دستور پخت برنج اسپانیایی

برای پخت برنج به سبک اسپانیایی نیازی به کار سختی نیست. تنها دستورالعمل زیر را دنبال کنید.

برای پخت برنج اسپانیایی در ابتدا باید برنج خام را با پیاز و سیر برشته‌کرده و سپس آن را در آب مرغی که به آن گوجه‌فرنگی اضافه کرده‌اید بپزید. برشته کردن برای ایجاد مزه‌ی بادامی و بسیار خوب این برنج ضروری است. با وجودی که می‌توان آب گوشت را جایگزین آب مرغ کرد، هیچ‌چیز جای آب مرغ خانگی را نمی‌گیرد، چون طعم غنی آن در زمان پخت جذب برنج می‌شود.

مواد لازم

 

برنج اسپانیایی
روغن زیتون 2 قاشق غذاخوری  (می‌توانید تا یک چهارم پیمانه نیز استفاده کنید)
پیاز 1 عدد ، کاملاً خردشده (حدود 1 پیمانه)
سیر 1 حبه ، ساتوری شده
برنج سفید 2 پیمانه دانه بلند یا متوسط
آب مرغ 3 پیمانه  (یا اگر گیاه‌خوارید آب سبزیجات)
رب یا گوجه‌فرنگی 1 قاشق غذاخوری رب و یا یک پیمانه گوجه‌فرنگی تازه خردشده یا پخته‌شده و صاف شده
پونه‌ی کوهی کمی
نمک 1 قاشق چای‌خوری

نکته

نسبت میزان آب با برنج را بررسی کنید. این میزان می‌تواند با توجه به نوع برنج از 1 به 1 تا 2 به 1 متغیر باشد. اگر هر پیمانه برنج شما 2 پیمانه آب لازم دارد، بنابراین برای این غذا از 4 پیمانه آب مرغ برای 2 پیمانه برنج استفاده نمایید.

روش تهیه

1- روغن زیتون را در یک ماهیتابه‌ی بزرگ روی شعله‌ی متوسط یا زیاد گرم‌کنید. برنج را به آن افزوده و تا زمانی که تقریباً با روغن پوشانده شود آن را هم بزنید. این ترکیب را روی شعله‌ی متوسط یا زیاد پخته و مدام آن را هم بزنید. این کار را تا زمانی که بیشتر برنج برشته شود ادامه دهید. پیاز را به آن اضافه کرده و بپزید. برای 3 دقیقه‌ی دیگر مدام آن را هم بزنید تا پیازها شروع به نرم شدن کنند. سپس سیر را به آن افزوده و حدود یک دقیقه دیگر تا زمانی که پیازها شفاف و نرم شوند آن را بپزید.

 

 

2-برای صرفه‌جویی در زمان می‌توانید آب مرغ را در یک ظرف دیگر ریخته تا به همراه سس گوجه‌فرنگی، پونه و نمک جوش بیاید.  برنج برشته را به آب مرغ در حال جوش اضافه کنید. (و یا آب مرغ را به برنج اضافه کنید، بستگی به این دارد که کدام ظرف در دارد) و یا می‌توانید مرحله‌ی جوش آوردن آب مرغ را انجام نداده و تنها آن را (همراه با گوجه‌فرنگی و غیره) به برنج اضافه کنید. همه مواد را جوش آورده، درب قابلمه را بسته و شعله را کم کنید تا باز هم به آرامی بجوشند. برای 15 الی 25 دقیقه آن‌ها را بپزید. زمان پخت بستگی به نوع برنج و راهنمای روی بسته‌ی آن دارد. سپس قابلمه را از روی شعله برداشته و بگذارید برای 5 دقیقه بماند.

 

3- با یک چنگال یا قاشق به آرامی برنج را از هم باز کنید و سرو نمایید.

 

 

 

منبع : wiki.5040.ir
568
مطـالــب مرتـبــــط را بخوانید