خونریزی از لثه را جدی بگیرید

دندانپزشک با اشاره به اینکه عفونت‌های پیشرفته لثه می‌تواند سبب مشکلات قلبی و کلیوی شود، راه‌های درمان عفونت لثه را تشریح کرد.
عارف‌ بخشی در رابطه با کشیدن دندان‌های شیری و افتادن آن اظهار داشت: دندان‌های شیری در کودکان به تدریج از 6 ماهگی رشد خود را آغاز می‌کند و تا 2.5 سالگی کامل می‌شود. این دندان‌ها تا سن حدود 6 سالگی تغییری نکرده و پس از آن شروع به ریختن می‌کند.
وی با اشاره به اینکه تعداد دندان‌های شیری 20 دندان است و تا سن 12 سالگی توسط دندان‌های دائمی جایگزین می‌شود، افزود: سن 6 تا 12 سالگی را دوره دندانی مختلط می‌گوییم چرا که در این دوران کودکان مجموعه‌ای از دندان‌های شیری و دائمی را با هم دارند.
این جراح دندانپزشک ادامه داد: گاهی برخی از مشکلات سبب می‌شود که دندان‌های شیری زودتر شروع به ریختن کند و در برخی از افراد فاصله افتادن تا رویش دندان ممکن است کمی بیشتر باشد. همچنین پوسیدگی و ضربه به دندان نیز سبب می‌شود که نسبت به خارج کردن دندان شیری زودتر اقدام شود.
بخشی با تأکید بر اینکه بهتر است دندان‌های شیری به ویژه آسیاب‌ها که دچار مشکل شده‌اند را در دهان کودک نگه داریم تا زمان افتادن آن فرا رسد، گفت: در غیر این صورت برای کودکان مشکلاتی ایجاد می‌شود.
وی در مورد عفونت لثه، اظهار داشت: این مسئله به دو صورت التهاب ابتدایی لثه و عفونت پیشرفته و شدیدتر آن بوده که در مورد اول بافت لثه به صورت عمقی درگیر نشده و در مورد دوم لثه با ترشح چرکی همراه می‌شود.
این جراح دندانپزشک یکی از علایم عفونت لثه را خونریزی لثه هنگام غذا خوردن یا مسواک زدن عنوان کرد و گفت: خونریزی از لثه به طور کلی باید مورد توجه قرار گیرد و نسبت به رفع عوامل ایجاد کننده آن اقدام شود.
بخشی با اشاره به اینکه برخی از عفونت‌های لثه خطرات سیستمیک داشته و کل بدن را درگیر می‌کند، اضافه کرد: برخی از عفونت‌های لثه تنها در محدوده دهان بوده ولی با این حال باید نسبت به رفع آن اقدامات لازم صورت گیرد.
به گفته این دندانپزشک عفونت لثه می‌تواند سبب تخریب استخوان‌ دهان و بافت نگهدارنده دندان شود، همچنین عفونت‌های لثه در صورت پیشروی می‌تواند روی دریچه و بافت قلب و همچنین کلیه‌ها عوارض داشته باشد.
بخشی افزود: خونریزی لثه می‌تواند نشان‌دهنده پیشرفت عفونت لثه باشد و باید حتماً مراجعه به دندانپزشک صورت گیرد. نوع درمان در مراحل خفیف از طریق جرم‌گیری، کورتاژ و بهداشت دهان و دندان انجام می‌گیرد و در مراحل پیشرفته‌تر از طریق درمان دارویی نسبت به رفع بیماری اقدام می‌شود.
وی تصریح کرد: عفونت باید تشخیص داده شود که آیا از لثه حاصل شده یا ناشی از تورم و عفونت دندان است. همچنین در مورد آبسه‌ها باید توجه داشت که دو منشأ دندانی و لثه‌ای دارند که هر کدام درمان خاص خود را طلب می‌کند.
منبع : فارس
483
مطـالــب مرتـبــــط را بخوانید