خالکوبی عاملی برای ابتلا به ایدز و هپاتیت

یک متخصص پوست، مو و زیبایی عوارض خالکوبی روی پوست را برشمرد.

دکتر حقیقی گفت: بدلیل اینکه این کار از طریق فرو کردن سوزن در پوست انجام می‌شود، احتمال انتقال انواع عفونت‌ها مثل ایدز، هپاتیت، عفونت استافیلوکوکی و سلولیت وجود دارد.از طرف دیگر احتمال واکنش‌های آلرژیک و حساسیت پوستی به مواد و رنگ‌های خالکوبی وجود دارد که در نتیجه علایم التهاب و حساسیت موضعی در محل خالکوبی ظاهر می‌شود. به دلیل وجود بیماری‌های زیاد و عوارض شدید، افرادی که روی بدن خود خالکوبی دارند برای اهدای خون دچار مشکل می‌شوند و نمی‌توانند خون بدهند.وی خاطر نشان کرد: روش‌های متعددی برای برداشتن و پاک کردن خالکوبی وجود دارد. جراحی ناحیه خالکوبی و بخیه کردن ناحیه، سایش مکانیکی (در این روش از یک وسیله جهت سایش پوست استفاده می‌شود)، سرما درمانی یا کرایوتراپی، استفاده از اسیدهای شیمیایی و سرانجام لیزر درمانی شامل لیزرهای لایه‌بردار مثل اربیوم و co2 و لیزرهای غیر لایه‌بردار، از جمله راه‌های درمان خالکوبی محسوب می‌شوند.حقیقی بیان کرد: بهترین روش برای از بین بردن تاتو و خالکوبی، لیزر درمانی است. بهترین لیزر برای پاک کردن تاتو، لیزر کیوسوییچ است. زیرا بدون ایجاد جوشگاه (اسکار) از طریق تکه‌ تکه کردن قطعات رنگ موجود در پوست، سلول‌های ایمنی پوست را در بلعیدن و زدودن رنگ خالکوبی کمک می‌کنند.
وی اشاره کرد: هر چه خالکوبی سطحی‌تر باشد، راحت‌تر پاک می‌شود. برخی رنگ‌ها مثل سیاه و آبی و قهوه‌ای بهتر از رنگ‌هایی مثل قرمز قابل پاک شدن با لیزر هستند. معمولا پاک شدن خالکوبی توسط لیزر نیاز به چند جلسه درمان دارد و بیمار باید صبر داشته باشد و به پزشک متخصص پوست خود اعتماد کند.
وی اضافه کرد: جوانانی که در حال حاضر اقدام به خالکوبی بر روی بدن خود می‌کنند نیز با وجود اینکه علت این کار را زیبایی و جذابیت آن بیان می‌کنند، اما در حقیقت این کار به نوعی عقب نماندن از گروه دوستان و تلاش در جهت حرکت با مدهای جدید است که این امر یکی از اشتباهات فکری این افراد محسوب می‌شود.
حقیقی اشاره کرد: عوارض پوستی از دیگر مشکلات خالکوبی است. خال کوبی با مختل کردن کار سیگنال‌های عصبی حساسیت پوست را در برابر تماس کاهش می‌دهد. ممکن است اطراف محل خالکوبی دانه‌هایی ایجاد و ضایعاتی مثل آثار زخم پدیدار شود. این دو عارضه، از عوارض شایعی هستند که اولی به نام گرانولوما و دومی به نام کلوئید شناخته می‌شوند.
وی ادامه داد: در حالت اول، تعدادی گره اطراف جوهر خالکوبی تشکیل می‌شود. این گرانولوم‌ها گوشتی هستند و امکان دارد به دنبال خالکوبی ایجاد شوند. در مورد دوم، پلاکت‌های سفید و دانه‌دار و سفت به صورت یک تومور کلوئیدی تجمع می‌یابند که در این حالت آثار زخم از خطوط منطقه خالکوبی خارج می‌شوند.
این متخصص پوست و مو در پایان گفت: ایجاد کهیر و حساسیت‌های جلدی (دانه‌های قرمزرنگ مثل سرخک) در نقاط دیگر بدن نتیجه واکنش‌های حساسیتی تاخیری است. یعنی عوارضی که بلافاصله پس از خالکوبی ایجاد نمی‌شود. واقعا ارزش این را ندارد که یک فرد برای اینکه یک نقش کوچک بر روی دست خود بیندازد دچار بیماری‌هایی چون ایدز، هپاتیت و … شود.

منبع : ایسنا
454
مطـالــب مرتـبــــط را بخوانید