حواستان به گشت و گذار بچه‌ها در اینترنت باشد

در دنیای تکنولوژی امروز مراقبت از فرزندان در عین سهولت کمی غیرممکن به نظر می رسد.
سرگرمی کودکان به چیزی فراتر از تماشای یک کارتون در کنار والدین تبدیل شده است. کودکان امروز با دستگاه های تبلت، تلفن های همراه هوشمند و حتی کامپیوترهای شخصی در دنیای بی در و پیکر اینترنت و در میان برنامه های متنوع به دنبال سرگرمی هستند. چه بسا کنترل فرزندان با هدف حفظ امنیت جانی، مالی و گاهی احساسی آنها کمی غیرممکن به نظر می رسد.
امروزه کودکان در فضای غیرامن اینترنت به دنبال دانلود اپلیکیشن های متنوع، شبکه های ارتباطی و گاهی غیرکاربری هستند تا وقت خود را همانند دوستان شان در اینترنت بگذرانند.
تحقیقات اخیر محققان این شرکت نیز نشان می دهد که حدود 75 درصد از کودکان زیر هشت سال از دستگاه های موبایل استفاده می کنند که 91 درصد آنها به اینترنت دسترسی دارند. آمار دیگر نشان می دهد که کودکان صاحب موبایل حداقل روزی شش بار به دستگاه خود سر می زنند و حداقل یک بار به اینترنت متصل می شوند.
مطابق گزارش GSMA، 85 درصد از کودکان صاحب دستگاه های موبایل از شبکه های اجتماعی و برنامه های ارتباطی استفاده می کنند. همچنین 82 درصد از جامعه کودکان، اینترنت را برای دانلود برنامه و بازی های مورد علاقه شان مورد استفاده قرار می دهند.
بخش نگران کننده این موضوع، فریب کودکان از طریق سایت های سودجو و اپلیکیشن های تبلیغاتی یا مشاهده محتوای نامناسب است که متاسفانه تعداد بسیاری از کودکان با بی اطلاعی از موجودیت برنامه، در دام آنها می افتند.
گاهی با نصب یک برنامه به ظاهر مناسب، تمامی اطلاعات و حریم خصوصی مان در دست مجرمان اینترنتی قرار می گیرد، بدون اینکه خودمان متوجه این موضوع باشیم. درواقع دنیای اینترنت از دنیای واقعی نیز خطرناک تر است؛ چرا که در فضای مجازی روزانه با افراد بسیاری معاشرت می کنیم که به درستی از هویت آنها باخبر نیستیم.

چگونه فرزندانمان را در فضای اینترنت کنترل کنیم؟

لوییز کرونز، کارشناس ارشد شرکت امنیتی پاندا می گوید: کودکان می توانند به سادگی با قرارگیری بر تله های فیشینگ، خرید از فروشگاه های غیرمعتبر و حتی گفت و گو با افراد غریبه و سودجو در فضای مجازی، نه تنها اطلاعات شخصی، بلکه ناخواسته اطلاعات حساب بانکی والدین خود را تقدیم مجرمان سایبری کنند.
آیا تمامی برنامه های موجود در فروشگاه های اپلیکیشن موبایل برای محدوده سنی کودکان مناسب است؟ آیا برنامه های موجود در یک فروشگاه همگی امن هستند؟ آیا کودکان ما توانایی تشخیص برنامه های مناسب از غیرمناسب را دارند؟
اینها پرسش هایی است که امروزه والدین را به فکر فرو برده است. طبیعتا کنترل کودکان در فضای مجازی از اهمیت بسیار بالایی برخوردار است، اما چگونه باید کودکان را در خرید و نصب برنامه از فروشگاه ها و استفاده های غیرضروری محدود کرد؟ با به کارگیری ترفندهایی ساده که در ادامه به توضیح آنها می پردازیم شما قادر به کنترل نصب برنامه ها در تلفن همراه هوشمند فرزندتان خواهید بود.
اگر فرزند شما دارای یک دستگاه مبتنی بر iOS است:
1- ایجاد محدودیت در تنظیمات تلفن همراه
به کمک مسیر زیر در دستگاه های مبتنی بر سیستم عامل iOS و فعال کردن Restrictions شما قادر خواهید بود با وارد کردن یک پسورد محدودیت های لازم را اعمال کنید.
Setting-> General-> Restrictions
در این قسمت شما نیز می توانید برنامه های مورد نظر را انتخاب کرده و محدودیت لازم را ایجاد کنید.
محدود کردن انجام خرید به یک رمز عبور
با انتخاب و تنظیم یک رمز عبور می توانید سیستم عامل را ملزم به درخواست پسورد پیش از انجام هرگونه خرید از iTunes یا AppStore کنید. تنها فروشگاه های امن برای کاربران اپل، همین فروشگاه های نام برده هستند. بنابراین در صورت مشاهده فروشگاه های متفرقه، پیشنهاد می شود تا حساسیت بیشتری به آنها داشته باشید یا در صورت لزوم آنها را کنار بگذارید.
نظارت کامل بر حساب کاربری اپل فرزند خود
اگر فرزند شما جداگانه دارای حساب کاربری اپل است، می توانید برای ایجاد محدودیت خرید که در بالا مطرح شد، از تنظیمات Ask To Buy که مربوط به سیستم اشتراک خانوادگی است، استفاده کنید. اگر فرزند شما صاحب یک دستگاه مبتنی بر اندروید است.

چگونه فرزندانمان را در فضای اینترنت کنترل کنیم؟

1-  استفاده از پروسه احراز هویت گوگل
سیستم احراز هویت گوگل پلی برای کودکان زیر 12 سال به گونه ای است که برای خرید هر برنامه ای نیازمند مجوز خرید هستند. این مجوز می تواند برای هر خرید به صورت جداگانه تعیین شود یا اینکه یک مجوز را به مدت 30 دقیقه برای خرید کودک فعال نگه داشت.
اگرچه فروشگاه های دیگر نیز چنین محدودیتی را برای کودکان به وجود نمی آورند که توصیه می شود هرگز از آنها استفاده نشود. پیشنهاد می شود با استفاده از تنظیمات User Control Area برای تحقق نصب هرگونه برنامه کاربردی، قابلیت انجام احراز هویت را فعال کنید.
2- از محدودیت احراز هویت در تمام دستگاه ها استفاده کنید
توجه کنید که این قابلیت به کمک حساب کاربری گوگل فعال می شود، بنابراین می توانید با تنظیم کردن یک اکانت در تمام دستگاه های اندرویدی این محدودیت را نیز ایجاد کنید. اگر از سیستم عامل اندروید 6 بهره مند هستید، می توانید یک حساب کاربری جدید برای فرزند خود ایجاد کرده و دسترسی های آن را در بخش تنظیمات و امنیت، به حداقل برسانید. به این منظور به آدرس زیر مراجعه کنید:
Setting-> General-> Security
سپس در این بخش تیک گزینه Unknown Source را بردارید تا نصب برنامه از منابع ناشناس امکان پذیر نباشد. البته در حساب کاربری خود می توانید تیک این گزینه را فعال نگه دارید، اما لازم است کنترل دقیقی روی دانلود برنامه ها از منابع ناشناس داشته باشید.
با استفاده از این ترفندهای امنیتی که توسط شرکت پاندا سکیوریتی ارایه شده، می توانید با محدودسازی، از نصب برنامه های غیرمناسب و غیرامن و خریدهای اینترنتی جلوگیری کنید. به کمک تکنیک هایی که در متن اشاره شد، در زمانی کمتر از 10 دقیقه کنترل تلفن همراه فرزندان را در اختیار خواهید گرفت.
البته این محدودیت ها تنها برای کنترل نصب برنامه روی دستگاه های موبایل است. برای پیشگیری از خطرهایی که شبکه های اجتماعی نیز به وجود می آورند، لازم است مستقیما کنترل دقیقی روی کودکان خود داشته باشید. البته در مجموعه آنتی ویروس های خانگی پیشرفته این شرکت، قابلیت استفاده از سیستم کنترل والدین برای پدر و مادران نیز فراهم شده است.
از طریق سیستم کنترل والدین پاندا می توانید کودک را در محیط ویندوز کاملا تحت نظر داشته باشید و برای جلوگیری از مشاهده محتوای غیرمناسب، برای کلمات کلیدی مورد نظر خود فیلتر تعیین کنید تا به هیچ عنوان در مرورگرهای اینترنتی قابل جست و جو نباشند.

منبع : هفته نامه عصر ارتباط
566
مطـالــب مرتـبــــط را بخوانید