درمان اضطراب با محبت کردن

اگر قرار گرفتن در موقعیت های اجتماعی موجب اضطراب تان می شود، شاید بتوانید با محبت کردن به اطرافیان خود کمی آرامش به دست آورید.

 

 فواید محبت کردن

بنا به یافته های پژوهشی جدید، محبت کردن و برقراری ارتباط با دیگران می تواند برای کسانی که دچار اضطراب اجتماعی هستند درمانی مناسب باشد.محبت کردن به دیگران، احساس خوشحالی را بیشتر می کند و دیدی مثبت به دنیا را در فرد به وجود می آورد.

افرادی که مبتلا به اضطراب اجتماعی هستند و در عین حال اقدامات محبت آمیز انجام می دهند، در آرام کردن خود هنگام برقراری ارتباط با دیگران بهتر عمل می کنند.

محبت کردن برای رفع استرس

به گفته محققان، این مهربانی ها احساس شادی را بالا می برد و نگاه مثبت به دنیا را تقویت می کند. با گذشت زمان اعمالی که روابط مثبت را تقویت می کند، افراد مبتلا به این ناهنجاری را قادر خواهد کرد که راحت تر بتوانند اجتماعی شوند.

رفتار مهربانانه به مقابله کردن با انتظارات اجتماعی منفی کمک خواهد کرد که این اتفاق از طریق بالا بردن احساس و انتظار مثبت از محیط اطراف شخص مبتلا، رخ می دهد. اختلال اضطراب اجتماعی یا ترس از اجتماع سبب می شود که افراد از اختلاط با دیگران دچار تشویش و ترس شوند. این اختلال چیزی بیشتر از خجالتی بودن است و باعث می شود فرد در جمع احساس ناراحتی شدید کند و به همین خاطر به طور کل از حضور در اجتماع پرهیز کند تا از احساس نگرانی و خجالت های احتمالی خود را در امان نگه دارد.

این پژوهش با مشارکت 115 دانشجوی کارشناسی مبتلا به این اختلال به مدت چهار هفته انجام شد. دانشجویان به طور تصادفی به سه گروه تقسیم شدند. به گروه اول گفته شد کارهای محبت آمیز مثل شستن ظرف های هم اتاقی ها، زدن چمن های حیاط همسایه یا کمک به مراکز خیریه را انجام دهند و از گروه دوم خواسته شد فقط در محیطهای اجتماعی حضور پیدا کنند و با دیگران تعامل داشته باشند و گروه سوم فقط باید اتفاقات روزانه را یادداشت می کردند و هیچ دستورالعمل خاصی برای چگونگی برقراری ارتباط با دیگران به آنها داده نشده بود.

نتایج نشان داد در گروهی که به دیگران کمک و مهربانی کرده بودند، کاهش قابل توجهی در علاقه به تنهایی و دوری از اجتماع پیدا شده است.

محققان نتیجه گرفتند انجام کارهای خوب ابزار ارزشمندی برای کمک به افراد مبتلا به ترس از اجتماع است و به راحتی می توان اضطراب و ترس از ترد شدگی های احتمالی را از این طریق در آنها کاهش داد و کیفیت زندگی این افراد را بالا برد.

این روش به ویژه در ابتدای کار بسیار خوب جواب می دهد، زیرا افراد دچار اختلال همان پاسخ خوب و مثبتی را که انتظار و نیاز دارند در مقابل کار خوبشان از دیگران دریافت می کنند.

 

منبع : namnak.com
501
مطـالــب مرتـبــــط را بخوانید