در روزهای با هوای آلوده سوپ کلم بخورید!

اثر سریع آلودگی هوا بر بدن

پدیده نامطلوبی که در فصول سرد سال بخصوص در شهرهای بزرگ و صنعتی ممکن است بروز نماید،سکون هوای آلوده در یک منطقه می باشد که باعث مشکلات فراوانی برای سیستم تنفسی شهروندان بخصوص افراد مسن می گردد.

 

نتایج تحقیقات علمی در مورد اثرات مخرب آلودگی هوا بر بدن

تحقیقات دانشمندان انگلیسی بر روی بیماران مبتلا به آسم و انسداد عروق ریوی در شهرهای با آلودگی بالای هوا، نشان داده که غلظت بالای رادیکال های آزاد موجود در هوای آلوده می توانند منجر به تخریب سریع سلول های تنفسی این افراد نسبت به افراد سالم شوند و فرد را به سرعت به سمت مراحل پیشرفته ابتلا به بیماری های قلبی و عروقی، سرطان و بیماری های حاد تنفسی سوق دهد.

 

چگونه می توان در برابر عوارض آلودگی هوا ایمن شد؟

از گذشته های دور، توصیه متخصصان سلامت، مصرف شیر و لبنیات برای محافظت بدن در برابر عوامل مضر در محیط های با هر نوع آلودگی هوا بود. اما امروزه اعتقاد بر آن است که شیر و لبنیات به تنهایی نمی توانند در محافظت بدن در برابر آلودگی های هوا چندان موثر باشند.

از سوی دیگر برخی تحقیقات انجام گرفته در شهرهای بزرگ صنعتی در انگلستان نشان داده که در این دوران میزان ذخایر بدن برای تقویت سیستم ایمنی کاهش می یابند. به همین دلیل برخی از متخصصان سلامت ادعا می کنند که مصرف مکمل های ویتامنی در دوران تشدید آلودگی هوا می توانند بسیار سودمند باشند. اما مطالعات متخصصان تغذیه در انگلستان نشان داده که مصرف متنوع میوه و سبزی به طور مداوم و حداقل 120 تا 130 گرم در هر وعده غذایی، می تواند در تقویت سیستم های ایمنی بدن سیار سودمند باشند.
کلم ضد آلودگی هوا

به علاوه این که گروهی دیگر ازمطالعات تغذیه ای هم نشان داده اند که مصرف کلم بروکلی به صورت سوپ کلم در روزهای با اوج آلودگی هوا می تواند مردم را از عوارض سوء مواد مضر معلق در هوا در روزهای آلوده محافت نماید. 

در نتیجه، سعی نماییددر روزهای با آلودگی هوا حتما یک پیاله سوپ سبزیجات حاوی کلم بروکلی در هر وعده اصلی غذایی میل نمایید.

منبع : seemorgh.com
570
مطـالــب مرتـبــــط را بخوانید