دستاورد بزرگ دانشمندان در درمان آسیب‌های کبدی

محققان دانشگاه ادینبورگ اسکاتلند در دستاوردی بزرگ برای درمان بیماران مبتلا به آسیب‌های کبدی، روش جدیدی را برای پرورش سلول‌های کبد از سلول‌های بنیادی توسعه داده‌اند که مقرون به صرفه بوده و می‌تواند برای تولید انبوه سلول درجه بالینی سازگار شود.

این فرآیند شامل پرورش سلول‌ها بر روی مواد تعریف شده و بدون نیاز به محصولات حیوانی است که درمان‌ها را برای استفاده بر روی مردم ایمن‌تر می‌سازد.

سلول‌های کبد تاکنون به عنوان درمان‌هایی برای مبتلایان به آسیب‌های کبدی مورد استفاده بوده و در برخی موارد موفقیت‌آمیز بوده‌اند. در حال حاضر، اندامهای اهدایی تنها منبع این گونه سلول‌ها به شمار می‌روند.

پرورش سلول‌های کبد از سلول‌های بنیادی می‌تواند منبع نامحدودی برای درمان بیماران ارائه کند اما شرایط مورد استفاده کنونی برای تولید این گونه سلول‌ها جهت تولید انبوه مناسب نیستند.

روش‌های موجود همچنین بر استفاده از محصولات حیوانی مشتق شده از تومورها تکیه دارند که نمی‌توان آن‌ها را به بیماران ارائه کرد.

به گفته دانشمندان، گام بعدی آن‌ها، ارزیابی مقتضی بودن این سلول‌ها برای استفاده در مدل‌های پیش‌بالینی مناسب است.

رویکرد جدید بجای محصولات حیوانی از مواد مصنوعی برای پرورش سلول‌ها استفاده می‌کند. این فرآیند شامل نسخه‌های مصنوعی از مولکول طبیعی laminins است. این مولکول بخشی از چارچوب پشتیبانی است که اطراف سلول را گرفته و ساختار پیچیده یک بافت را شکل می‌دهد.

محققان دریافتند که پرورش سلول‌های بنیادی بر روی laminins، آن‌ها را بسیار کارآمدتر از روشهای قبلی به سلول‌های کبد سازمان‌یافته تبدیل می‌کند.

این یافته‌ها در مجله Stem Cell Reports منتشر شده است.

منبع : ایسنا
585
مطـالــب مرتـبــــط را بخوانید