راهنمای سلامت برای زنان پرمشغله!

اگر شما هم جزو زنان پرمشغله هستید و فرصت اینکه به خود برسید را ندارید ،هم اکنون این ۵ راهکار را برای حفظ سلامت خود به کار ببندید

“من به طرز دیوانه‌کننده‌ایی پر مشغله‌ام.”
به طرز دیوانه‌کننده‌ای پر مشغله، به چه معناست؟ یعنی ما دیوانه‌ایم؟ یا فقط کمی بیشتر از مشغول بودنِ ساده است؟ چه موقع اجازه داریم برای توصیف زندگیمان اینچنین سخن بگوئیم؟
کارهای روزانه هرگز تمامی ندارد. تقویم‌های ما با رنگ‌های چندگانه آزادی ما را در خود بلعیده‌اند. در این جریان، عادت‌های خوب، مانند ورزش و برنامه‌ریزی برای جذب غذاهای مغذی در کنار کار، منتظر پسر تلفنچی ماندن و یا بردن بچه‌ها به کلاس‌های مختلف و یا کلاس ورزش نیز جای دارد.

پس چطور از این مشغله‌های دیوانه‌وار رها شویم؟ یا حداقل از تاثیر آن بر سلامتمان کم کنیم؟ به‌عنوان یک پزشک و مسول یک مرکز سلامتی در زندگی شخصی‌ام و فردی که تازه مادر شدن را تجربه می‌کنم و مدیر همانگ‌کننده‌ی شام و یا مسول تمام شدن پوشک بچه و ماموریت‌هایی در مسائل شخصی‌ام، حس سقوط از پشت سر را دارم. اما در عین می‌دانم که می‌توان کارهایی هر چند جزئی برای حل این معضلات یافت.

این دلیل پدیدار شدن ستون جدید ماست: راهنمایی زنان پرمشغله. توصیه‌های عملی و اطلاعات پزشکی و همچنین دیدگاه‌های شخصی را می‌توانید در این ستون ‌بیابید (چون‌که من هم درست همین جا و در سنگر شما هستم.) من هم به دنبال اطلاعات علمی و مقالات مفید و یا ساختگی هستم. زیرا اگر تنها ۲۵ دقیقه زمان داشته باشید، باید آن‌را صرف انجام چیزی کنید که دوست دارید. بخواهید. کار کنید.
۵ کاری که می‌توانید از همین امروز انجام دهید و علم نشان داده سلامتتان را بهتر می‌کند، استرستان را کم و انرژیتان را افزایش می‌دهد، هم اکنون شروع ‌کنید. کارهایی برای انجام داریم اما زمانی برای «دیوانگی» نداریم.

۱- برقصید.

واقعا؟! تصور کردید می‌خواهم بگویم، پیاده‌روی کنید؟ این هم خوب است. اما اگر کسی در اطرافتان نیست و شما را تماشا نمی‌کند (بچه‌کوچک من به‌حساب نمی‌آید، چون فکر می‌کند رقصیدن من فوق‌العاده است.) بیانسه شوید و شروع کنید. در بقیه موارد انتخاب من دویدن است. ممکن است شما حرکات کلاس زومبا را ترجیح دهید.
نکته این است که: مزیت‌های فعالیت فیزیکی بسیار مهم‌تر از وقتیست که برای انجام آن می‌گذارید. ورزش کردن سلامت استخوان‌ها را بهتر می‌کند، شما را آرام می‌سازد، زمانی که صرف نشستن می‌کنید را می‌کاهد (که اثبات شده نشستن به طور مستقیم اثر بدی روی سلامت می‌گذارد)، خوابتان را بهتر می‌کند و موجب ترشح اندورفین‌های کوچک و دوست داشتنی می‌شود. حداقل ۲۰ دقیقه ورزش در روز و سه تا چهار بار در هفته داشته باشید.
نکته: اگر خواهان بهبود سلامت کلی بدن، حفظ یا کاهش وزن و سرحال بودن هستید، بدانید که ورزش کردن اختیاری نیست.

۲- به مادرتان ( خواهر یا بهترین دوستتان) تلفن بزنید.

طبق نظر دکتر کیت، رییس بخش پرشکی Sharecare، صحبت کردن با مردم و داشتن رابطه احساسی، تنها و بهترین محافظ در برابر تاثیرات بد استرس است. همچنین روابط قوی اجتماعی امید به زندگی را افزایش می‌دهد. چرا؟ اعضای خانواده و دوستانتان کسانی هستند که نه تنها برای سپری کردن زمان‌های پر استرس به شما کمک می‌کنند، بلکه هنگامی که برای رسیدن به هدف‌هایتان تلاش می‌کنید بزرگترین مشوق شما خواهند بود.

۳- کیوی یا گلابی یا میوه ستاره‌ای بخورید. یا هر میوه‌ای که به طور طبیعی نمی‌خورید.

دو مزیت آنها: اول، خوردن میوه راهی لذیذ برای تامین ویتامین‌ها و مواد معدنی توصیه‌ی شده روزانه است. مطالعات نشان داده است که ویتامین‌ها و مواد معدنی که از طریق میوه‌ها بدست می‌آورید، بسیار موثرتر از آن‌هایی است که با خوردن قرص تامین می‌شود. دوم، هر زمان که به رژیم غذاییتان تنوع بخشید، با دریافت ترکیبی مناسب از ریزمغذی‌ها سلامتتان را تقویت می‌کنید. دفعه بعد که به فروشگاه می‌روید، به قفسه‌هایی فراتر از قفسه‌های سیب‌های معمول و کاهوها نگاه کنید.

۴- آرام برانید.

من در اینجا استعاری صحبت نمی‌کنم. آرام رانندگی کنید. خیلی زود دریافتم که رانندگی با سرعت غیر مجاز خطر تصادف را تا ۳۵٪ افزایش می‌‌دهد. رانندگی با سرعت غیر مجاز تا ۱۸ برابر احتمال مرگ ناشی از تصادف رانندگی را افزایش می‌دهد. بله، ۱۸ برابر! دیوانگی این است.

۵- تلویزیون و سایر وسایل برقی را از اتاق خوابتان خارج کنید.

دیشب ایمیلم را از روی تختم چک کردم. از آنجایی که دیگر نتوانستم بخوابم، زمان زیادی داشتم تا به چگونگی اثر بد آن روی خوابم بیاندیشم. مطالعات نشان می‌دهد که تماشا کردن تلویزیون یا استفاده از سایر ابزار الکترونیکی درست قبل از خواب، ترشح هورمون ملاتونین را متوقف می‌سازد، هورمونی که به کنترل خواب شما کمک می‌کند. بیرون از اتاق خواب وسایل ارتباطات جمعی را چک کنید زیرا عزیزان من، در کنار همه کارهایی که باید انجام دهید شما به خواب نیز نیاز دارید.
من نمی‌توانم برنامه شما را کمتر کنم، اما می‌توانم به بهبود صحت و سلامت شما کمک کنم، پس آنچه برای شما مهمتر و معنادارتر است، انجام دهید. زیرا نکته‌ی همه‌ی این حرف‌ها همین بود.

منبع : ibanoo.ir
610
مطـالــب مرتـبــــط را بخوانید