راهکارهای طلایی برای جوان ماندن

پیر شدن جسم و پوست از آن اتفاقاتی است که چه بخواهیم، چه نخواهیم در مسیر عمر سر راه‌مان قرار می‌گیرد. اين موضوع بعضي‌ها را دچار افسردگي و ناراحتي مي‌كند. خيلي‌ها در جواني فكر نمي‌كنند كه ممكن است روزي بيايد كه با ديدن چروك‌هايشان در آينه يا سفيد شدن موهايشان به‌خودشان يادآوري كنند كه دارند پير مي‌شوند. اما پير شدن يعني به‌دست آوردن يك دنيا تجربه؛ يعني استقامت در مسير سختي زندگي، به همين دليل هم هست كه بعضي‌ها سالمندي را فصل باشكوه زندگي مي‌دانند. همه اينها ارزشمند است اما چكار كنيم كه در اين مسير بتوانيم تجربه به‌دست بياوريم و جسم‌مان كمتر فرسوده شود.از همين امروز و تا دير نشده، با اين كارها از پير شدن جسم و پوست‌تان جلوگيري كنيد.
پوست‌تان را مرطوب كنيد
ظاهر پوست معمولا بستگي به رطوبت آن دارد كه در طول زمان از دست مي‌رود. شما مي‌توانيد اين رطوبت را به كمك مرطوب‌كننده‌هايي كه بسياري از آنها هم داخلي هستند بازگردانيد. بهتر است آنها متناسب با پوست شما انتخاب شوند.
مغزهاي خوراكي بخوريد
اغلب آجيل‌ها داراي آنتي‌اكسيدان و ويتامين E هستند كه به ويتامين جواني معروف است. اگر مي‌خواهيد هميشه پرانرژي باشيد، انرژي‌اي كه از خوردن مغزهاي خوراكي ناشي مي‌شود را ناديده نگيريد.
خوب بخوابيد
خواب يكي از راه‌هاي رسيدن به آرامش و حفظ سلامت است. شاداب ماندن مستلزم بدني آرام است؛ بدني كه به اندازه كافي استراحت كند. قبل از هرچيز بايد بدانيد كه ساعت خوابتان چقدر است. يك هفته وقت بگذاريد و ساعت بدنتان را پيدا كنيد. اين زمان بين افراد از ۷ تا ۹ ساعت متغير است.
ميوه بخوريد
ميوه‌ها سرشار از آنتي‌اكسيدان هستند. آنها براي سلامت انسان و طول عمر عامل بسيار مهمي محسوب مي‌شوند، چون از بروز سرطان جلوگيري مي‌كنند. از ميان آنتي‌اكسيدان‌ها ويتامينC، براي سلامت و شادابي پوست و ويتامينE و بتاكاروتن (ماده‌اي كه در سبزيجات سبز، نارنجي و زرد موجود است) از مهم‌ترين‌ها هستند.
استفاده از كرم ضد‌آفتاب
همانطور كه در معرض آفتاب قرار گرفتن مي‌تواند به سلامت شما كمك كند و ويتامين D لازم براي بدنتان را بسازد اما از طرفي هم براي پوست شما مضر است. براي اينكه پوستي سالم داشته باشيد ضد‌آفتاب بزنيد. اشعه UV موجود در آفتاب يكي از عللي است كه پيري زودرس مي‌آورد.
به اندازه بخوريد
نگه‌داشتن حد اعتدال در خوردن هر چيزي، نكته مثبتي است كه پزشكان تغذيه و پيرترين افراد جهان به ما گوشزد كرده‌اند. خوردن از هر چيزي به ميزان لازم مي‌تواند تمام مواد غذايي لازم براي بدن را فراهم كند. نخوردن و رژيم‌هاي سخت هم به بدن آسيب‌هاي جبران‌ناپذيري مي‌زند.
از برنامه ورزشي پيروي كنيد
ورزش‌هاي نرمشي و سبك، پوست را جوان و شاداب مي‌كنند و جريان خون را در اين ناحيه افزايش مي‌دهند. عرق بدن باعث تحريك توليد ماده‌اي به نام «سبوم» مي‌شود كه خود در ايجاد رطوبت طبيعي پوست مؤثر است. با استفاده از ورزش‌هاي نرمشي و سبك، پوستي شاداب و بدني سالم نيز داريد.
بعدازظهر‌ها چاي بنوشيد
چاي يكي از منابع اصلي آنتي‌اكسيدان‌هاست كه از بروز سرطان جلوگيري مي‌كند. يك ليوان چاي كمرنگ براي رفع خستگي مي‌تواند معجزه كند. چاي سبز هم يكي ديگر از انواع چاي‌هايي است كه با خاصيت آرام‌بخشي براي خلاص شدن از استرس توصيه شده است. امروزه چاي‌ها و دمنوش‌هاي زيادي در بازار وجود دارد.
لوبيا و عدس بخوريد
در طب سنتي فوايد زيادي براي عدس ذكر شده است. در زمان‌هاي قديم كه انواع كرم‌ها وجود نداشت، عدس پخته را براي التهاب‌هاي پوستي به‌كار مي‌بردند. اين ماده به‌عنوان مرهم براي زخم هم به‌كار مي‌رفت. عدس سرشار از پروتئين و ويتامين‌هاي گروه B است. عدس را مي‌توان به‌عنوان يك غذاي كامل هم به‌حساب آورد.
روغن زيتون بخوريد
روغن زيتون از آن روغن‌هاي خوشمزه و ضروري‌اي است كه چربي بد ندارد و براي قلب بسيار مفيد است. اين روغن، پيري سلول‌ها به‌ويژه سلول‌هاي پوستي را به‌خاطر پوليفنول‌ها به تعويق مي‌اندازد. علاوه بر اين، روغن زيتون حاوي امگا ۹‌ نيز است كه فعاليت سلول‌ها را بالا مي‌برد و از پيري آنها جلوگيري مي‌كند.
بدرود‌ اي عادت‌هاي مو سفيدكن
اگر اين كار‌ها را انجام مي‌دهيد، پس مطمئن باشيد كه زود‌تر پير مي‌شويد
بعضي از كار‌ها هستند كه در كاهش طول عمر نقش بسزايي دارند. شايد تغيير دادن عادات زندگي‌تان كمي سخت شده باشد اما يك ضرب‌المثل معروف مي‌گويد «ماهي را هر وقت از آب بگيري تازه است»، پس به اين نبايدها توجه كنيد؛ نبايدهايي كه بايد در مسير عمر به آن دقت داشته و با رعايت آنها هواي خودتان را داشته باشيد.
از شكر پرهيز كنيد: شكر دليل اصلي پيرشدن است كه طول عمر را كاهش مي‌دهد. شكر بين مواد خوراكي از آن دسته مواد ممنوعي است كه باعث مرگ سلولي مي‌شود و متابوليسم بدن را كاهش مي‌دهد. مصرف بيش از اندازه آن در كبد مي‌تواند به چربي تبديل شده و باعث افزايش وزن و چاقي شود. اين ماده حتي مي‌تواند باعث پوسيدگي دندان شود.
سيگار نكشيد: سيگار كشيدن ساده‌ترين راه براي پير شدن است؛ ساده‌ترين راهي كه مي‌توانيد با استفاده از آن طول عمرتان را كاهش دهيد. با سيگار كشيدن نه‌تنها ريه خود را از بين مي‌بريد و در تنفس‌تان مشكل پيدا خواهيد كرد بلكه خيلي سريع پوست‌تان را كدر و پير خواهيد كرد.
كرم‌پودر استفاده نكنيد: استفاده از كرم‌پودر و پنكيك در طول روز رطوبت و الاستيسيتي را از پوست شما مي‌گيرد. متأسفانه اين روزها آرايش كردن امري رايج است درحالي‌كه با اين كار بيشتر افراد به‌دليل استفاده از كرم‌پودر و پنكيك پوستشان را پير مي‌كنند. اين مسئله ربطي به برند خوب و بد ندارد و نمي‌توان گفت كه وقتي از كرم پودر يك برند خوب مي‌خريم، يعني آسيبي به پوستمان نمي‌رسانيم. كرم‌پودر منافذ پوست را مي‌بندد و اين، مقدمه به‌وجود‌آمدن چين و چروك است.
نخوردن زياد گوشت فرآوري شده: تحقيقات نشان داده كساني كه روزانه ۱۶۰ گرم يا بيشتر گوشت فرآوري شده مي‌خوردند در مدت ۱۳سال ۴۴ درصد بيشتر در معرض خطر مرگ بودند. اين افراد بيشتر به‌علت بيماري‌هاي قلبي و سرطان فوت مي‌كردند. افرادي كه زياد گوشت قرمز و فرآوري شده مثل سوسيس، كالباس، هات داگ و… مصرف مي‌كنند بيشتر در معرض خطر سرطان روده هستند. نخوردن گوشت قرمز، كمبودهايي به‌وجود مي‌آورد اما رعايت حد اعتدال به شما كمك مي‌كند سالم‌تر زندگي كنيد.

منبع : همشهری آنلاین
507
مطـالــب مرتـبــــط را بخوانید