خس‌خس سینه را آرام كنید


خس‌خس سینه را آرام كنید

یكی از مشكلات رایجی كه در فصل سرما پیر و جوان را گرفتار می‌كند، سرماخوردگی و به دنبال آن سرفه كردن است. سرفه‌های خشكی كه در زمستان شایع هستند به دلیل ترشحاتی كه از سر وارد حلق می‌شوند به وجود می‌آیند.

سرفه یا سعال را در طب سنتی به یك سری عواملی كه در ناحیه سر ایجاد می‌شود نسبت می‌دهند؛ درواقع ترشحاتی كه از ناحیه سر وارد گلو شده و منجر به سرفه‌هایی خشك می‌شود.یك دسته از سرفه‌ها منشا ریوی و دسته دیگر منشا معده دارند. اگر شما هم سر تا سر زمستان را سرفه‌های خشك می‌كنید و سرفه امان‌تان را بریده، دكتر علیرضا عباسیان توصیه‌های جالبی برای شما دارد.
او می‌گوید در طب سنتی این اعتقاد وجود دارد كه برخی غذاها موجب تقویت ناحیه سر و سینوس‌ها می‌شوند؛ در مقابل غذاهای دیگری هم هستند كه موجب تضعیف ناحیه سر و سینوس می‌شوند مثل خربزه، سیر، پیاز، ترب، تربچه و توت‌فرنگی كه در عرف به آلرژی‌زا بودن معروف‌ هستند اما در طب سنتی جزء تركیباتی به حساب می‌آیند كه منجر به تضعیف ناحیه سر می‌شوند.

خس‌خس سینه را آرام كنید

سیاه‌دانه تا قبل از شروع سرفه

سیاه‌دانه بهتر است قبل از شیوع سرفه مصرف شود؛ مثلا فردی كه می‌داند سابقه سرفه‌های خشك در زمستان را دارد، باید قبل از شروع سرفه مصرف سیاه‌دانه را شروع كند؛ بنابراین در شرایط حاد كه بیماری شروع شده مصرف آن توصیه نمی‌شود. دمكرده بادرنجبویه هم مناسب است. برای خوردن سیاه‌دانه، آب جوش به آن اضافه کنید تا لعاب دهد.

بخار گشنیر استنشاق كنید

یكی از بهترین درمان‌ها مصرف تخم گشنیز است. به این شكل كه یك تا دو قاشق تخم گشنیز را بكوبید و در آبی كه در حال جوشیدن است بریزید سپس بخار آن را استنشاق كنید. تخم گشنیز علاوه‌بر اینكه خوراكی است و در انواع ترشی‌ها از آن استفاده می‌كنند، تركیبی بسیار قوی دارد و به‌راحتی فشار خون را پایین می‌آورد؛ به‌خصوص در خانم‌های باردار نباید از نصف قاشق مرباخوری و درنهایت یك قاشق در روز بیشتر مصرف شود.

تفاوت سرفه خشك و تر

در سرفه خشك فرد معمولا خلط ندارد و اگر هم داشته باشد میزان آن بسیار كم است. خلط در سرفه خشك رقیق، شفاف و بی‌رنگ است اما رنگ خلط سرفه‌ تر تقریبا زرد است و گاهی رگه‌هایی به رنگ خون دارد. در مقابل سرفه‌های مرطوب در بچه‌های كم‌سن‌و‌سال شایع‌تر است. بذاق دهان در این نوع سرفه بسیار غلیظ و چسبناك بوده و به رنگ سفید یا سبز است. آب بینی در سرفه خشك آبی رقیق است و بینی فرد در این دوران قرمز و پوسته‌پوسته می‌شود. در رابطه با سرفه ‌تر هم آبریزش بینی چسبناك است كه به رنگ سفید یا سبز است و اطراف بینی را نمی‌سوزاند. سرفه‌های خشك حادتر است و یك دفعه میزان آن شدید می‌شود و بعد از چند روز تك‌سرفه‌های آن باقی می‌ماند.

چهار تخم از بهترین تركیبات لعاب‌دار

اگر سرفه خیلی خشك باشد، برای رفع آن مصرف تركیبات لعاب‌دار تسكین‌دهنده است. به‌عنوان مثال صمغ عربی، به‌دانه، تخم مرو یا گل ختمی به‌خصوص از نوع سفید آن برای رفع سرفه بسیار مناسب است. تمام این موارد لعاب بسیار خوبی دارند و گلو را نرم می‌كنند. افرادی كه در فصل زمستان سرفه خشك می‌كنند باید این چهار تخم را در آب جوش بریزند و روی شعله كم یا سماور بگذارند تا لعاب بیندازد.

درواقع چهار تخم معروف در میان مردم تركیبی از همین موارد است. مخلوط این تركیبات لعاب‌دار را به راحتی می‌توانید در عطاری‌ها پیدا كنید. این را هم بدانید كه استفاده از تركیبات لعاب‌دار یك درمان موقت است؛ یعنی ممكن است خشكی گلو برطرف شود اما عامل سرفه را درمان نمی‌كند. به‌طور مثال اگر فردی مشكلات ریه یا معده داشته باشد، باید برای درمان اصلی این مشكلات اقدامات لازم را به عمل بیاورد.

خس‌خس سینه را آرام كنید

آویشن به‌شرط غلظت

آویشن اگر به تنهایی خورده شود برای سرفه‌های خلط‌دار یا تر مناسب است اما در رابطه با سرفه‌های خشك می‌تواند خشكی ناحیه گلو را بیشتر كند. دو نكته در رابطه با مصرف آویشن برای درمان سرفه وجود دارد؛ یكی اینكه آویشن به دلیل طعم و اسانسی كه دارد ضدویروس است و از این جهت مناسب بوده و مورد بعد اینكه آویشن زمانی كه در یك محلول غلیظ (با تركیب شكر) مخلوط شده باشد مانند شربت‌های آویشن موجود در بازار، تاثیر خشك‌كنندگی‌اش كمتر می‌شود. درواقع برای درمان سرفه‌ می‌توان از آویشن به صورت شربت استفاده كرد. اما این نكته را در نظر داشته باشید كه مصرف بالای آن هم توصیه نمی‌شود.

دارچین و افزایش خشكی گلو

دارچین و زنجبیل ازجمله تركیباتی هستند كه بهتر است مردم از اوایل زمستان در داخل چای بریزند چون باعث می‌شود سیستم ایمنی بدن تقویت شود و به دلیل اسانس‌هایی كه دارند ویروس‌ها را از بین می‌برند. منتها از زمانی كه سرفه‌های خشك شروع می‌شود دیگر نباید دارچین مصرف شود چراكه با مصرف دارچین در این زمان گلو بیشتر خشك می‌شود و فرد را اذیت می‌كند.

میوه شیرین بخورید

سیب‌های زردی كه شیرین‌تر است برای سرفه‌ بسیار مناسب است. مصرف میوه‌های دیگری مثل به و گلابی هم منجر به التیام سرفه‌ می‌شود؛ البته باز هم تاثیر خوردن سیب شیرین یا یك لیوان آب سیب بسیار بیشتر است.

منبع : مجله زندگی ایده آل
595
مطـالــب مرتـبــــط را بخوانید