سرما درمانی واقعاً مفید است؟

سرما درمانی یا کرایوتراپی روشی است که کل بدن را چند دقیقه در معرض گاز نیتروژن و در نتیجه سرمای چند درجه زیر صفر قرار می‌دهد. گفته می‌شود،‌ سرما درمانی برای عضلات و پوست مفید است و به ویژه ورزشکاران حرفه‌ای و آدم‌های سرشناس از آن استفاده می‌کنند.

بعد از مردن یک کارمند سالن زیبایی در لاس‌وگاس در این دستگاه، اکنون ابهاماتی درباره مؤثر بودن و البته ایمنی این روش مطرح شده است.
سازمان دارو و غذای آمریکا این روش درمان را تأیید نکرده و اگر کسی مدت زیادی در معرض دمای کم قرار بگیرد، ممکن است دچار سرمازدگی شود. به آنهایی که باردار هستند یا فشار خون بالایی دارند نیز هشدار داده شده سراغ این کار نروند.
هومن دانش، متخصص درد در بیمارستان مونت سینای درباره فواید سرما درمانی می‌گوید: «قطعاً به شما شوک می‌دهد و باعث حمله آدرنالین به بدن می‌شود. اما از نظر پزشکی، هیچی ندارد.»
سرما درمانی کل بدن، این اواخر توسط ورزشکاران معروف مورد استفاده قرار گرفته تا ریکاروی عضلاتشان سریع‌تر انجام شود. در حقیقت، این نوعی شدیدتر از حمام یخ است اما شواهد و مدارک علمی زیادی در دست نیست که نشان دهد، سرما درمانی در کل بدن بهتر از گذاشتن یخ روی بخش‌های دردناک باشد.

 

منبع : سلامانه
455
مطـالــب مرتـبــــط را بخوانید