جسم و ذهن سالم می خواهید؟ با این لبخند سلامتی شروع کنید:

برای اینکه جسم و ذهن سالم داشته باشیم باید تصمیم بگیریم که برنامه غذایی خود را تغییر دهیم ، به باشگاه ورزشی برویم و روابط خود را در دنیای اطراف بهبود بخشیم. اما یک راه ساده تر این است که از دهان خود استفاده کنیم.

بسیاری از مردم آمریکا از بیماری های لثه رنج می برند و این را درک نمی کنند. بسیاری از مردم نمی دانند که بین سلامت و بهداشت دهان و دندان و سلامت عمومی آنها ارتباط نزدیک و مستقیم وجود دارد. بیماری لثه زمانی بوجود می آید که در صورت عدم رعایت بهداشت ، پلاک های دندانی تشکیل شده و فساد دندان ها به بافت لثه و استخوان های آن آسیب بزند. محققان می گویند این پایان کار نیست ، بسیاری بیماری ها هستند که ارتباط مستقیم با بهداشت دهان و دندان دارند مثل:

  • سکته قلبی: محققان می گویند افرادی که دچار بیماری های لثه هستند دوبرابر افراد دیگر در معرض ابتلا به بیماری های قلبی هستند. باکتری از طریق لثه وارد خون شده و از طریق رگ های خونی سبب ایجاد بیماری، عفونت و التهاب می شوند.
  • دیابت: اگر فردی بیماری دیابت داشته باشد و به بیماری های لثه دچار شود بسیار سخت درمان می شود. و چون کنترل قند خون این افراد سخت می شود بنابراین رسیک ابتلا به diabetic nephropathy و بیماری های قلبی در آنها افزایش می یابد.
  • سکته مغزی: بیماری های لثه ریسک ابتلا به سکته مغزی را در افراد افزایش می دهد.
  • آلزایمر: محققان در مجله Journal of the American Dental Association گزارش دادند که وجود التهاب و بیماری های مزمن در لثه سبب افزایش احتمال ابتلا به بیماری آلزایمر درطول دوران زندگی افراد را بالا می برد.

محققان می گویند آنها که به سلامت و بهداشت دهان و دندان خود اهمیت می دهند ، از ابتلا به چنین بیماری هایی در امان هستند. البته باید دانست که بیماری های لثه تنها عامل و ریسک فاکتور بروز این بیماری ها نیست. اما سبب تشدید بیماری و تاخیر در درمان آنها می شود. بنابراین ضروری است که حتما هر شش ماه یکبار به دندانپزشک مراجعه کنید.

منبع : سلامت دیجیتال
728
مطـالــب مرتـبــــط را بخوانید