راهنمایی برای معاینات بارداری

مهم‌ترین عامل پرورش کودکی سالم، یک برنامهٔ کامل قبل از زایمان است. در طول این معاینات منظم، پزشک، رشد کودک و سلامتی شما را بررسی نموده و هر مشکلی را به محض بروز، درمان می‌کند. شما و پزشک‌تان در طول این ۹ ماه دوستانی صمیمی خواهید‌شد، بنابراین باید کسی را انتخاب‌کنید که به او اعتماد داشته باشید.

پزشکان متخصص زنان و زایمان، متخصص مراقبت از زنان باردار هستند؛ اما همهٔ پزشک‌ها، نظرات یکسانی در خصوص برخی از شیوه ها ندارند. آسودگی خاطر از شیوه و فلسفهٔ پزشک‌تان، یک تجربهٔ خوب را برای‌تان تضمین می‌کند. از دوستان و اقوام خود راجع به پزشک مورد علاقه‌شان سوال کنید.
به محض اینکه احساس کردید باردار هستید، به پزشک مراجعه کنید. پزشک سوابق بلند مدت شما و همسرتان و هر گونه بارداری قبلی، بیماری یا اختلالات ژنتیکی را که ممکن است در هر خانواده‌ای وجود داشته باشد، از شما می‌پرسد. همچنین راجع به هر نوع عادتی که ممکن است سلامت کودکتان را به خطر بیاندازد، مانند سیگار، انواع مخدر‌ها، یا استفاده از دارو صحبت خواهید کرد. تمامی اطلاعات شما به طور محرمانه نگه داشته می‌شود.

به علاوه، پزشک شما را معاینه کرده، آزمایش تجویز نموده، تاریخ زایمان را مشخص می‌کند و وزنتان را وارد جدول می‌کند. ممکن است ویتامین‌های دوران بارداری، آهن و اسیدفولیک تجویز کند و توصیه‌هایی در مورد رژیم غذایی و ورزش به شما بدهد.

تعداد مراجعهٔ شما به پزشک (بمنظور مراقبت‌های دوران بارداری)، بستگی به محیط و شرایط خودتان دارد. یک بارداری معمولی ۴۰ هفته طول می‌کشد و به ۳ دورهٔ سه ماهه تقسیم می‌شود. در طول سه ماههٔ اول و دوم، حتماً باید ماهی یک بار پزشک‌تان را ببینید. بعد از ۲۸ هفته، هر دو هفته یک بار و بعد از هفته ۳۶‌ام، هر هفته تا زمان زایمان ویزیت خواهید شد. خانم‌هایی که در معرض خطرات بیشتری قرار دارند، باید بیشتر به پزشک‌شان مراجعه کنند. این خانم‌ها ممکن است در نگه داشتن بچه یا باردار شدن مشکل داشته‌باشند، سن بالای ۳۵ سال، چندقلویی، دارای خطر نقص تولد و یا شرایطی مانند دیابت بارداری، و حالتهای دیگری که می توانید از پزشکتان جویا شوید، باشند.

در هر معاینه درصورت لزوم پزشک برای شما آزمایش ادرار تجویز می‌کند تا مطمئن شود که میزان قند و پروتئین‌ خون‌تان نرمال است. همچنین افزایش و کاهش وزن شما را بررسی می‌کند، فشار خون‌تان را بررسی کرده و دست‌ها و پا‌های‌تان را از نظر وجود تورم معاینه می‌کند. اندازهٔ رحم را نیز اندازه‌گیری و ضربان قلب کودک را بررسی می‌کند. ویزیت‌ها این فرصت را در اختیار شما قرار می‌دهد که راجع به مسائل بسیاری از او سوال‌کنید. بنابراین سوال‌‌های‌تان را فهرست کنید تا هنگام مراجعه به پزشک چیزی را از قلم نیاندازید.

توصیه مشاور: در توصیه‌های دوران بارداری علاوه بر رژیم غذایی و ورزش، علایم خطر در دوران بارداری و راه‌های تشخیص آن، به مادر باردار شرح داده می‌شود. نکته دیگر، برخی از پزشکان علاوه بر بررسی اِدِم (یا وِرم) ترجیح می‌دهند یک معاینه فیزیکی کامل از شما بعمل آورند.

 

منبع : parsegard.com
671
مطـالــب مرتـبــــط را بخوانید