سرطان روده بزرگ چهارمین سرطان شایع در ایران

دبیر سمینار علمی سرطان های کولورکتال با بیان اینکه سرطان روده بزرگ چهارمین سرطان شایع در ایران است، گفت: با توجه به نبود آمارهای دقیق، می توان تخمین زد سالانه حدود 3800 تا 4000 مورد جدید از سرطان روده برزگ در کشور تشخیص داده می شود.

علی تقی زاده افزود: سرطان روده بزرگ در ایران در جمعیت مردان پس از سرطان های معده، مثانه و پروستات چهارمین سرطان شایع است؛ همچنین در جمعیت زنان نیز پس از سرطان سینه دومین سرطان شایع محسوب می شود.
وی با اشاره به اینکه سرطان روده بزرگ سومین سرطان شایع در مردان و زنان در دنیا است در باره روند تشخیص و درمان این سرطان گفت: این موضوع بستگی به این دارد که بیمار در چه مرحله ای از بیماری مراجعه کند.
تقی زاده با بیان اینکه پیشرفتهای علمی در کشور باعث شده که بیماران مبتلا از روند درمان مناسبی برخوردار شوند گفت :نکته مهم آن است که اگر به غربالگری سرطان ها بیشتر توجه شود، می توان بیماری را در مراحل اولیه تشخیص و درمان را پیگیری کرد.
وی با بیان اینکه جراحی، رادیوتراپی و شیمی درمانی و سایر تکنیک های درمانی در ایران توسط پزشکان مجرب انجام می شود و معمولا نیازی به اعزام بیماران به خارج از کشور نیست عنوان کرد: تغییر در عادت اجابت مزاج، دیدن خون در مدفوع، اسهال و یبوست متناوب، احساس عدم دفع کامل مدفوع، کاهش وزن غیر طبیعی و خستگی مزمن از مهمترین علائم ابتلا به این سرطان هستند.
دبیر سمینار علمی سرطان های کولورکتال ادامه داد: افزایش سن، سابقه خانودگی، وجود بیماریهای التهابی روده، مصرف زیاد گوشت قرمز و مصرف پایین سبزیجات، کم تحرکی و زندگی ماشینی، استعمال سیگار و … نیز از فاکتورهای خطر ابتلا به سرطان روده بزرگ است .
به گفته وی سرطان روده بزرگ با شیوه زندگی ناسالم ارتباط زیادی دارد و کاهش فعالیت بدنی، چاقی، کاهش مصرف میوه، سبزیجات و غذاهای پرچرب در بروز سرطان روده بزرگ نقش بسزایی دارد.
سرطان روده بزرگ به نام های سرطان کولون، سرطان رکتوم یا چنگار روده بزرگ نیز شناخته می شود به رشد سلول های سرطانی در کولون یا رکتوم (بخشی از روده بزرگ) گفته می شود.
این بیماری به دلیل رشد غیرطبیعی سلول ها اتفاق می افتد که می توانند به بافت های دیگر بدن حمله کنند یا در آنها تکثیر یابند.
نشانه ها و علائم این بیماری می تواند شامل مواردث همچون خون در مدفوع، تغییر در حرکت های روده، کاهش وزن و خستگی همیشگی باشد.
تقی زاده از برگزاری سمینار علمی یک روزه ‘سرطان های کولورکتال از شواهد علمی تا بالین’ در روز 5 آذر سال جاری در هتل هما2 مشهد خبر داد و گفت: این سمینار دارای امتیاز بازآموزی برای گروه های کلینیکال انکولوژی (رادیوتراپی انکولوژی ) جراحی، گوارش، رادیولوژی، پاتولوژی، داخلی و پزشکان عمومی است.

منبع : ایرنا
578
مطـالــب مرتـبــــط را بخوانید