درمان میگرن و سر درد و نتایج کاملا موثر با طب سوزنی

میگرن یک نوع سردرد است که می‌تواند بصورت تکرار شونده در یک یا دو طرف سر رخ دهد. معمولاً میگرن یک درد تپنده، شدید و ناگهانی است که می‌تواند برای افراد ناتوان کننده و غیر قابل تحمل باشد.

مکانیسم‌های میگرن: فعالیت‌های غیر معمول سلول مغز موجب ترشح مواد شیمیایی خاصی می‌شود که موجب بروز تغییرات جریان خون در مغز و بافت های اطراف می‌گردد، بر طبق مقاله‌ای در مد لاین پلاس سی تی هیچ تغییر ارگانیک در مغز را نشان نمی‌دهد.

چه چیزی باعث بیماری سر درد میگرن می‌شود:

تغییر چرخه خواب روزانه، بیداری می‌تواند موجب بر هم خوردن توازن مواد شیمیایی در مغز می‌شود. اگر به اوج رسیدن و افت هورمون های کورتیزول، ملاتونین و دیگر مواد شیمیایی در زمان نامناسب رخ دهد فعالیت‌های مغز تغییر خواهد کرد.

نور مصنوعی مثل نور تلویزیون و کامپیوتر می‌تواند ترشح ملاتونین را کاهش دهد که با تحریک پذیری بالای سولهای مغز در ارتباط است و مواد شیمیایی خاصی را افزایش می‌دهد که با احساس درد مرتبط است. بسیاری از نوجوانان پس از مدت طولانی بازی‌های کامپیوتری به سردردهای میگرنی مبتلا می‌شوند. حذف وعده‌های غذایی می‌تواند موجب کاهش قند خون و ترشح هورمون آدرنالین شود و بنابراین فعالیت سلولهای مغز تغییر یابد.

قهوه یا چای غلیظ می‌تواند سیستم عصبی سمپاتیک را تحریک نماید و منجر به یک عدم توازن در بین مواد شیمیایی بازدارنده و هیجان انگیز در مغز شود.مصرف داروهای سردرد بطور روزانه می‌تواند توازن مواد شیمیایی در بدنمان را تغییر دهد.

تغییرات مورمونی در طی بلوغ جنسی، دوران پریود ماهیانه و یائسگی هم می‌تواند بر جریان خون مغز اثر بگذارد. زنان در طول دوران پریود ماهیانه به این نوع سردردها مبتلا می‌شوند. قرص‌های ضد بارداری نه تنها به طرز قابل توجهی توازن شیمیایی و فعالیت های مغزتان را تغییر می‌دهند بلکه موجب تورم عروق خونی می‌شوند.

عطرها یا بوهای خاص در میگرن

غذاهای خاص: هر نوع غذای فرآوری شده، سرخ شده، شور یا ترش و مزه دار شده، شکلات، لبنیات، غذاهای حاوی مونوسدیم گلوتامات، غذاهای حاوی تیرامین (شراب قرمز، پنیر مانده، ماهی دودی، جگر مرغ، انجیر و بعضی حبوبات خاص)، گوشت های حاوی نیترات (ژامبون، هات داگ، سالامی)، مغزهای خوراکی، پیازها و کره بادام زمینی.

استرس می‌تواند ترشح هورمون کورتیزول، آدرنالین و پرولاکتین که منجر به فعالیت‌های غیر عادی سلولهای مغز می‌شود را افزایش می‌دهد. بیماری عفونی لایم می‌تواند موجب تخریب عصب شود. کم آبی موجب ترشح هیستامین می‌شود که بطور کلی باعث التهاب عروق خونی از جمله عروق خونی مغز می‌شود. بعضی از داروها مثل بازدارنده‌ها بتا می‌توانند موجب ورم و آماس عروق خونی شود. صدای زیاد می‌تواند سیستم عصبی سمپاتیک را تحریک کند.

ممکن است زنان در طول دو دوره سه ماهه آخر حملات میگرنی کمتری داشته باشند زیرا سطح بالای هورمون پروژسترون و یک نوع خاص از استروژن (استرویل) سیستم عصبی را تثبیت می‌کند. ترک نیکوتین می‌تواند موجب سردرد شود. تغییر آب و هوا به دلیل بروز تغییراتی در میزان رطوبت و فشار هوا ممکن است موجب ورم عروق خونی شود.

درمان سردرد های تنشی و میگرن با طب سوزنی سنتی و الکتریکی

در جهت جلوگیری از بروز میگرن چه کاری می‌توانیم انجام دهیم:

به منظور حفظ فعالیت عادی سلولهای مغز در ساعات مشخصی به رختخواب رفته و از خواب برخیزید. نداشتن نظم برای ساعات به رختخواب رفتن و برخاستن از رختخواب بسیار مضر است. افراد سالم به ندرت چرخه 24 ساعته اشان را بر هم می‌زنند. افراد شاغل در شیفت های شبانه به ندرت تا 90 سالگی عمر می‌کنند.

از مصرف زیاد کافئین خود داری نمایید. اگر در حال حاضر مبتلا به میگرن هستنید می‌بایست به تدریج کافئین دریافتی اتان را قطع نمایید. از نظر فنی، کافئین می‌تواند عروق خونی را منقبض کرده و به تسکین سردرد کمک کند؛ اما مصرف زیاد کافئین همواره با سردرد همراه است زیرا کافئین می‌تواند سیستم عصب سمپاتیک را تحریک کرده و موجب واکنش شدید به تغییرات محیطی شود. کلید حل این معما اعتدال است.

اگر که می‌خواهید سیگار را ترک نمایید بطور تدریجی اقدام به این کار نمایید زیرا قطع ناگهانی دریافت نیکوتین می‌تواند منجر به تحریک پذیری بالای سلولهای مغز گردد. زمانی که می‌خواهید یک سیگار روشن نمایید شاید بخواهید مقداری چای سبز بنوشید زیرا تانن موجود در چای سبز می‌تواند به ریلکس شدن ما کمک کند اما ما را هوشیار نگه می‌دارد.اگر که بطور مداوم میگرن دارید از مصرف شراب یا هر نوع نوشیدنی الکلی خوداری نمایید. در صورت عدم ترک مشروب دیگر هیچ دارویی به شما کمک نخواهد کرد.

چیزهایی که موجب عود کردن آلرژی‌های شما می‌شود را بیابید: دانه‌های خوراکی، پیازها و یا دیگر انواع مواد غذایی. سطوح غیر معمول هیستامین به دلیل آلرژی‌ها می‌تواند فعالیت سلول مغزمان را تغییر دهد.

از انجام تمرینات ورزشی شدید مثل دویدن بیش از 5 کیلومتر در روز خود داری نمایید چرا که تمارین ورزشی شید موجب ترشح آدرنالین می‌شوند.از مصرف شیرین کننده‌های مصنوعی خوداری نمایید چرا که آنها ساختاری شبیه مواد شیمیایی خاص مغز دارند و بنابراین بطور بالقوه می‌توانند فعالیت‌های سلول مغز را تغییر دهند.

با خوردن غذا و مواد غذایی درست در زمانهای مناسب از پایین آمدن قند خونتان جلوگیری نمایید. مصرف شیرینی‌ها باعث می‌شود سطح قند خونتان مثل یک ترن هوایی بالا و پایین برود.در طول یک حمله میگرنی از یک حوله خنک استفاده نمایید. استفاده از آن به کم شدن ورم عروق خونی کمک می‌کند.

از مصرف غذاهای محرک خود داری نمایید.وقتی که یک سیکل موذی حمله میگرنی را می‌شکنید سیستم عصبی شما و مواد شیمیایی‌ یک تعادل نو را بنا می‌نهد. از مواد غذایی محرک مثل شکلات، دانه‌های خوراکی و شراب هفته‌ای یک الی دو بار به مقدار کم می‌توانید میل کنید. فهمیدن مقدار و تعداد دفعات مصرف هر یک از این مواد که بدنتان می‌تواند تحمل کند کلید جلوگیری از بروز سردردهای میگرنی و لذت بردن از زندگی است.

هفته‌ای 3 بار به اندازه‌ای نیمی از وزنتان مایعات بنوشید به عنوان فردی با وزن 75 کیلوگرم می‌بایست هفته‌ای 3 روز، هر روز در حدود 2 لیتر آب بنوشد. زمانی که بدنتان دچار کم آبی می‌شود عروق خونی منقبض می‌شوند تا فشار خون را حفظ کنند. علاوه بر این، کم آبی می‌تواند موجب ترشح هیستامین گردد.

تحقیق بیمارنی در خصوص طب سوزنی و میگرن

خانم لی ژنگ در خصوص اینکه طب سوزنی چگونه می‌تواند دردهای شدید میگرن را کاهش دهد در هدایک 2009 نتایجی را منتشر کرد. برای این مطالعه 218 بیمار مبتلا به بیماری سر درد میگرن پذیرش شدند، از این تعداد 180 نفر معیار ورود به مطالعه را رعایت کردند، 175 نفر فرآیند پاسخ به تماس را کامل کردند و بطور اتفاقی به سه گروه تقسیم شدند. یک گروه تحت طب سوزنی واقعی قرار گرفتند و دو گروه دیگر با طب سوزنی تظاهری درمان شدند. هر بیماری یک جلسه درمانی را دریافت کرد و برای مدت 24 ساعت تحت مشاهده قرار گرفتند. سنجش نتایج اصلی تفاوت هایی در مقیاس آنالوگ بصری بود. (نمرات VAS برای سطح درد قبل از درمان و برای 0.5، 1، 2 و 4 ساعت پس از درمان)

کاهش‌های قابل توجه مرتبط با خط پایه در نمرات VAS در چهارمین ساعت پس از درمان مشاهده شد. در گروهی که طب سوزنی واقعی دریافت کردند، گروه طب سوزنی ساختگی 1 و گروه طب سوزنی ساختگی 2 نمرات VAS در چهارمین ساعت پس از درمان توسط میانگینی از 1 و 0.5 و 0.1 سانتی متری کاهش یافت. به همان ترتیب، در تغییر از خط پایه در نمرات VAS در دومین ساعت پس از درمان در بین سه گروه (P= 006) با بیمارانی که فقط با طب سوزنی درمان شدند نشان می‌دهد که کاهش معنادار میانگین در نمره VAS در این زمان را نشان می‌دهد کاهش قابل توجهی وجود داشت. اکثریت بیماران در گروه طب سوزنی تسکین کامل و درمان درد میگرن را تجربه کردند.

 

منبع : salemchi.com
503
مطـالــب مرتـبــــط را بخوانید