درمان قطعی آکنه یا جوش و رفع اثر اسکار آن با طب سوزنی

آکنه یا جوش ، ضایعه یا عارضه ای است که در اثر بسته شدن منافذ و خروجی های غدد چربی و غدد سبابه که در پوست وجود دارند بوجود می آید .در یکسری از موارد آکنه به دلیل مویی که از زیر پوست می خواهد خارج شود ایجاد می شود، وقتی که مو مستقیم از پوست بیرون نیاید، در فاصله ای که در پوست رشد می کند به عنوان یک جسم خارجی توسط بدن و سیستم دفاعی بدن شناخته شده، واکنش سیستم دفاعی بدن را برانگیخته، ترشح و تجمع گلبول های سفید را ایجاد می کند و عارضه ای به نام جوش پدید می آید.

بیماری آکنه از یک لکه قرمز رنگ و یک التهاب شدید یا جوش های زیر پوستی با سر سفید یا سیاه شروع می شود تا جوش های چرکی ملتهب و قرمز رنگ متغییر.حتی سیستم دفاعی می تواند با شدتی به این ناحیه حمله کند که برجستگی های بسیار بزرگ و عفونت های شدیدی ایجاد کند و عارضه ای به نام آکنه ی ولگاریس یا جوش های گوشتی را تشکیل دهد.

اگر آکنه ای که ایجاد شده و نیزواکنش سیستم دفاعی بدن زیاد باشد حتی می تواند به لایه ی زیر پوست که درم نام دارد آسیب برساند و در صورت آسیب دیدن درم، جای جوش ها نیز روی پوست می ماند.ترکاندن و فشار دادن جوش ها منجر به پخش شدن التهاب در لایه ی زیر پوست می شود و باعث می شود که عفونت و التهاب این جوش به لایه ی عمقی تر پوست نیز نفوذ کند و احتمال ایجاد جای جوش را با صدمه زدن به درم بیشتر می کند.

به طور خلاصه علت ایجاد جای جوش این هست که لایه ی زیرین پوست آسیب می بیند و نقشه ی باز سازی پوست خراب می شود و به همین جهت پوست جدیدی جایگزین خواهد شد چون نقشه ای در لایه زیرین پوست ندارد، خود به خود اثری ماندگار از جای جوش باقی می ماند.

غدد سباسه و چربی و علت ایجاد جوش یا آکنه

علت بسته شدن غدد چربی و سباسه و ایجاد بیماری جوش

در وهله ی اول افزایش هورمونهای مردانه باعث تغییر میزان چربی پوست می شود. به دلیل اینکه هم در مردان هم در زنان درصدی از هورمون مردانه وجود دارد.در آقایان از بیضه ها و غدد فوق کلیوی و درخانم ها از غدد فوق کلیوی، درصدی هورمون مردانه آزاد می شود.

این هورمون توانایی چرب کردن پوست و رشد موهای بدن را دارد، در خانم ها باعث رشد موهای ناحیه آنه و زیر بغل می شود و در آقایان، هم این نواحی و هم صورت باعث رشد مو می شود و در عین حال چربی پوست را تغییر می دهد،بوی عرق بدن آرام آرام ایجاد می شود و باعث تحریک غدد نواحی عرق، صورت و بالا تنه می شود. مویی که می خواهد رشد کند می تواند عاملی برای جوش باشد، چربی پوست که افزایش پیدا می کند عاملی است که می تواند جوش را ایجاد کند و به اصطلاح عدم تحمل و عادت کردن پوست به این هورمونها و تغییرات هورمونی باعث ایجاد جوش، که به اصطلاح جوش غرور جوانی می گویند می شود.

نوع دیگری از جوش در سنین بالاتر و حتی بعد از عادت کردن پوست بدن به این هورمونها ایجاد می شود که آن هم به همین علت ها و بسته شدن این منافذ خروجی است.

هدف از درمان جوش صورت و بدن در طب چینی فقط زیبایی برای فرد نیست تا با فواصل طولانی تر و با دوره های کوتاه تری درمانجو را اذیت کند تا پوست به این تغییر و این بالانس هورمونی عادت کند و با کمتر شدن دفعات جوش و کم شدن التهاب، احتمال ایجاد جوش کمتر شود، در حقیقت یک اثر آنی مد نظراست که صورت و پوست زیباتر شود و نیز یک اثر دراز مدت که جای جوش که به صورت دائم در بدن و صورت می ماند کمتر شود.

یکسری از جوش ها هستند که در نواحی تحت فشار بدن مثل پشت کتف ها، کمر و یا در نواحی نشیمنگاه دیده می شوند، زیرا در این نواحی غده ای قرار است ترشحی داشته باشد، مویی قرار است خارج شود و در اثر نشستن، دراز کشیدن، این مو پیچ می خورد و این غده سرش بسته می شود و جوش بوجود می آید.

در طب چینی نگاهی که به آکنه می شود بسیار متفاوت با طب غربی می باشد،در طب چینی اعتقاد بر این است که هر جوش در اثر گیر کردن خون و انرژی در ناحیه ای از صورت و بدن به شکل جوش قرمز رنگ یا سر سیاه و زیر پوستی بوجود می آید واگر جوش همراه با چرک یا خیلی قرمز و ملتهب باشد، در اثر گیر کردن خون و حرارت در آن ناحیه می باشد.

در طب چینی اعتقاد بر این است که خون و حرارت باید در بدن به صورت متعادل حرکت کنند.اگر خون، انرژی و گرما ( یانگ) درست در بدن حرکت نکنند و در مسیر حرکت آنها گرفتگی وجود داشته باشد، احتمال ایجاد جوش بالا خواهد رفت، ارگانی که می تواند در طب چینی باعث شود که این گیرکردن در حرکت از بین رود و می تواند پوست را کنترل کند ارگان ریه است.

بیشترین عضوی که در بدن گرما و حرارت تولید می کند و به طبع آن باعث ایجاد جوش می شود معده و کبد و یا روده بزرگ که به عنوان علت اصلی ایجاد آکنه می باشند که با درمان ریشه ای این ارگان ها می توان مشکلات دیگر فرد مبتلا به آکنه را بر طرف کرد.کبد ما در طب چینی اولین سد دفاعی بدن در برابر احساسات است به همین سبب با هر عصبانیت و استرس، می تواند گرما تولید کند و این گرما باعث ایجاد جوش در قسمت بالا تنه می شود.به این سبب می گوییم در بالا تنه زیرا در طب چینی می گویند که گرما به بالاترین ناحیه بدن می رود و اگر جوش بوجود بیاید در وهله اول در ناحیه صورت و گردن و بعد پایین بدن ایجاد می شود.

معده عضوی است که می تواند حرارت بالایی را تولید کند، هر غذای چرب، هر غذایی که حرارت بالایی داشته باشد و هر غذایی که طبیعت گرم داشته باشد مانند: لبنیات چرب و به خصوص پنیر پیتزا، فست فود، گردو، زنجبیل، دارچین و فلفل باعث تولید حرارت و گرما می شوند و به بالاترین قسمت بدن می رود و باعث بسته شدن مسیر خون و انرژی در زیر پوست و ایجاد آکنه می شود.

در بسیاری از موارد حتی با یک جلسه ممکن است فرد درمان شود و مدتها و سالیان سال از شر آکنه ها خلاص شوید. یکی دیگر از ساده ترین درمان هایی که در طب چینی انجام می شود گرفتن چند قطره خون با وسیله ای به نام لنست یا سر سوزن، بدون درد و اذیت از نقاط خاصی از طب سوزنی می باشد و برای خارج کردن گرما از مسیرانجام می شود.

مسیر طب سوزنی برای جوش صورت

مسیر طب سوزنی صورت برای درمان جوش

شما اگر به عکس های طب سوزنی و مسیر های صورت دقت کنید چند مسیر عمده در سر و صورت قرار دارد که مهمترین آن معده است و عمده مسیری که از شقیقه و پیشانی رد می شود مسیر کیسه صفرا است که با خارج کردن گرما از این دو مسیر و گرفتن چند قطره خون می توان سخترین جوش ها یا آکنه ها را به صورت کامل درمان کرد،برای آکنه هایی که گرمای زیاد و چرک به همراه دارند با وسیله ای به نام سوزن هفت ستاره در طب چینی که یک چکش ظریف فنری است و هفت سوزن روی آن قرار دارد استفاده می کنند و می توان به صورت موضعی روی جوش های بزرگ بزنیم و به راحتی حرارت را از آنها خارج کنیم و وقتی که حرارت را خارج کردیم، بدون اینکه جای جوش بماند این درمان انجام می شود.

حجامت طب چینی یکی از روش های کنترل بیماری جوش:

در حجامت طب چینی خون بسیار کمتری از بدن خارج می شود و همان اثر را نسبت به حجامت ایرانی دارد.در اصل همه ی این طب ها تقریبا یکسان هستند و در طب چینی هم این کار انجام می شود. البته در طب چینی ابتدا با طب سوزنی و روش کت گوت ریشه ی ایجاد این جوشها در صورت و بدن درمان می شود، مثلا معده ای که حرارت زیاد تولید می کند و یا روده ای که حرارت را در خود نگه می دارد.

معمولا در 3 تا 10جلسه درمان طب چینی انجام می شود و ماندگاری بسیار بالایی برای بعضی افراد دارد و نیازی به مصرف دارو نیست و افرادی هم دیگر دچار جوش ها به شکل قبل نمی شوند جز در مواردی ممکن است یک جوش مثلا با خوردن یک غذای با طعم گرم ایجاد شود و یا در صورت داشتن شرایط بد غذایی که به معده و روده ها و کبد آسیب بزند جوش های بشتر ایجاد خواهد شد.

تحمل کردن درمان طب چینی و طب سوزنی برای جوش و آکنه اصلا سخت نیست و نسبت به درمان دارویی، پیلینگ و لایه برداری و هر درمان فیزیکی ،شیمیایی ،عوارض خاصی هم ندارد و طبق گزارشی که بعضی از درمانجو ها بعد از درمان به ما داده اند این درمان حدود 3 سال ماندگاری دارد. و گفته اند فقط گاهی در اثر استرس و عصبانیت زیاد مقداری جوش بر می گردد ولی دوباره از بین می روند و دیگر نیاز به درمان دوباره نیست.

افراد مبتلا به آکنه دچار بیماریهای دیگری می شوند که در اثر گرما و گیر کردن خون در مسیر انرژی ها و خون در بدن به وجود می آیند.مانند یبوست، سوزش سر معده، بی خوابی، بی قراری، سردرد های میگرنی و غیر میگرنی، عادت ماهانه ی سنگین، دردناک و لخته دار، این بیماری ها در طب چینی ارتباط بسیار نزدیکی با هم دارند و فردی که برای آکنه درمان می کند همزمان بعضی از این بیماری ها هم بر طرف می شود.

حتی در مواردی علتی که باعث جوش می شود ،کیست های تخمدان است و باعث عدم تعادل هورمونی می شود و علاوه بر آکنه علائم دیگری نیز با این مشکل بوجود خواهند آمد و با درمان ریشه ای این بیماری می توانید آکنه را نیز از بین ببرید.

 

 

منبع : salemchi.com
830
مطـالــب مرتـبــــط را بخوانید