خواص بادمجان

بادمجان با نام‌های و شکل‌های گوناگون دیگر نیز در جهان شناخته شده است، اما همه آن‌ها از طیف‌های مختلف رنگ بنفش هستند. مهم نیست که نام، شکل یا رنگ بادمجان چیست، تمام آن‌ها حاوی مواد مغذی و ترکیبات فیتوشیمیایی هستند که برای سلامت انسان مفید است. این مطلب در خصوص فواید تغذیه‌ای بادمجان سنتی بنفش تمرکز دارد.
ویتامین ها و مواد مغذی بادمجان چیست؟
یک پیمانه بادمجان خام حاوی 20 کالری، 0.8 گرم پروتئین، 4.82 گرم کربوهیدرات، 0.15 گرم چربی و 2.5 گرم فیبر غذایی است. یک پیمانه بادمجان می‌تواند 10٪ از نیاز فیبر روزانه، 5٪ پتاسیم، 3٪ ویتامین C، 5 درصد ویتامین B-6، 1٪ آهن و 2٪ منیزیم بدن را فراهم کند.
همچنین بادمجان شامل آنتوسیانین‌ها است که از گروه فلانوئیدهاست. فلانوئیدها در بسیاری از غذاهای گیاهی موجود است و برای سلامتی بدن مفید است. آن‌ها با رنگ‌ها در بیشتر میوه‌ها و سبزیجات قابل تشخیص است. آنتوسیانین موجود در بادمجان به صورت رنگدانه‌های بنفش است.
خیلی از مواد غذایی سودمند موجود در بادمجان در پوست آن است. پوست بادمجان پر از فیبر، پتاسیم، منیزیم و آنتی اکسیدان‌هاست. در واقع محتوای فنولیک آن موجب می‌شود تا بادمجان به عنوان یک آنتی اکسیدان نیز به شمار بیاید. درباره عملکرد آنتی اکسیدان ها این مطلب را بخوانید.

خواص درمانی بادمجان چیست؟

مصرف میوه‌ها و سبزیجات در طولانی مدت سبب کاهش خطر بسیاری از بیماری‌های رایج می‌شود. پژوهش‌ها نشان داده‌اند که افزایش مصرف غذاهای گیاهی مانند بادمجان، خطر چاقی، دیابت و بیماری‌های قلبی را کاهش می‌دهد. همچنین باعث سلامتی پوست و مو، افزایش انرژی و تعادل وزن می‌شود.

 

منبع : parsegard.com
709
مطـالــب مرتـبــــط را بخوانید