دیدنی های سومالی، جاذبه های گردشگری سومالی

سومالی در سواحل شرق قاره آفریقا و بروی خط استوا و قسمت شمالی آن بین خلیج عدن در قسمت شمال و اقیانوس هنددر شرق واقع شده است. این کشور به همراه اتیوپی و جیبوتی را معمولاً بعنوان شاخ آفریقا مورد اشاره قرار می دهند. سومالی در « شاخ افریقا» قرار دارد . بخش اعظم جنوب را جلگه های کم ارتفاع تشکیل می دهد ، در حالی که کوههای نیمه کم آب در شمال واقع است . مرزهای سومالی در شمال غرب به جیبوتی، در غرب به اتیوپی و در جنوب غرب به کنیا محدود می گردد. سومالی از مستعمره پیشین ایتالیا منطقه تراست سومالی و مستعمره پیشین انگلستان سومالی لند تحت الحمایه انگلستان (که هم اکنون در پی شناخت استقلال خویش توسط جامعه جهانی است) تشکیل شده است. طول خط ساحلی سومالی ۳۰۲۵ کیلومتر است که بیشترین ساحل در بین کشورهای آفریقائی بحساب می آید.سومالی داغ و عمدتاً خشک است . کل بارندگی سالانه در شمال کشور فقط 330 میلی متر است .

 

تاریخ

استقلال از سلطه قیمومیت انگلیسی سومالی لند پادشاهی انگلستان در مورخ ۲۶ ژوئن سال ۱۹۶۰ اعلام گردید. در تاریخ ۱ ژوئیه سال ۱۹۶۰، اتحاد انگلیسی و سومالی لند ایتالیائی سابق بوقوع پیوست. اتحاد سومالی با شوروی زمانی پایان یافت که شوروی از اتیوپی در بازپس گیری اوگادن حمایت کرد , در اواخر دهه ی 1980 گروه های مخالف درون سومالی زیاد باره را به مبارزه طلبیدند . در ژانویه ی1991 آنان پایتخت را اشغال و زیادباره را سرنگون کردند ، ولی گروه های رقیب بخش های شمالی و جنوبی را به کنترل خود درآوردند . زیر بنای سومالی در جنگ داخلی تلخی از هم پاشید . در 1992 نیرویی به رهبری امریکا مداخله کرد.

زبان

تقریباً تمام مردم به سومالی که زبان رسمی کشور است، صحبت می نمایند. اساس این استاندارد از لهجه هائی است که از استان ماداگ نشات گرفته اند.

 

منبع : akairan.com
726
مطـالــب مرتـبــــط را بخوانید

اهرام در سودان