دیدنی های نیجریه، جاذبه های گردشگری نیجریه

جغرافیا

سرزمین نیجریه، به دور از دریا و بیشه‏های باتلاقی و جنگلهای استواییِ جلگه‏های ساحلی، متشکل است از یک رشته فلاتهای -‏ غالباً -‏ پوشیده از درخت و علفزارهای استوایی. شمال دور نیمه‏بیابانی است. سلسله تپه‏های مجزا بر فراز فلاتها سر کشیده‏اند. بلندترین فلاتها، فلات جوس درمرکز و فلات بیو در شمال شرق کشور است.این کشور از غرب با بنین، از شرق با چاد و کامرون و از شمال با نیجر همسایه است. در جنوب این کشور خلیج گینه، بخشی از اقیانوس اطلس، قرار گرفته است. از سمت شمال با جمهوری صحرا هم مرز است. آب و هوای استوایی باعث پیدایش جنگلهای متراکم و انبوه، در شرق، غرب، و جنوب این کشور شده است. میانگین دمای سالانه، ۳۲ درجه سانتی گراد، همراه با رطوبت فراوان است.

مناطق ساحلی بسیار مرطوب وگرم است، و میانگین دمای آنها به 32 درجة سانتیگراد می‏رسد. بارندگی در ساحل سنگین است ولی با فاصله از دریا تدریجاً کاهش می‏یابد، هرچند از آوریل تا اکتبر فصل باران است. شمال دور و خشک در معرض هارماتان، بادی داغ که از سوی صحرای بزرگ می‏وزد، قرار دارد.

شهرهای مهم: لاگوس, ایبادان, کانو, اوگبوموشو, اوشوگبو, ایلورین
مساحت: 923.768کیلومتر مربع
خط ساحلی: 853کیلومتر
مختصات جغرافیایی: 10 درجه شمالی و 8 درجه شرقی

تاریخ

نیجریه پرجمعیت ترین کشور قاره آفریقا است که به دلیل تنوّع فراوان قومی و نژادی طی چند سال گذشته شاهد درگیری های زیادی بوده است. تاریخ اولین سکونت در این کشور به ۹ هزار سال قبل از میلاد مسیح باز می گردد. با این حال در سده ۱۹ میلادی این کشور مستعمرهبریتانیا شد تا اینکه در سال ۱۹۶۰ دوباره استقلال خود را به دست آورد. در 1914 نواحی ساحلی و درونی با یکدیگر متحد شده و بزرگ‏ترین مستعمرة افریقایی بریتانیا را تشکیل دادند، ساختار فدرال دست و پاگیری که در 1954 وضع شد نتوانست رقابتهای محلی پس از استقلال ( 1960) را محدود کند. در 1966، سِر ابوبکر تفاوا بالِوا ( 1912 تا 1966 )، اولین نخست‏وزیر کشور و دیگر سیاستمداران برجسته طی کودتایی نظامی ترور شدند. پس از کودتایی که ژنرال یعقوب گاون را به قدرت رساند، وقتی که ناحیة شرقی کشور -‏ موطن مردمان ایبو -‏ کوشید با نام بیافرا از فدراسیون جدا شود، جنگ داخلی سختی ( 1967 تا 1970 ) درگرفت. گرچه با شکست بیافرا، ناحیة شرقی بار دیگر ادغام شد، نیجریه از لحاظ سیاسی بی‏ثبات باقی ماند. پس از استقلال در دوره های مختلف گرفتار حکومت های نظامی شد. سرانجام در سال ۱۹۹۹ برای نخستین بار انتخابات آزاد در این کشور برگزار شد.

 

منبع : akairan.com
1028
مطـالــب مرتـبــــط را بخوانید

اهرام در سودان