاهش بازار فروش فولکس واگن در روسیه را می‌توان به عنوان دلیل اصلی رشد تویوتا در نیمه‌ی دوم سال ۲۰۱۵ برشمرد.
آمار فروش تویوتا در یک سال شامل تعداد فروش‌های مربوط به برندهای تویوتا، سایون، لکسوس، هاینو و دایهاتسو است. باید در نظر داشته باشیم که تویوتا تنها ۵۱ درصد سهام دایهاتسو را در اختیار دارد و بنا به خبری که اخیرا منتشر شد این کمپانی قصد دارد تمامی سهام مربوط به آن را خریداری کند. ارزش سهام دایهاتسو بنا بر اعلام اخیر در حدود ۳.۲ میلیارد دلار است که رقم قابل توجهی به حساب می‌آید.
کمپانی تویوتا اعلام کرده است که میزان فروش‌ها در سال ۲۰۱۶ هم تقریبا در همین محدوده باقی خواهد ماند.
منبع : zoomit.ir
511
مطـالــب مرتـبــــط را بخوانید