خوراکی هایی که از سرطان پستان پیشگیری می کنند!

سرطان پستان شایع ترین نوع سرطان در خانم هاست که با سطح بالای استروژن در خون ارتباط دارد. تمرینات ورزشی تولید استروژن را کاهش می دهند و به همین دلیل تاثیر مهمی در پیشگیری از این بیماری دارد.

بهترین روش تشخیص سرطان پستان بررسی توسط خانم ها در هر ماه و انجام سالانه ماموگرافی پس از چهل سالگی است که در صورت زمینه خانوادگی باید زودتر صورت گیرد چرا که تشخیص زود هنگام بیماری شانس درمان را بسیار افزایش می دهد.

با این حال، متخصصان ثابت کرده اند که بعضی از خوراکی ها و عادات زندگی می تواند زمینه بروز این بیماری را کاهش دهد.

خوراکی های سرشار از فیبر

سرطان پستان تا حد زیادی به سطح استروژن خون وابسته است. هر چه مقدار این هورمون در بدن یک خانم افزایش یابد، خطر پیشرفت بیماری نیز افزایش می یابد. خوراکی غنی از فیبر مانع از جذب دوباره استروژن در روده ها می شوند و به همین دلیل عامل محافظت در برابر سرطان پستان محسوب می شوند.

برای اینکه مطمئن شوید به مقدار کافی فیبر دریافت کرده اید، روزانه سه سهم سبزیجات تازه به خصوص انواع کلم و دو سهم غلات سبوس دار میل نمایید.

کاهش مصرف چربی

اگر عادت دارید که مقدار زیادی چربی در غذاها استفاده کنید، حتما اندازه بافت شکمی شما هم زیاد خواهد بود. چربی های شکمی مانند یک کارخانه تولید استروژن عمل می کنند. اگر وزن در حد متناسب با توجه به اندام و سن حفظ شود، مقدار استروژن بدن و در نتیجه احتمال ابتلا به بیماری کمتر خواهد بود.

افزایش مصرف امگا 3 و کاهش امگا 6

با توجه به نتایج تحقیقات متعدد علمی، مواد غذایی سرشار از امگا 6 مانند مارگارین، روغن های هیدروژنه، آفتابگردان و سویا خطر ابتلا به سرطان پستان را افزایش می دهند. اما بر خلاف این، منابع غنی از امگا 3 از جمله ماهی تن، ساردین، آزاد و روغن ماهی این خطر را کم می کنند. از همین رو توصیه می شود حداقل دو بار در هفته ماهی مصرف شود.

دانه های کتان نیز منبع خوب امگا 3 است که متخصصان مصرف روزانه 25 گرم را توصیه می کنند. می توان این دانه ها را به ماست یا پنیر سفید اضافه کرد.

اسیدهای چرب امگا 9 که در روغن زیتون وجود دارد نیز خطر این بیماری را کاهش می دهد. بهترین روش بهره مندی از این خواص، افزودن دو قاشق روغن زیتون به سالاد است.

ورزش را فراموش نکنید!

از لحاظ علمی ثابت شده است خانم هایی که چهار ساعت در هفته فعالیت ورزشی متوسط دارند، مصونیت بیشتری در برابر سرطان پستان خواهند داشت زیرا ورزش ترشح استروژن را کاهش می دهد. پیاده روی، شنا و دوچرخه سواری تمرینات بسیار عالی هستند.

به خاطر داشته باشید که تشخیص به موقع بیماری بهترین روش برای درمان است. پس در صورت احساس کمترین نشانه ها حتما به پزشک مراجعه نمایید.

منبع : قدس آنلاین
479
مطـالــب مرتـبــــط را بخوانید