ساخت مسکن جدید جایگزین مورفین

محققان یک مسکن جدید را توسعه داده‌ند که همانند مورفین قوی است اما عوارض جانبی مورفین را ندارد.
سالیان سال است که از مخدرها برای تسکین درد در انسانها استفاده می‌شود اما همه آنها دارای عوارض جانبی هستند که اختلال حرکتی و دپرسیون تنفسی از عوارض جانبی بالقوه این داروها هستند.
از زمان وابسته شدن چینی‌ها به مواد مخدر از اواسط قرن نوزدهم، تا مورفینی شدن سربازان در جنگ ویتنام، خطر ابتلا به اعتیاد بزرگترین مشکل باقی مانده است.
دانشمندان در دانشگاه تولین در نیواورلئان، یک نسخه از ماده شیمیایی به نام اندومورفین که به طور طبیعی در بدن رخ می‌دهد را مهندسی کردند. این دارو که مبتنی بر پپتید است، همانند مورفین گیرنده‌های ضد درد مواد مخدر را هدف قرار می‌دهد.
محققان موش‌ها را با دوزهای مشابه قوی از هر دو داروی اندومورفین جدید و مورفین درمان کردند. مهارت‌های حرکتی و تنفسی به طور قابل توجهی در موشهایی که مورفین دریافت کردند دچار اختلال شد.
در حالی که گروه دریافت کننده اندومورفین هیچ دپرسیون تنفسی یا اختلال قابل توجهی از مهارت‌های حرکتی را تجربه نکردند. لازم به ذکر است که کاهش درد توسط اندومورفین برابر یا بیشتر از مورفین بود.
تیم تحقیقاتی همچنین چگونگی اعتیادآور بودن این داروی جدید را مورد آزمایش قرار داد.
نتیجه آزمایشات نشان داد موشهایی که مورفین دریافت کرده بودند زمان بیشتری را در یک محفظه می‌ماندند در حالیکه آن دسته از موشهایی که با اندومورفین درمان شده بودند، این رفتار را از خود نشان ندادند.
محققان می‌گویند این آزمایشات همچنین می‌تواند سوء مصرف مواد مخدر را در انسانها نیز پیش‌بینی کند.
محققان امیدوارند که بتوانند آزمایشات بالینی انسانی را تا دو سال آینده شروع کنند.
نتایج این پژوهش در مجله Neuropharmacologyمنتشر شده است.

منبع : ایسنا
755
مطـالــب مرتـبــــط را بخوانید