در دکوراسیون داخلی، گوشه های خالی اتاق را چگونه تزیین کنیم؟


در دکوراسیون داخلی، گوشه های خالی اتاق را چگونه تزیین کنیم؟

دکوراسیون داخلی خانه و چیدمان قسمت های مختلف تاثیر بسیاری در روحیه افراد خانه خواهد داشت. از ایده های زیر کمک بگیرید و گوشه های اتاق ها را زیبا کنید.

دکوراسیون گوشه های مختلف اتاق ها را چگونه بچینیم؟

چه یك پنت‌هاوس 700 متری بالای یك برج 20 طبقه و چه آپارتمانی 60 متری در مجتمعی 30 واحدی. فرقی ندارد. همه خانه‌ها مانند هم هستند. همه‌شان هرقدر هم كه مهندس و معمار خوبی داشته باشند باز هم ممكن است دارای فضایی بدون استفاده باشند؛ یك فرورفتگی توی دیوار یا كنجی كه بین پنجره و كمدها گیر كرده است. این‌جور وقت‌ها باید مانند یك طراح دكوراسیون دنبال ایده‌های ناب بود تا جاهای خالی را به بهترین شكل ممكن پر كرد.

 

پنهان کردن رادیاتورها در گوشه های خانه

پنهان کردن رادیاتورها در گوشه های خانه

رادیاتورها در خانه‌ یكی از مشكلات بزرگ طراحی داخلی است. این اسباب گرمازا ناخواسته در خانه كنج‌هایی درست می‌كند كه با هیچ وسیله‌ای نمی‌شود آن را سر و سامان داد. در این‌جور مواقع كه رادیاتور دست و پای صاحبخانه را می‌بندد بهترین كار استفاده از تابلوهای بزرگ و كوچك است. البته اگر فضای دیوار بالای رادیاتورها زیاد باشد، می‌شود به یك كتابخانه دیواری هم فكر كرد. به‌طور كلی دیوار خالی بالای رادیاتورهای گوشه اتاق را فقط می‌شود به این شكل استفاده كرد وگر نه هر كار دیگری تلاشی بیهوده به نظر می‌رسد.

 

 

استفاده از صندلی های آویزان برای پر کردن گوشه های خانه در دکوراسیون داخلی

استفاده از صندلی های آویزان برای پر کردن گوشه های خانه در دکوراسیون داخلی

صندلی‌های آویزان و تابی‌شكل چند سالی است كه در بازار مبلمان و دكوراسیون طرفداران زیادی پیدا كرده است. می‌گویند این صندلی‌های تازه كه كار همان ننوهای دوران كودكی را می‌كنند، برای آرام كردن اعصاب و روان وسیله خیلی خوبی است فقط مشكل اینجاست كه بعد از نشستن روی آنها بی‌حركت نگه‌داشتن‌شان كار هر كسی نیست.
البته طراحان داخلی بیشتر به ظاهر این صندلی‌ها توجه دارند تا به كاركردشان. جنس‌های زیادی هم دارند؛ از مدل‌های چوبی و فلزی گرفته تا حصیری، پارچه‌ای و شیشه‌ای. این صندلی‌ها با یك طناب مقاوم و محكم به حلقه‌ای كه از قبل در سقف پیچ شده است، وصل می‌شود. بهترین استفاده‌شان هم برای كنج‌های خانه است. حالا یا كسی دل و جراتش را دارد و از آن واقعا استفاده می‌كند یا نه فقط لذت بردن از همان ظاهر زیبایش كافی است.

 

 

گوشه آشپزخانه تان را با انواع چای ها پر کنید

گوشه آشپزخانه تان را با انواع چای ها پر کنید

زمانی چای فقط چای سیاه بود و در نهایت فقط با ریختن هل یا دارچین طعم و بویی می‌گرفت. دم كردن آن هم بساطی داشت؛ سماور، قوری و كتری‌های مختلف. اما حالا به مدد چای‌سازهای مدرنی كه به بازار آمده‌اند كار دم كردن دمنوش‌ها راحت شده است.

كیسه‌ای شدن چای‌ها و طعم‌دار كردن‌شان هم جمعیت چای‌خورها را زیادتر از قبل كرده است؛ آن‌قدر كه دیگر در مهمانی‌ها میزبان‌ها انواع چای‌ها را به خواست مهمانان‌شان دم می‌كنند. اگر شما هم از آن‌دست افرادی هستید كه نفس‌تان به چای بسته است و البته مشكل گوشه خالی خانه را هم دارید، بهتر است به جای فكر كردن به یك دكور خاص به فكر یك چای‌ساز خوب و طاقچه‌ای كوتاه برای چایخانه كنار هال و پذیرایی باشید؛ یك ایده ناب كه این روزها در طراحی خانه‌های مدرن هم به آن گوشه چشمی دارند!

 

 

طبقه هایی در گوشه خانه تان برای جمع کردن خرده ریزه های تان درست کنید

طبقه هایی در گوشه خانه تان برای جمع کردن خرده ریزه های تان درست کنید

این روزها كمد خانه‌ها یك جور غنیمت به حساب می‌آید. هر طبقه آن یك گنج بزرگ است كه باید از هر سانتی‌مترش به‌درستی استفاده شود. حالا این وسط اگر افراد خانواده‌ای لوازم خرده‌ریز و خرت و پرت‌های زیادی داشته باشند، آن وقت باید حتما یكی از این گنج‌ها را برای جا دادن وسایل‌شان اختصاص دهند. شارژر موبایل، خودكار، ماژیك‌های رنگی، سررسیدهای حساب و تقویم و دفترچه تلفن؛ اینها وسایلی است كه در هر خانه‌ای حداقل دو، سه نفری با هم به آن نیاز دارند. این‌جور مواقع بهتر است كنج خالی خانه‌ها را با یك طراحی دلپذیر به محلی برای جای‌دادن این خرده‌ریزها تبدیل كرد. یك میز سه‌گوش و بوم‌های رنگی و تخته‌های جادار دیواری فضای كنج را زیباتر از زمان خالی بودنش می‌كند. این‌طوری دیگر كسی دنبال شارژر و خودكار هم نمی‌گردد و لازم نیست كمدها را از این خرده‌‌ریزها پر كرد.

 

 

گوشه خانه تان را با گلدان های کوچک تزیین کنید

گوشه خانه تان را با گلدان های کوچک تزیین کنید

اصلا لازم نیست برای دكور كردن گوشه‌های خانه از گلدان‌های بزرگ استفاده كنید. در خانه‌ای كه روی هم رفته 70 مترمربع مساحت دارد، نمی‌شود روی گلدان‌های مجلل تزئینی حساب كرد. در این‌جور مواقع اگر خیلی دوستدار گل‌های آپارتمانی هستید و از طرفی با پخی از كار افتاده خانه‌تان هم مشكل دارید، بهتر است سراغ گلدان‌های كوچك بروید با این تفاوت كه این بار به جای استفاده از یك گلدان تك می‌توانید دو یا سه گلدان كوچك در كنجی اتاق به كار ببرید. استفاده از گلدان‌های كوچك این امكان را به شما می‌دهد كه برای آنها كلی ایده به خرج دهید؛ مثل ردیف چیدن كاكتوس‌ها در گلدان‌های رنگی متفاوت یا قرار دادن یك نیمكت چوبی و جادادن گل‌ها روی آن.

 

 

اگر فضای خانه تان بزرگ است از گلدان های مجلل و بزرگ استفاده کنید

اگر فضای خانه تان بزرگ است از گلدان های مجلل و بزرگ استفاده کنید

خیلی‌ها اهل دكور دادن به گوشه‌های خانه نیستند؛ نه از طاقچه‌ها خوششان می‌آید و نه دوست دارند كنار خانه مجللی كه با زحمت درست كرده‌اند یك طاقچه لوازم تحریر یا سیم و دفترچه داشته باشند. اینجاست كه باید به فكر گلدان‌ها بود. در خانه‌های مجلل و لوكس بیشتر اوقات برای پر كردن فضای كنج‌های خانه از گلدان‌های بزرگ استفاده می‌شود؛ گلدان‌هایی خاص با گونه‌‌هایی از برگ‌های خاص. درست مانند گلدان‌های بنجامین ابلق مادرها در چند سال گذشته كه با وسواس خاصی گوشه خانه‌ها را پر می‌كرد. حالا به جای بنجامین‌ها گلدان‌های عجیب دیگری آمده‌اند. فقط كافی است به اولین گل‌فروشی محل سر زد.

 

 

برای گوشه اتاق خواب تان از یک رخت آویز استفاده کنید

برای گوشه اتاق خواب تان از یک رخت آویز استفاده کنید

شاید باورش كمی سخت باشد اما این روزها یكی از ترفندهای مدرن جلوه دادن خانه‌ها از نگاه طراحان داخلی قرار دادن رخت‌آویز لباس‌ها گوشه اتاق است. چندسالی هست كه در طراحی اتاق‌های خواب امروزی سر و كله میله‌های فلزی بدون داشتن هیچ‌گونه كاور و پوششی پیدا شده است. درست برخلاف كمدهای مسافرتی گذشته كه كاوری پوشیده داشتند و به هر ترفندی لباس‌ها را از دید دور می‌كردند. البته استفاده از رخت‌آویزهای ساده امروزی هم قانون خودش را دارد؛ اول اینكه باید در اتاق‌های بزرگ تعبیه شود و بعد اینكه فقط لباس‌هایی را روی آن آویزان كرد كه بهترین رخت و لباس‌های طرف هستند. خرده‌ریزها باید برود داخل كمدهای اصلی!

 

 

گوشه اتاق خواب تان را، اتاق کار خود کنید

گوشه اتاق خواب تان را، اتاق کار خود کنید

معمولا بزرگ‌ترین مشكل افراد برای كار كردن در خانه نداشتن محل مناسبی برای قرار دادن لوازم كار است. این روزها كه دوركاری اهمیت خودش را پیدا كرده خیلی‌ها هنوز به كار كردن در خانه عادت نكرده‌اند برای اینكه نمی‌دانند لوازم مورد نیاز برای كارهای روزمره‌شان را در كجای خانه كوچك‌شان جای دهند. بهترین شرایط در این مواقع زمانی است كه یكی از اتاق‌های خانه فضای كنج دست‌نخورده‌ای داشته باشد. آن‌وقت می‌شود به‌راحتی و البته با كمی نظم و ترتیب هم پرونده‌های كاری را سر و سامان داد و هم بقیه لوازم را مرتب كرد. یادتان باشد مشغول بودن به معنی بی‌نظمی نیست؛ حتی اگر محل كار گوشه اتاق خانه آدم باشد.

 

 

گوشه خانه تان را با وسایل قدیمی تزیین کنید

گوشه خانه تان را با وسایل قدیمی تزیین کنید

با استفاده از وسایل خاص می‌شود به خانه شخصیت داد به‌ خصوص این روزها كه استفاده از وسایل خاك‌ خورده قدیمی باب شده است. این روزها هر كسی یادگاری از مادر بزرگ را از داخل انباری بیرون می‌كشد و كنار خانه‌اش می‌گذارد. این یادگاری‌ها بهترین وسایلی است كه می‌شود آنها را در گوشه دنج خانه جای داد. مانند این میز چرخ خیاطی قدیمی كه صاحبش آن را با وسواس تمام در پخی بی‌استفاده خانه قرار داده و با سلیقه روی آن وسایلی گذاشته كه نشان‌دهنده حال و هوای همان فصل است. وسایل چیده شده روی دكوری خانه به تناسب فصل تغییر می‌كند اما اصل ماجرا همان میز یادگاری مادربزرگ است كه در كنج خانه خودنمایی می‌كند.

 

 

گوشه اتاق تان را جایی برای مطالعه تان درست کنید

گوشه اتاق تان را جایی برای مطالعه تان درست کنید

یك راه‌حل ساده و البته بسیار مفید برای پر كردن جای خالی خانه. درست كردن یك اتاق مطالعه كوچك آن هم فقط با قرار دادن یك صندلی راحتی ساده و یك چراغ‌ پایه‌بلند، بدون نیاز به میز و لوازم اضافی دیگر. شاید در نگاه اول قرار گرفتن صندلی تك در كنار خانه با آباژور كنارش كمی عجیب به نظر برسد اما سبد كتاب‌های كوچكی كه در كنار صندلی قرار می‌گیرد می‌تواند این مشكل را هم حل كند. هر چند در طراحی مدرن امروزی هر چیدمان غیرمتعارفی به نوعی خاص بودن تلقی می‌شود؛ ضمن اینكه داشتن یك جای مطالعه خوب برای ساعت‌های خلوتی خانه به همه این حرف و حدیث‌ها می‌ارزد!

 

منبع : سایت بهترینها
1623
مطـالــب مرتـبــــط را بخوانید