روش های طبیعی برای مقابله با گردن درد

 فرقی نمی کند که گردن درد، منشا مکانیکی داشته باشد یا التهابی. این مسئله باعث آزار فرد می شود و وی را از کار و زندگی می اندازد. اما بهتر است قبل از پرداختن به درمان های سنگین و مصرف داروهای شیمیایی، روش های طبیعی و کم خطر را برای تسکین گردن درد انجام دهید.
مرهم هایی که مادربزرگ ها تهیه می کنند اثر خوبی در تسکین برخی دردها دارد. قرار دادن گرما برای رفع گرفتگی عضلانی موثر است، اما در عین حال می توانید با تهیه ی مرهم های دیگر نیز به تسکین دردهایتان کمک کنید. این مرهم برای تسکین کمردرد و همچنین دردهای گردنی موثر است. خاک رس سبز حاوی خواص تسکین دهنده بوده و احیاکننده است. این خاک حاوی خواص ضدالتهابی است و با ایجاد احساس سرما اثر مسکنی برجا می گذارد.
روش استفاده
مقداری خاک رس سبز را با آب مخلوط کنید تا خمیری یکدست حاصل شود. سپس آن را با یک قاشق تمیز روی گاز استریل یا پارچه تمیز مالیده و به شکل مرهم روی گردن تان قرار دهید. می توانید با باند مرهم را ببندید تا تاثیر بیشتری داشته باشد.
عصاره های روغنی ضدالتهاب
عصاره های روغنی حاوی خواص بیشماری هستند و به تسکین دردهای گردنی کمک می کنند. اکثر این عصاره های روغنی، خواص آنتی اکسیدانی و آرام بخشی دارند. عصاره روغنی رزماری و غیره برای این کار مناسب هستند. می توانید با عطار مشورت کنید تا عصاره های روغنی مناسب با شرایط تان را معرفی کند.
روش استفاده
دو قطره از این عصاره های روغنی را به محل دردناک بمالید و ماساژ دهید. می توانید صبح و شب این کار را انجام دهید. توصیه می کنیم ابتدا محصول مورد نظر را روی پوست دستتان امتحان کنید تا مطمئن شوید نسبت به آن آلرژی ندارید.
در صورت کجی گردن و بروز دردهای شدید می توانید ابتدا به مدت 15 دقیقه از سرما و سپس از گرما برای تسکین درد استفاده کنید
همچنین می توانید چند نوع عصاره ی روغنی را به میزان یک قطره (از هر کدام) با یک روغن پایه مانند روغن زیتون یا روغن نارگیل و غیره ترکیب کرده و به گردن تان بمالید.
ماساژ گردن با آرنیکا
گیاه آرنیکا که به آن تنباکوی کوهی نیز گفته می شود، معمولا به صورت پماد، ژل یا کرم در بازار وجود دارد. این گیاه ضددرد است و بهتر است همیشه آن را در جعبه ی کمک های اولیه داشته باشید تا در مواقع لازم برای تسکین دردهای عضلانی تان استفاده کنید.
روش استفاده
مقداری از این روغن را به گردن تان بزنید و با حرکات دورانی آرام ماساژ دهید. آرنیکا خاصیت ضدالتهابی دارد و به همین دلیل بهتر است شب ها که معمولا دردهای مکانیکی بیشتر می شود استفاده کنید.
گرما یا سرما ، متناسب با درد
مادربزرگ ها برای تسکین دردهای اینچنینی همیشه گرما یا سرما را پیشنهاد می کنند. استفاده از این روش باید متناسب با نوع درد باشد. سرما خاصیت انقباض کننده دارد. به همین ترتیب باعث کاهش قطر رگ های خونی می شود. سرما روی ناقل های عصبی تاثیر دارد و باعث قطع جریان های التهابی می شود. در واقع سرما تسکین دهنده ی دردهای التهابی است.
اما اگر استرس یا نشستن در وضعیت های نامناسب باعث ایجاد دردهای عضلانی شده باشد، گرما بیشتر به کار می آید. گرما باعث انبساط رگ های خونی شده و سمومی که منشا گرفتگی های عضلانی هستند را دفع می کند.
در صورت کجی گردن و بروز دردهای شدید می توانید ابتدا به مدت 15 دقیقه از سرما و سپس از گرما برای تسکین درد استفاده کنید.
دمنوش گیاهان ضدالتهاب
گیاهان زیادی هستند که شهرت زیادی در تسکین دردهای التهابی (روماتیسمی) که معمولا صبح زود بروز می کنند دارند. یکی از این گیاهان معروف، گیاه پنجه ی شیطان است. این گیاه بومی آفریقای جنوبی است و برای تسکین دردهای روماتیسمی و کمردرد توصیه می شود، چون حاوی خواص ضدالتهابی بالایی است. البته برای دردهای مزمن نمی توان به این گیاه تکیه کرد.
روش استفاده
یک قاشق غذاخوری از این گیاه را در نیم لیتر آب ریخته و یک قاشق غذاخوری روغن کلزا به آن اضافه کنید. اجازه دهید این گیاه به مدت یک شب کامل در آب خیس بخورد. سپس آن را به مدت 5 دقیقه جوشانده و اجازه دهید به مدت 5 دقیقه دم بکشد. این دمنوش برای تسکین گردن دردتان مفید خواهد بود. می توانید از دمنوش برگ انگور فرنگی و گیاه عروس چمنزار نیز استفاده کنید.
ورزش های تسکین دهنده
برای تسکین و مقابله با فشارهای وارد شده به گردن یا شانه ها بهتر است به فیزیوتراپیست مراجعه کنید. البته حرکات نرمشی نیز وجود دارند که می توانید خودتان در منزل انجام دهید.
حرکات مناسب
حرکاتی مانند خم کردن آرام سر از جلو به عقب، حرکت دادن آن از راست به چپ و برعکس و همچنین حرکات دایره ای سر (دو مرتبه به یک سمت و دو مرتبه به سمت دیگر) گردن تان را تقویت و دردها را تسکین دهید. می توانید با یک فیزیوتراپیست مشورت کنید تا حرکات مناسب را به شما آموزش دهد.
همچنین می توانید به گردن تان استراحت دهید. توصیه می شود به پشت و با یک بالشت زیر سرتان به مدت چند دقیقه دراز بکشید و اجازه دهید گردن تان به خوبی استراحت کند.
برای گردن تان یک بالش مناسب انتخاب کنید
بر خلاف آنچه تصور می کنیم بالش خواب از اهمیت بالایی برخوردار است. برای پیشگیری از بروز گردن درد و یا مقابله با تشدید آن در طول خواب شبانه، باید بالشت مناسب تان را پیدا کنید. برای انتخاب یک بالش مناسب، ابتدا باید راحتی آن را در نظر بگیرید. هر بالشتی باید به اندازه ی کافی راحت باشد تا از گرفتگی عضلات گردن جلوگیری شود. بالشت های ارگونومیک وضعیت نامناسب گردن را کاهش می دهند. توجه داشته باشید که بالش های هوشمند مانند بالش های معمولی نیستند و به خوبی گودی گردن را پر می کنند. حتما با پزشک یا فیزیوتراپیست تان مشورت کرده و بالشت مناسب خود را تهیه کنید.

منبع : تبیان
493
مطـالــب مرتـبــــط را بخوانید