خطرات پنهان مصرف مسکن

مصرف قرص های مسکن،آرام آرام بدن شما را به سمت نابودی می کشاند. قرص هایی که به سادگی درد شما را پنهان می کنند ، منجر به بروز بیماری های خطرناکی در بدن می شوند که با آنها آشنا می شوید.

مصرف مسکن از نوع قرص و آمپول، هر دو به یک اندازه خطرناک هستند.

داروهای ضدالتهابی غیراستروئیدی که معمولا با عنوان NSAIDs شناخته شده و برای کاهش درد و تب مصرف می شوند به نظر عوارض جانبی اندکی دارند. بیشتر افرادی که از انواع غیرنسخه ای NSAIDs مصرف می کنند، این داروها را برای تسکین سردرد یا دردهای ماهیچه ای موثر می دانند. همچنین برخی افراد از این داروها جهت بهبود علائم آرتریت استفاده می کنند. اگرچه این داروها به بهبود کیفیت زندگی کمک می کنند اما در عین حال عوارض جانبی را نیز متوجه فرد می سازند.

دکتر «میرون تونگ» از موسسه تحقیقات پزشکی «هانتینگتون» در کالیفرنیا گفت: داروهای ضدالتهابی غیراستروئیدی جزو پرمصرف ترین و شناخته شده ترین داروها در جهان هستند. بررسی ها حاکی از آن است که مصرف متداول و دوز بالای این داروها، خطر بلندمدت حمله قلبی، سکته مغزی، نارسایی کبدی و زخم ها را افزایش می دهد. همچنین این داروها ممکن است با داروهای افسردگی تداخل پیدا کنند.

مسکن-2

خطرات و عوارض مصرف مسکن و داروهای ضدالتهاب غیراستروئیدی

برخی از عوارض جانبی جدی مصرف NSAIDs به شرح زیر است:

حمله قلبی و سکته مغزی: انواع مختلفی از داروهای غیراستروئیدی ضدالتهابی وجود دارند که برخی از آن ها همچون ایبوپروفن و ناپروکسن بدون نسخه به فروش می رسند. بیشتر این داروها در صورتی که به میزان بالایی مصرف شوند احتمال سکته قلبی و مغزی را افزایش می دهد. طبق اعلام سازمان غذا و داروی آمریکا خطر مصرف این داروها از آنچه در گذشته تصور می شد بیشتر است هرچند مصرف آسپرین که برای پیشگیری از حمله قلبی کاربرد دارد، این مشکل را به همراه ندارد.

بیشتر NSAIDs به یک پروتئین کلیدی در خون متصل می شوند. آن ها به طور معمول میزان آلبومین را کاهش می دهند. این ماده از رگ ها در برابر اسپاسم و تنگ شدگی حفاظت می کند و خطر لختگی خون را کاهش می دهد. ا که سابقه بیماری قلبی ندارند با مصرف بدون تجویز این داروها با خطر فزاینده ابتلا به سکته قلبی و مغزی روبرو هستند.

تداخل با داروهای افسردگی: مطالعات نشان می دهد برخی داروهای غیرالتهابی ضداستروئیدی به خصوص انواع ایبوپروفن ممکن است با برخی داروهای افسردگی تداخل ایجاد کنند و تاثیر درمانی آن ها را از بین ببرند. در مطالعه انجام شده روی 1500 بیمار مصرف کننده داروهای افسردگی بازدارنده های بازجذب سروتونین (SSRI) مشخص شد افرادی که از NSAIDs مصرف می کردند بیشتر در برابر داروهای افسردگی مقاوم هستند.

نارسایی کبدی: پزشکان به افراد مبتلا به التهاب کبدی یا نارسایی های کلیوی توصیه می کنند از مصرف داروهای ضدالتهابی غیراستروئیدی پرهیز کنند. همچنین مبتلایان به هپاتیت، سیروز کبدی یا مبتلایان به نارسایی کلیوی به طور کلی نباید از این داروها مصرف کنند.

زخم: نتایج برخی مطالعات حاکی از آن است که مصرف بدون نسخه NSAIDs به خصوص آسپرین موجب بروز زخم در معده و روده کوچک می شود. مطالعه انجام شده در سال 2010 نشان داد خطر بروز مشکلات معده یا روده کوچک در مصرف کنندگان این داروها نسبت به افراد دیگر چهار برابر بیشتر است.

به اعتقاد پزشکان، مبتلایان به بیماری های قلبی، کبدی و کلیوی باید نسبت به مصرف داروهای ضدالتهابی غیراستروئیدی هوشیارتر و محتاط تر باشند. این افراد برای تسکین درد می توانند با نظر پزشک از داروهای مسکن دیگر مصرف کنند. با این حال برای اکثر افراد خطر مصرف این داروها به قدری ناچیز است که استفاده هر از گاهی از آن ها بلامانع است.

 

منبع : namnak.com
318
مطـالــب مرتـبــــط را بخوانید