تکنولوژی جدید صفحه نمایش 4k که مانع از تاثیر بر عملکرد باتری می شود

لذت تماشای ویدیو‌های اولترا اچ‌دی می‌تواند به قیمت هزینه بیشتر و مصرف بیشتر باتری تمام شود. پس کاهش هزینه صفحه نمایش‌های ۴k اجتناب ناپذیر است. در پی همین موضوع دانشگاه Kogakuin ژاپن و شرکت الکترونیکی فوجیتسو برای کاهش مصرف انرژی صفحات ۴k در حال همکاری هستند.

این دانشگاه به همراه سازندگان تجهیزات الکترونیک در حال توسعه نرم‌افزاری جدید هستند که پخش ویدیو‌ها را روی گوشی‌های هوشمند به رزولوشن اولترا اچ‌دی با ابعاد ۳3,840×2,160 پیکسل مقیاس‌بندی می‌کند. این تکنواوژی جدید می‌تواند بدون اینکه بر مصرف باتری اسمارت‌فون‌ها بیافزاید، ویدیو‌های اولترا اچ‌دی را با پایداری مناسب ۳۰ فریم در هر ثانیه نمایش دهد. دانشگاه Kogakuin این موضوع را تایید کرده است که با این تکنولوژی افزایش فریم‌ها تا نرخ ۶۰ فریم بر ثانیه نیز ممکن می‌شود.

در حال حاضر سونی اکسپریا زد ۵ پریمیوم تنها دستگاه موجود در بازار است که صفحهٔ ۴کی را یدک می‌کشد که با اسکیل تصاویر به ۴کی، این دستگاه به نسبت دیگر دستگاه‌ها کم مصرف‌تر است. هرچند نمایش این نوع محتوا روی این صفحات به شدت به مصرف زیاد باتری می‌انجامد اما عملکرد اکسپریا زد ۵ پریمیوم به گونه‌ای است که تنها برای نمایش چند رسانه‌ای صفحه نمایش را به صورت ۴کی اسکیل بندی می‌کند و در حالت وبگردی و کارهای عادی این صفحه نمایش در حالت اولترا اچ‌دی نمی‌ماند. این نرم‌افزار جدید می‌تواند یکی از راه‌های کاهش معایب تماشای تصاویر به صورت الترا اچ‌دی باشد، حتی اگر به این صورت نمایش روی گوشی‌های هوشمند دوگانه باشد.


full-hd-v-4k-uhd-640x451


دانشگاه Kogakuin از سال ۲۰۱۲ توسعه و تحقیق بر نوعی از ابر رزولوشن‌ها را شروع کرده بود که با روش خاص کیفیت ویدیو‌ها را با دوربین‌های حرفه‌ای به حد اولترا اچ‌دی می‌رساند. شرکت فوجیتسو هم به اجرای این تکنولوزی برای استفاده در گوشی‌های هوشمند کنونی بدون نیاز به سخت‌افزار خاص کمک کرده است.

فن‌آوری اولترا اچ‌دی هنوز در حال پیشرفت است و برای نمایش به این سبک جدید، نیازمند تلاش‌های مضاعفی است که عمق رنگ‌های نمایش داده شده روی تلویزیون‌های ۴K را به حد قابل قبولی برساند. این نو‌آوری فوجیتسو و دانشگاه کوگاکوین می‌تواند به استفاده چیپ‌های ساده‌تر و ارزان‌تر در گوشی‌های هوشمند منتهی شود.

گوشی‌های هوشمند فقط یکی از اهداف کاربرد این فن‌آوری هستند. امید آن است که برای کاربری در دیگر بخش‌ها اعم از تصاویر پزشکی و یا بخش‌های نظارتی توسعه یابد. این احتمال نیز وجود دارد که این دانشگاه برای این فن‌آوری با شرکت‌های بین‌المللی دیگر هم همکاری کند. اما متاسفانه بر اساس حق مالکیت معنوی، اکنون فقط در کشور ژاپن مجاز به استفاده می‌باشد.

منبع : toranji.ir
353
مطـالــب مرتـبــــط را بخوانید