,[categoriy]


رابطه رنگ لباس با روابط اجتماعی

روح و روان انسان دارای خصوصیاتی است که تأثیر بسیار زیادی بر رفتارهای آدمی دارند. در این میان نوع لباس و رنگ لباس افراد نیز بر حالات ارتباط اجتماعی شان تأثیر دارد. این مطلب را اختصاص داده ایم به بررسی اینگونه رابطه ها که امیدواریم بپسندید.

,[categoriy]

چون رنگ ها در دنیای مد و لباس اهمیت فراوان دارند و انتقال دهنده معانی گوناگون هستند، طراحان لباس همواره در به کار بردن آن ها حساسیت خاصی نشان می دهند و به جهت آن اثرات متفاوتی بر خلق و خو و رفتار افراد باقی می گذارند.

رنگ های مختلف و تاثیرشان بر نوع روابط با دیگران

به گفته نورما کامالی، یکی از طراحان مد: «عمدتا رنگ سیاه رنگی برگزیده و ممتاز است، اما این روزها کاربرد کمتری دارد و بیشتر در مراسم عزاداری به کار برده می شود. در صنعت مد، رنگ سیاه رنگی است که در بروز یا تشدید حالت افسردگی و غم تأثیر بسیاری دارد.» این در حالی است که دکتر جودیت واترز، استاد روان شناسی دانشگاه فرلی دیکنسون معتقد است: «رنگ های روشن باعث افزایش روحیه و ایجاد حالت شادابی، به ویژه پس از روزهای غمگین زمستان می شود.»

باید بدانید مردم بیش از آن که به حرف های شما توجه داشته باشند به نوع لباسی که پوشیده اید و رنگ لباس شما توجه دارند. بنابراین رنگ لباس شما می توانند همچون مهمانی ناخوانده بر روابط شما با دیگران اثر داشته باشند. به همین ترتیب شاید پوشیدن لباس های با رنگ های اسپرت و نمایشی به کمی اعتماد به نفس نیاز داشته باشد. به طوری که به عقیده جون روچ، از مشاورین طراحی و مد: در صورتی که نمی خواهید توجه و واکنش ناخودآگاه مردم را به سوی خویش جلب نمایید بهتر است استفاده از این نوع رنگ ها را کنار بگذارید چرا که نمی توانید خود را در آن ها پنهان کنید.» از طرف دیگر پیشنهاد واترز این است: «اگر می خواهید جدی گرفته شوید بهتر است به جای رنگ های تند و فسفری بیشتر از رنگ های مات استفاده کنید.»

,[categoriy]

کامالی نیز همچون روچ که اعتقاد دارد رنگ ها به انسان انرژی می دهند، می گوید: «تنوع رنگی الهام بخش است. پوشیدن لباس های رنگی در افراد تجربه ای بسیار متفاوت از پوشیدن لباس های سیاه را ایجاد می کنند. رنگ ها مانند خورشید سرشاراز نور و روشنایی اند و حالتی خوشبینانه و زندگی بخش را به وجود می آورند.» به نظر روچ؛ رنگ سبز نماد رشد و شکوفایی است و از آن جایی که پرانرژی ترین رنگ محسوب می شود، با پوشیدن آن احساسی از تندرستی و خوشبختی را در فرد به وجود می آید. رنگ نارنجی نیز از انرژی زیادی برخوردار است و گرما، آتش و حاصلخیزی را القا می کند. این در حالی است که رنگ زرد، یکی دیگر از رنگ های پرانرژی، سرزندگی، حرکت وجوانی است.

اما رنگ سرخ، با مفهومی از حمایت، شجاعت، و علاقه و اشتیاق شدید همراه است. در این میان طیف های مختلف رنگ آبی هر یک معانی متفاوتی را انتقال می دهند: آبی روشن نشان آب، آسمان و بهشت است، آبی متوسط دوستی و صمیمیت خالصانه، و آبی کهربایی زورمندی، چالاکی و جنبش به همراه دارد. رنگ ارغوانی نیز که جزو رنگ های سلطنتی است از جمله رنگ هایی است که قدرت، بزرگی و فراوانی را به ارمغان می آورد. اما رنگ بنفش از آن جایی که برانگیزانده هیجانات و عواطف است، به نظر روچ بهتر است در اطراف افراد بیمار به کار برده نشود چرا که با تخلیه هیجانی او، وی را ضعیف تر می کند.
اکنون ورا وانگ، یکی دیگر از طراحان لباس به سراغ طراحی لباس های رنگی به جای لباس های همیشه سفید عروس رفته و می گوید: «به همان اندازه که عاشق سنت لباس سفید برای عروس هستم، فکر می کنم کمی تخطی از این سنت هم می تواند زیبا و جالب باشد. به کار بردن رنگ های آبی، صورتی، زرد و سبز روشن به جای سفید در لباس عروس غیرمنتظره و بسیار هیجان انگیز است.»

به عقیده کامالی انواع رنگ در مدهای لباس چیزی بیش از تمایلات آنی و بی هدف است و تغییرات ناگهانی در آن بیشتر از ایجاد و تغییرات فاحش در مدل لباس تأثیر می گذارد. رنگ همچون خونی در رگ های دنیای مد در جریان است. پس در ترکیب رنگ لباس هایتان دقت کنید!

منبع : akairan.com
754
مطـالــب مرتـبــــط را بخوانید