سرطان‌های پوست، معده، پروستات و روده در کمین مردان ایرانی

عضو هیأت علمی دانشگاه تهران با اشاره به راه‌های پیشگیری از سرطان گفت: شایعترین سرطان‌ در مردان ایرانی پوست، معده، پروستات و روده است.

بیتا کلاغچی درباره دلایل افزایش سرطان در ایران و جهان گفت: ایران جمعیت جوانی دارد اما افزایش سطح سرطان در سال‌های گذشته در کشور مشهود بوده است، البته میزان کنترل سرطان در سال‌های اخیر در کشور بهتر شده که می‌تواند به دلیل ارتقای کیفیت غربالگری‌ها باشد.
وی در ادامه افزود: نکته‌ای که در افزایش میزان سرطان در کشور باید مورد توجه باشد این است که امید به زندگی در کشور بالا رفته و میزان سن جمعیت ما نیز افزایش یافته است، پس با افزایش سن ممکن است افراد به سرطان‌های مربوط به سنین بالا مبتلا شوند مسئله‌ای که در گذشته به دلیل پایین بودن امید به زندگی کمتر وجود داشته است، در واقع می‌توان گفت افزایش سرطان در کشور به دلیل بیشتر شدن برخی توانمندی‌های ما است.
متخصص آنکولوژی با اشاره به اینکه یک سری عوامل محیطی و ژنتیکی برای افزایش سرطان وجود دارد، بیان کرد: اگر عوامل ژنتیکی را در افزایش سرطان کنار بگذاریم عوامل محیطی زیادی وجود دارد که افراد را درگیر می‌کند؛ در درجه نخست آلودگی هوا، مصرف نکردن غذاهای سالم متعلق به منطقه زندگی فرد و استفاده از غذاهای فرآوری شده مانند غذاهای دودی که ریسک سرطان به ویژه سرطان گوارش را افزایش می‌دهد، از جمله این عوامل است.
کلاغچی تاکید کرد: به منظور پیشگیری از سرطان دریافت مواد پایه‌ای ضروری برای بدن شامل مصرف میوه و سبزیجات تازه، مصرف آبمیوه که سرشار از ویتامین و دارای املاح و فیبر داخل میوه باشد، استفاده از نان و غلات شامل نان گندم و جو که منبع خوبی از کربوهیدارت، ویتامین و املاح هستند، کاهش مصرف گوشت قرمز، پرهیز از خوردن چربی، نمک و شکر در این زمینه بسیار کمک کننده است.
وی ادامه داد: افزایش مصرف گوشت سفید، ماهی و غذاهای دریایی، مصرف غذاهای کم روغن، آب‌پز، بخارپز و یا تهیه شده در فر همچنین ورزش کردن زیاد مواردی است که بیشترین کاربرد را به منظور پیشگیری یا کاهش سرطان ایفا می‌کند.
عضو هیأت علمی دانشگاه تهران درباره شایعترین انواع سرطان در جهان خاطرنشان کرد: شایعترین سرطان در سطح جهان در مردان به ترتیب ریه، پروستات، روده و معده است و در زنان نیز به ترتیب پستان، روده، دهانه رحم، ریه و رحم است اما در کل شیوع مرگ در دنیا بر اثر سرطان، در درجه اول سرطان پستان است و سرطان‌های ریه، روده و پروستات در درجات بعدی قرار می‌گیرند.
کلاغچی درباره شیوع انواع سرطان در ایران اظهار کرد: آمار وزارت بهداشت در ایران درباره شیوع سرطان منجر به مرگ بر این اساس است که شایعترین سرطان در زنان به ترتیب پستان، معده، روده، مری و تخمدان است و شایعترین سرطان‌ به ترتیب در مردان ایرانی پوست، معده، پروستات و روده است.
منبع : فارس
444
مطـالــب مرتـبــــط را بخوانید