دلایل و علائم سرطان پوست

سرطان پوست شایع‌ترین سرطان بدخیم بدن است. در صورتیکه تغییری در پوست شما ایجاد شد و یا خال‌ها دچار تغییراتی شدند یا زخمی ایجاد شد که بهبودی و ترمیم خوبی نداشت حتماً در نخستین فرصت به پزشک مراجعه کنید.
سرطان پوست شایع‌ترین سرطان بدخیم بدن است. علت اصلی سرطان‌های پوست تماس طولانی با نور خورشید به‌خصوص اگر باعث آفتاب‌سوختگی و تاول شود. پوست دارای لایه‌های اصلی متعدد و انواع مختلفی از سلول‌ها است. لایه فوقانی پوست، اپیدرم نامیده می‌شود که حاوی 3 نوع سلول است.
سرطان پوست چند نوع است ضایعات پیش سرطانی، ضایعات پوستی‌ای هستند که سرطانی نیستند ولی باگذشت زمان سرطانی می‌شوند.
سرطان پوست شایع‌ترین سرطان بدخیم بدن است.
علت ایجاد سرطان پوست
تماس طولانی با نور خورشید علت اصلی سرطان های پوست است به‌خصوص اگر باعث آفتاب‌سوختگی و تاول هم شده باشد همچنین تماس شغلی با بعضی مواد شیمیایی از قبیل ذغال سنگ و آرسنیک. سرطان پوست ممکن است زمینه ارثی نیز داشته باشد.
نشانه‌های سرطان پوست
سرطان پوست بیشتر شبیه لکه‌های معمولی پوستی است به همین دلیل هر ضایعه مزمن و غیرعادی باید موردتوجه قرار گیرد خصوصاً هر تغییری در اندازه، رنگ، شکل یا ضخامت خال‌ها را باید تحت نظر داشت.
آفتاب‌سوختگی و نور آفتاب
آفتاب‌سوختگی و اشعه فرابنفش به‌سادگی می‌تواند به پوست صدمه بزند و این صدمه می‌تواند موجب سرطان پوست شود. به خاطر داشته باشید که سرطان پوست خیلی به‌کندی رخ می‌دهد آفتاب‌سوختگی که در این هفته در شما ایجاد می‌شود ممکن است در 20 سال بعد یا بیشتر، باعث ایجاد سرطان پوست شود.
وراثت: در صورتیکه سابقه سرطان پوست در خانواده شما وجود دارد، شما احتمالاً در معرض خطر بیشتری هستید.
محیط: هر چه لایه اوزون کمتر شود میزان رسیدن پرتو فرابنفش به زمین بیشتر می‌شود.
عوامل مستعد کننده سرطان پوست:
افرادی که پوست سفید دارند یا رنگ چشم آن‌ها روشن است.
افرادی که تعداد زیادی خال‌های بزرگ و با اشکال نامنظم دارند.
افرادی که در خانواده آنها فرد یا افرادی سابقه سرطان پوست داشته‌اند.
افرادی که سابقه مواجهه طولانی با نور شدید آفتاب یا سابقه آفتاب‌سوختگی شدید دارند.
افرادی که در مکان‌هایی با ارتفاع زیاد زندگی می‌کنند و بیشتر سال تابش آفتاب دارند.
افرادی که به علتی پرتو درمانی شده‌اند.
کاهش خطرات سرطان پوست
آفتاب‌سوختگی شدید می‌تواند خطر سرطان پوست را به میزان 50 درصد افزایش دهد.
خود را کمتر در معرض تابش نور خورشید قرار دهید، به‌ویژه در اواسط روز و بین ساعات 10 صبح و 3 بعدازظهر زیرا تابش پرتوهای خورشید شدیدتر است.
کرم‌های ضد آفتاب حداقل با فاکتور محافظتی 15 یا بیشتر را در مناطقی از بدن که در معرض نور خورشید است به کار ببرید (کرم‌های ضد آفتاب و سریع لطیف)
از عینک آفتابی مناسب و لباس‌های مناسب که بیشتر سطح بدن را محافظت کنند استفاده کنید. لباس‌هایی که رنگ روشن دارند مناسب‌تر هستند.
کلاه‌های لبه‌دار که هم بر صورت و هم بر پشت گردن شما سایه می‌اندازند، پوشش‌های خوبی هستند.
در صورتیکه تغییری در پوست شما ایجاد شد و یا خال‌ها دچار تغییراتی شدند یا زخمی ایجاد شد که بهبودی و ترمیم خوبی نداشت حتماً در نخستین فرصت به پزشک مراجعه کنید.
در هنگام شنا مراقب پوست بدن باشید زیرا حتی در زیرآب نیز دچار آفتاب‌سوختگی می‌شوید.
از سبزیجات و میوه‌جات به مقدار زیاد استفاده کنید. سیگار و مخدر را کنار بگذارید و مواد غذایی را تازه مصرف کنید و از مصرف اشکال دودی، شور و ترشی خودداری کنید.
ورزش می‌تواند از بروز کلیه سرطان‌ها به شکل عمومی پیشگیری کند و اثرش بیشتر در سرطان‌های شایع مانند روده بزرگ و سینه مشاهده می‌شود.

منبع : تسنیم
559
مطـالــب مرتـبــــط را بخوانید